Yaban Mersini hakkında her şey


image_pdfimage_print

Vahşi Alaska Yaban Mersini (Wild Alaskan Blueberry)

Latincesi Vaccinium myrtillus olan Yaban Mersini, fundagiller (Ericaceae) kızılcık ile aynı aile çalı familyasına ait, ılıman iklimlere adapte olmuş bir üzümsü meyve türüdür. Özellikle Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok Yaban Mersini türü vardır.

Yaban Mersini, Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları ve Türkiye’de, Karadeniz Bölgesi bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlık bölgelerinde yetişebilmektedir.

Yaban Mersini ülkemizde yıllardır yetişmektedir. Fakat sağlık açısından değeri son 5 yıla damgasını vurmaktadır. Yurdumuzda Yaban Mersini nedir? diye sorsak belki bilinmez ama Ardahan’da Mosi, Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Karakavuz’da Çalıçileği, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsvi, Mahabak, Mesi, Giresun’da Çalı Çiçeği, Ordu’da Cırtlık Çileği, Yozgat’ta Köpek Üzümü nedir diye sorarsak bir çok kişi bu meyveyi tarif edecektir.

Dilimize Yaban Mersini olarak giren bu üzümsü meyve puslu veya parlak mavi rengi ile Mavi Altın (blue gold) olarak nitelendirilmektedir. Sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır.

Yaban mersini özellikle 1906 yılında Amerika’da başlatılan ıslah çalışmaları sonucu doğadaki yabani formlarına göre kültüre alınan çeşitlerin, özellikleri (meyve iriliği, tadı, olgunluğu vb.) daha üstün niteliklere sahip olduğu görülmüştür.

Vahşi Alaska Yaban Mersini‘ni diğerlerinden ayıran en temel özellik yüksek miktarlardaki antioksidan içeriğidir. Doğada yetişme şartları göz önünde bulundurulduğunda diğer türlere oranla daha fazla besin değeri içerdiği klinik deneylerle ispatlanmıştır. 10 kata kadar daha fazla antioksidan değeri içermektedir.

Yaban Mersini Tarihçesi nedir? Yaban Mersininin Anavatanı neresi?

Yaban mersini yetiştirilmesi Kuzey Amerika’daki Kızılderili kabileleri arasında yaygındı. Avrupalının Yaban mersini öğrenmesi sömürgecilikle olmuştur. Avrupa’da yaban mersini ticari yetiştiriciliği 20. ve 21. yüzyıl ile sınırlı görece yeni bir fenomen olmuştur. Avrupa’da, Orta Avrupa’da özellikle Almanya’da geniş ıslah çalışmaları Alman ıslahçı Dr. Heermann tarafından yapılmıştır. Dr. Heermann araştırmaları sonucu ilk olarak Blauewiss-Goldtrauble ve Blauweiss-Zuckertraube isimli çeşitleri üretime kazandırmıştır.

Yaban Mersini, Güney Yarımkürede artan ekimi sayesinde de Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya, Şili, Arjantin ve Uruguay gibi Güney Amerika ülkeleri de dahil olduğunda, yıl boyunca mahsul alınmaktadır.

Yaban mersini, 1997 yılında ABD içinde önemli ölçüde tüketimi artmıştır. 1997’de Ortalama Amerikan erişkin yılda yaban mersini yaklaşık 13 gram tüketiyordu. On yıl sonra, 2007 yılında, bu miktarın yaklaşık iki katına ve 22 gram ortalama seviyesine ulaştı. ABD içinde yaban mersini artan tüketimle ABD’de arazi yaklaşık 100.000 dönümlük yaban mersini yetiştiriciliği başlamış ve ABD’de en çok yenen meyve olarak ikinci sıraya yükselmiştir.

Yaban mersininin köken formları ilk olarak ABD’de elde edilmişlerdir. 1906 yılında Dr. Coville ve Miss E. Whirete yabani olarak yetişen Vaccinium australe türünden küçük meyveli rubel çeşidini selekte etmişlerdir. Sistematik olarak başlayan bu ıslah çalışmaları gittikçe artan bir hızla gelişmiş ve 1920 yılında yeni çeşitlerle ABD’de ilk ticari bahçeler kurulmuştur. Günümüzde kültür çeşitlerinin çoğu yapılan melezmeler sonucu ortaya cıkmıştır. ABD’de yetiştirilen yabanmersini milyar dolara çıkan ihracatı ile göz kamaştırıyor. Maine, Michigan, New Jersey, Oregon ve Kuzey Carolina eyaletleri yetiştirmede ilk sıraları aldılar.

Osmanlı Devleti Yaban Mersininin değerini maalesef anlayamadı!

Yaban Mersinini kendi keşfeden ülkelerden biri olan Osmanlı Devleti, 1879 tarihli Osmanlıca bir belgede, henüz bugünkü çay bitkisinin yetiştirilmediği bir tarihte, Rize’deki ormanlarda, kırlarda ve halkın bazılarının bahçelerinde bol miktarda keşfedilen bir tür çay ağacından bahsedilmektedir. Bu belgeye göre yöre halkı bu bitkiyi, emek ve akça sarfederek terbiye edip yapraklarını kilosu on mecidiye karşılığında satmaktadır. O zamanın hükümeti tarafından gümrük vergisi alınan bu çaya benzeyen bitkiden, ayrıca orman vergisi de alınmak istenmektedir. Rusya Hükümeti bu bitkiden vergi namına bir şey almadığından bu çayların kaçak olarak yurt dışına çıkacağından endişe duyulmaktadır. Trabzon valiliğinin yazısı üzerine Osmanlı Hükümeti bu bitkiden örnekler istiyor. Orman Bakanlığı’nın da kontrolünde olmak şartıyla bunun yararlı olup olmadığı araştırılıp ondan sonra tarımının yapılmasına ve yaygınlaştırılmasına teşebbüs edilmesi tavsiye olunmuştur. Fakat bu neticeye bağlanmamış ve yaban mersini o yıllardan beri ülkemizde bir sır gibi kalmıştır. Çaydan daha fazla kar getiren bu ürün, fındık yerine yöresel olarak yetiştiriciliği başlamıştır.

Yaban Mersininin faydaları nelerdir?

1.Kan şekerini düzenler
Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2.İdrar yollarını temizler
Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3. Böbrek Yetmezliğine Karşı Korur:
Yaban mersininin diğer şaşırtıcı faydalı etkisi de böbrek hasarına karşı savunma gücüdür.

4.Görme yeteneklerinin artmasında faydalıdır
Yaban mersini göz sağlığının korunmasında faydalıdır. Yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir.

Yaban mersini yüz yıllardır bilinen bir meyvedir ve kayıtlarda 1862’lere kadar uzanan bir geçmişi vardır. Askeri olarak 2. dünya savaşı sırasında uçak pilotlarının görme yeteneklerini artırdığının anlaşılmasıyla kullanmıştır. Yaban mersini hakkında 1960’lardan sonra çeşitli laboratuar ve klinik deney araştırmaları yapılmıştır.

Geleneksel kullanımının dışında bilimsel araştırmalar Makula dejenerasyonu, miyop, göz kuruluğu, göz yorgunluğu, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları( Diyabetik retinopati), kamaşma, karasu(glokom), tavuk karası (retinitis pigmentosa), göz enfeksiyonları, karşıkatarakt oluşumu, gece körlüğü gibi diğer göz rahatsızlıkları ile birlikte yaşlanma ile ilgili göz ve göz çevresi tümörlerinin önlenmesinde etkililiğini desteklemektedir. Yaban mersininde bulunan güçlü radikal süpürücüler görmeyi geliştirmeye yardımcı olur. Yaban mersini ayrıca gözü ışık değişmelerine adapte olmada destek veren rodopsin pigment üretimini hızlandırır. Retinayı güçlendirir. Kılcal damar çatlamalarını önleyici ve  hastalığının ilerlemesini engellemeye yardımcı olabilir. Gözün retinası vücudumuzda eşsiz bir yerdir ve aynı zamanda oksidatif stres riskinden etkilenmesi çok yüksektir. Antioksidanların fitokimyasal açısından benzersiz olan bu gıdalardan Yaban Mersini, oksijenin hasar verdiği retinanın korunmasına yardımcı olmak için inanılmaz yeteneği bulundu. Laboratuvar hayvanları üzerinde ön çalışmalarında, yaban mersini içinde antosiyanin istenmeyen oksijen hasarından retinayı korumaktadır. İlginçtir, onlar da güneş ışığından zarar gelen retinanın korunmasına yardımcı olmak için tespit edilmiştir. Kanserden korunma alanında olduğu gibi, biz insan göz sağlığı ve güneş ışığından ve oksidatif stresten hasar görmesinden insan gözünü korumak için yaban mersini alımı hakkında gelecekteki araştırmalar için de merakla bekliyoruz.

5.Beyin sağlığını korumaya yardımcı olabilir
A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yaban mersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

6.Kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olabilir.
Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından korumaya yardımcı özelliğe sahiptir.

Yapılan en son araştırmalar, yaban mersini ve kardiyak-ani kalp krizi  anlayışımız için başka bir faktör ekledi. Bu faktör nitrik oksit sentaz (NOS) olarak adlandırılan bir enzim içerir. NOS çalışmaların çoğu indüklenebilir NOS veya iNOS denilen NOS bir form üzerine odaklanmıştır. INOS Aşırı formasyonu genellikle iltihaplanma riski ile ilişkilidir.

Ancak, endojen NOS veya kısaca ENOS denilen NOS’un ikinci bir formu vardır. İyi bir dolaşım sistemi ENOS aktivitesi artmış ise mükemmel bir dengede çalışır. Son çalışmalar günlük yaban mersini alımı, ENOS aktivitesinin artışına neden olduğu görülmüş. Bu sonuçla yaban mersininin vazgeçilmez bir Kardiyovasküler sistem/Dolaşım sistemi destekleyicisi olduğu anlaşılmıştır.


7.Sindirim sistemini düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

Yaban mersini diyare, sindirim bozukluğu ve mide bulantısı gibi etkilerin hafifletilmesinde kullanılır. Bu da yaban mersininde bulunan taninler ve pektinin kanamayı kesici eylemine katkıda bulunur.8.Kanserden korunmaya yardımcı olabilir

Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

Pterostilbene  ve Yaban mersini

Pterostilbene adlı bir kimyasal bileşik Yaban Mersini içeriğinde bulundu. Rangaswami Nagmani ve Dennis Feller tarafından yapılan deneylere göre bu bileşik denek sıçan karaciğer hücrelerinde, pterostilbene PPAR-alfa (peroksizom proliferatör aktive) reseptörüne bağlanır. Bu reseptör kolesterol ve diğer türlerinin sayısını azaltmada önemli lipid lerkan’dır. Aslında, pterostilbene gibi eylem aynı mekanizma paylaşmak için düşünülen fibratlar kolesterol düşürücü ilaçların bir sınıfıdır. Yaban Mersini tıpkı bu tıbbı ilaca benzer.

Elde edilen sonuçlar şu ana kadar pozitif olarak görünmektedir. Sıçanlarda yapılan çalışmalarda, pterostilbene etkili kolestrolü düşürür. Belirli bir reseptör (PPAR-alfa) için belirli olduğundan, bu diğer fibrat ile görülen yan etkileri düşürebilir olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, önceki çalışmalarda pterostilbene etkili bir anti-diyabetik ajan olduğunu göstermiştir. Bu, diğer meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanların yapılan çalışmalarda karşılık gelir. Bu kimyasallar anti-kanser, hafıza geliştirme ve kalp sağlığı dahil olmak üzere birçok olumlu özelliklere sahiptir.

Pterostilbene İlgili herhangi bir olumsuz durum şimdiye kadar rapor edilmemiştir. Ne yazık ki, herhangi bir çalışma insanlarda yapılmamış  ancak, hayvanlarda kanıtlanmıştır. Ana soru, insanlarda pterostilbene etkilerinin yanı sıra, insanlarda tedavi edici etkilerini görmek için tüketmek gerekir.

Hayvan çalışmalarını yapan, Mississippi Üniversitesi’ndeki bilim adamı Rimando ve meslektaşlarıyla, Kaliforniya Albany ARS Kullanıcı İşlenmiş Gıdalar Araştırma Birimi kimyacı Wallace H. Yokoyama ile yapılan deneylerde Pterostilbene maddesinin kolestrol düşürücü ve kalp hastalıklarını önleyebileceği duyuruldu.

Yaban Mersini ve İçerisindeki Polifenol Hakkında Yapılan Bilimsel Çalışma için tıklayınız.

9.Doğal antidepresandır
Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

10. Mikrop Öldürücü ve Anti-İnflamatuar Etkileri vardır.

 

Daha önce bahsedildiği gibi yaban mersini mikrop önleyici etkinlik gösteren fenolik bileşenler içermektedir. Yaban mersininin bu önleyici eylemi çeşitli insan patojenlerine karşı savaşır.Yaban Mersini oksidatif stresi azaltır.

Yapılan araştırma sonucu Yaban mersini etkisi, doğal öldürücü hücre sayısı, oksidatif stres üzerinde iyileştirici olduğu görülmüştür. Orjinal Rapor 

Diğer Önemli Faydaları:

1-Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

2-Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.

3-Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.

4-Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.

5-Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.

6-Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

7-Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

8-Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

9-Kan şekerini düşürür. İltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesini sağlar, kan temizleyicidir.

10-Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.

11-Kan kolesterolünü düşürür.

12-Pektin içeriği yüksektir.

13-Kalp krizi riskini azaltır.

14-Gece görüş kabiliyetini artırır.

15-HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır.

16-Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır

17-Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.

18-Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.

19-Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.

20-Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır.

21-Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.

22-Damar sertliği oluşumunu engeller.

23-Varis ve basur (hemoroit) etkenlerinin ortadan kalkması için yardımcı olabilir

24-Sakinleştirici özelliği vardır.

25-Ağız içi yaralarının belirgin bir biçimde yada tamamen kaybolmasına yardımcı olabilir.

26-İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir

27-Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

28-Pıhtılaşmanın azaltılması, damar sertliği oluşumunun engellenmesi ve antioksidandır. Yaban mersini antioksidan aktivite liderdir. Yaban mersini, (ORAC değeri) yani  antioksidan aktivite değeri, ABD Tarım Bakanlığına (USDA) göre, yaban mersini üst kısmında bulunmaktadır. Antioksidanlar serbest radikallerin nötralize etmek için kanserli hücreler, kardiyovasküler hastalık ve Alzheimer gibi diğer yaş ile ilgili koşulların gelişmesini engeller. Yaban mersini içindeki maddelerin özellikle meyve, mavi renk veren antosiyaninler, polifenol antioksidan aktiviteye katkı sağlamaktadır. Araştırmalara göre günde bir kase yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

29-Yeni keşfedilen bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile beraber zekayı geliştiren 7 besinden biri olduğu yönünde bilimsel veriler vardır.

100gr’daki Besin Değerlerine Göz Atalım.

♥ Enerji 42.1 kcal

♥ Su 84,8 g

♥ Proteinler 0,6 g

♥ Yağlar 0,6 g

♥ Karbonhidratlar 7,4 g

♥ Posa 4,9 g

♥ Alkol 0,0 g

♥ mf. ung. FS 0,4 g

♥ Kolesterol 0,0 mg

♥ A vitamini 6,0 µg

♥ Karoten 0,0 mg

♥ E vitamini 1,9 mg

♥ B1 vitamini 0,0 mg

♥ B2 vitamini 0,0 mg

♥ B6 vitamini 0,1 mg

♥ Folik asit 3,0 µg

♥ C vitamini 30,0 mg

♥ Sodyum 1,0 mg

♥ Potasyum 73,0 mg

♥ Kalsiyum 13,0 mg

♥ Magnezyum 2,0 mg

♥ Fosfor 13,0 mg

♥ Demir 0,7 mg

♥ Çinko 0,1 mg

Yaban Mersini Biyokimyasal Yapısı Nedir? Yaban Mersini Besin Analizi

Yaban Mersini diğer bütün şifalı bitkilerden daha fazla oranda antioksidanlar vardır. Güçlü Antioksidanları olması onu gerçekten şifa bitkisidir demek için yeterli kanıttır. Yaban Mersini Kimyasal içerikleri aşağıda gruplanmıştır.

 • Antosiyanidinler,
 • Tanenler,
 • Alkoloidler(myrtine, epimyrtine),
 • Fenolik asitler,
 • Glikozitler.

Yaban Mersini İçindeki Fitokimyasallar nelerdir?
 • Antosiyaninler,
  • malvidins,
  • delphinidins,
  • pelargonidins,
  • cyanidins,
  • peonidins,
 • Hidroksisinnamik asit,
  • kafeik asitler,
  • ferulik asitler,
  • kumarik asitler,
 • Hidroksibenzoik asitler,
  • kumarik asitler,
 • Hidroksibenzoik asitler,
  • gallik asit,
  • procatchuic asit,
 • Flavonollar,
  • kaempferol,
  • quercetin,
  • myricetin,
 • Pterostilbene
 • Resveratrol

Yaban Mersininin Glisemik Değeri İncelenmesi

Yaban Mersini glisemik indeksi (GI) açısından düşük kabul edilmektedir. GI yani glisemik indeks, tüketilen besinlerin sindiriliminde kan şekerine potansiyel etkisini tanımlayan yaygın bir yoldur. Genel olarak, 50 veya daha düşük bir GI içeren gıdaların kendi glisemik indeks değeri açısından “düşük” olarak kabul edilir. Yaban Mersini, Diğer meyveler ile karşılaştırıldığında, yaban mersini kendi GI açısından özellikle düşük değildir. GI Çalışmaları sürekli 30 ve 40 daha yakın böğürtlen, ahududu ve çilek gibi meyveleri, 40-53 aralığında yaban mersini bulunmaktadır. Ancak düşük GI meyveleri ve yaban mersini dahil yeni bir çalışmada  yaban mersini, açıkça tip 2 diyabet tanısı konmuş kişiler kan şekeri regülasyonu üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu  bulunmuştur.

Günde düşük GI meyveler (yaban mersini dahil) son 3 porsiyon tüketilen çalışmaya katılanlar zaman üç aylık bir süre içinde kan şekerinin kendi düzenlenmesinde önemli bir gelişme görüldü. (Glikozile hemoglobin veya HgA1C Onların kan düzeyleri bu çalışmada ölçüm standardı olarak kullanıldı.)

Yaban Mersininin Bilinen Zararları nelerdir?

Yaban Mersini bilinen bir zararı yoktur. Fakat Yaban mersini nadiren bazı duyarlı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Blueberry alerjisinin en yaygın belirtilerden bazıları şişme ve ağız, dudak ve dil, egzama, ürtiker, deri döküntüsü, baş ağrısı, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, hırıltılı solunum ve gastrointestinal bozukluklar kızarıklık olabilir. Bu meyve alerjisi şüpheli kişiler bunları yemekten kaçınmalıdır.

 

Yaban Mersinini Kimler Tüketemez?

Oksalatlar, Oksalik asidin tuzlarına verilen addır. Kalsiyumla birleşerek emilemeyen kalsiyum tuzları oluşturur. Oksalatlar idrarla atılırlar.

 • Bazen idrar yolunda taş oluşturabilirler. Bu nedenle zaten var olan ve tedavi edilmemiş böbrek veya safra kesesi sorunu olan hastaların yaban mersini yemekten ve tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Kan şekerini düşürme olasılığını önlemek için ameliyatlardan iki hafta önce tüketilmesi önerilmez.
 • Hamilelerde tüketilmesi konusunda kesin bir bilgi yok fakat fazla tüketilmemesi iyi olabilir.
 • Düşük kan şekeri problemi olan hastalarda tüketilen miktara dikkat edilmelidir.
 • Yaban Mersini Alerjisi olanlar kesinlikle Yaban Mersini tüketmemelidir.
 • Hipoglisemik ilaç kullanan, Hepatit hastalarının doktor kontrolünde izinle kullanması önemle bilinmelidir.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar
 • Adams LS, Phung S, N Yee | Blueberry Fitokimyasallar Kanser Araş. 1 Mayıs 2010,
 • Basu A, Du M, Leyva MJ et al. Yaban mersini Metabolik Sendromu Olan Obez Kadın ve Erkek Kardiyovasküler Risk Faktörleri azaltır. Beslenme Dergisi. Bethesda: Sep 2010,
  • Hurst RD, Wells RW, Hurst SM ve ark. Yabanmersini meyve polifenolikin vitro oksidatif strese bağlı iskelet kas hücre hasarını önlemek. Mol Nutr Gıda Arş. Mar 2010,
   • Jenkins DJA, Ssrichaikul K, Kendall CWC ve ark. Tip 2 diyabet, koroner kalp hastalığı için glisemik kontrol ve risk faktörlerine glisemik indeksi düşük meyve tüketim ilişkisi. Diabetologia. 2011 Şubat,
    • Krikorian R, Shidler MD, Nash TA ve ark. Blueberry Takviyesi Yaşlılarda Hafıza geliştirir. J Agric Food Chem. 2010 Nisan,
    • Lohachoompol V, Srzednicki G, ve Craske J. Yaban mersini ve Kurutma ve dondurulması sonra Onların Antioksidan Etkisi Toplam Antosiyaninlerin değiştir. J Biomed Biotechnol. 2004 Aralık,
    • Mannal P, McDonald D ve McFadden D. pterostilbene ve tamoksifenin vitro meme kanserine karşı ek bir etki göstermektedir. Am J Surg. 2010 Kasım,
    • Mizuno CS ve Rimando AM. Yaban mersini ve Metabolik Sendrom. Silpakorn Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Dergisi Yıl: 2009 Cilt: 3 Sayı: 2 Pages / record No: 7-17. 2009.
    • Mississippi Tıp ve Eczacılık Üniversitesi , Chicago Illinois Üniversitesi ve Rimando Kimya Grubu 2006/2010
    • Agnes M. Rimando, Ph.D. ABD Tarım Bakanlığı, Rangaswamy Nagmani, Ph.D., ve Dennis R. Feller
    • Sablani SS, Andrews FK, Davies NM ve ark. Geleneksel ve organik olarak yetiştirilen meyveler fitokimyasallar üzerinde termal tedavilerin etkisi. Nis 2010,
    • Standart Referans için Ulusal Besin Veritabanı. 2006 Tarım-ARS 23 US Department
    • Medline Plus Medikal Sözlük Online. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi. NIH.
    • A vitamini, K vitamini, Arsenik, Bor, Krom, Bakır, İyot, Demir, Mangan, Molibden, Nikel, Silisyum, Vanadyum ve Çinko için Diyet Referans girişleri. Bilimler (2001) National Academy. Institute of Medicine. Gıda ve Beslenme Kurulu,
    • Seçilen Gıdaların Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi (ORAC) – 2007,
    • Biyoteknoloji Bilgi Ulusal Merkezi , Tıp ABD Ulusal Kütüphanesi,
    • Beslenme ve Sağlık Yönetimi Bölümü, Appalachian State Üniversitesi, Boone, NC 28608, ABD 2011.

Comments

yorumlar

Yaban Mersini hakkında her şey” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*