Sentetik Vitamin Haplarının Zararları


image_pdfimage_print

Vitamin Haplarının Faydası Yok Mu?

Time Dergisi yazarı John Cloud 5 ay boyunca günde 22 adet vitamin hapı yuttu. Cloud’un tahlil sonuçları birçok vitamin hapının hiçbir işe yaramadığını ortaya çıkardı.

 

3500 vitamin hapı içti, sonuca şaşırdı!

Time dergisi yazarı John Cloud ilginç bir deneye imza attı. 5 ay boyunca günde 22 adet vitamin hapı yutan Cloud’un tahlil sonuçları hayrete düşürdü…

            Amerikan Time dergisi yazarı John Cloud, yaptığı bir deney ile vitaminlerin etkisini araştırdı. Cloud, 5 ay boyunca günde 22’şer tane olmak üzere yaklaşık 3 bin 300 vitamin, omega 3 kapsülü, antioksidan ve benzeri destekleyiciden oluşan ilaç aldı.
Cloud, 5 aylık deney süresince, vitamin benzeri ilaçlar dışında, enerji veren tozlar ve protein yüklü barlar tüketti. ABD’lilerin 2010 yılında 28 milyar dolar harcadığı vitamin sektörünün güvenilirliğini kontrol etmek isteyen Cloud şaşırtıcı bir sonuçla karşı karşıya kaldı.

Toplam 1200 dolar harcadı
Günde onlarca ilaç desteği alan ve ilaçlara toplam 1200 dolar harcayan Cloud’un sağlığı için yararlı olan sadece üç madde tespit edildi. Bunların arasında D vitamini, B3 vitamini ve balık yağı hapları bulunuyor. Protein, kalsiyum ve sodyum desteğinin ise neredeyse hiç işe yaramadığı görüldü. İşte 5 ay sonunda 31 teste tabi tutulan Cloud’un sonuçları:
–  Cloud’un kanının desilitresindeki glukoz oranı deneyden önce 83 miligramdı. Deney sonunda bu oran sadece 88 miligrama yükseldi. Uzmanlar bu yükselmenin neredeyse hiçbir şey ifade etmediğini söylüyor. Kalsiyum, sodyum ve protein desteği de alan Cloud’un böbrek değerlerinde de hiçbir değişim görülmedi.
–  Kan testine tabi tutulan Time yazarı Cloud’un uyguladığı vitamin desteğinin nadir görülen etkilerinden biri D vitamini oranında yaşandı. D vitamini desteği alan Cloud’un vücudundaki oranın yüzde 75 artış gösterdiği görüldü.
–  Niyasin veya B3 adı verilen ve aşırı eksikliği sinir sisteminde bozukluklara neden olan vitamin desteği de alan Cloud, bu maddenin yararını büyük ölçüde gördü. Cloud’un kanındaki iyi kolesterol oranı yüzde 46 yükseldi.

Deney süresince 4 kilo aldı
–  Aldığı ilaç desteği yüzünden yediklerine çok fazla dikkat etmeyen John Cloud 5 ay sonunda tam 4 kilo aldı. Time yazarı bu kiloları 3 ayda verebildiğini söylüyor. Uzmanlar bu durumun vitaminin yarattığı sahte güven duygusu nedeniyle yaşandığını dile getiriyor.

Bu araştırmayla birlikte, yıllardır tartışılan vitamin haplarının gerçekten faydası var mı yoksa ilaç endüstrisinin tuzağı mı sorusu bir kez daha gündeme geldi. Uzman isimlerle tıp camiasını ayağa kaldıran araştırmayı tartışmaya açtık. İşte farklı görüşler…

‘Sebze meyvede vitamin kalmadı, ama bi şekilde  vitamin almak zorundayız

Yeditepe Üni. Eczacılık Fak. Öğr. Üy. PROF. DR. Erdem Yeşilada
Bu tip çalışmalara sadece gülüyorum, böyle bir aptallığı insanlar nasıl yapar? Bir de bu araştırmalara kanıyorlar, yazık. Vücudumuz biyokimyasal bir fabrika, üzerinde birçok reaksiyon gerçekleşiyor. Dışarıdan almamız gereken besinler, vitaminler var. İnsan, tabiri caiz ise asalaktır. Vitamin sentezini içeride yapamaz. Bu nedenle dışarıdan almak durumundadır. Bunları almazsak biyokimyasal reaksiyonlar yürümez. Yürümeyince de sizin dış etkenlere karşı koruyuculuğunuz azalır.

Stresten, hava şartlarından her şeyden daha fazla etkilenirsiniz. Vitaminler burada bir kofaktördür. Bu reaksiyonların gerçekleşmesini sağlar. Blue zones diye bir şey var, dünya üzerinde 100 yaş ortalamasını yakalamış 5 tane yer. İkisi Akdeniz’de, biri Sardunya’da, diğeri de burnumuzun dibinde bir Yunan adasında. Ortak özellikleri beslenme şekilleri. Stres ve trafik olmaması. Vitamin olsun diye gidip portakal alayım diyorsunuz değil mi? Bunlar yeşilken toplanıyor, bekletilirken sararıyor. Size geldiğinde C vitamini miktarı yeterince olgunlaşmamış oluyor. Ya da domatesten bugün yeterince likopen aldığınıza emin misiniz?

Artık eskisi gibi değil. Şartlar değişti. İstanbul’da yaşayan, Anadolu yakasında oturup Avrupa yakasında çalışan birini düşünün. Sabahın 6’sında kalkıyor, kahvaltı yapmadan yola çıkıyor, iş yerinde poğaça, simit idare ediyor. Öğlen çevredeki kebapçıdan bir şeyler yiyor, akşam eve gittiğinde eşi de eğer çalışıyorsa beraber pizza söylüyorlar. Bu kişi vitamini nereden alacak, söyler misiniz?

‘Sentetik Vitaminler kansere neden oluyor, vücut tolere edemiyor’

Araştırmacı Yazar PROF. DR. Ahmet Maranki

Bitki sahasında doktora üstü çalışma yapmış biriyim. Yapılan araştırmalarda sentetik vitaminlerin olumsuz etkilerinin olduğunu duyuyoruz hatta kansere bile neden olduğuna dair araştırmalar var. Tuzlu su balığını tatlı suya atarsanız nasıl bir süre sonra hayatta kalamaz ise insan bedenine sentetik vitamin hapları yüklemek de böyle bir şey. İnsan bedeni lahanayı,maydanozu, domatesi tanır. Beden yaratılırken kimyasal madde verileceği düşünülmemiştir. Bugünkü hastalıkların sebebi vücuda verilen bu kimyasallardır. İlaçlar 1940 yılında çıktı, ameliyatlar 1950 yılında yapılmaya başlandı.

1950 yılına kadar bu insanlar ne yapıyordu? Kainat eczanesinden yararlanıyordu. C vitaminini portakaldan mandalinadan alıyordu. Kalsiyumu beyaz lahanadan, A vitaminini karaciğerden, havuçtan alıyordu. Havuca keten tohumu yağı, zeytinyağı koyuyordu. Şimdi A vitaminini yağsız, hapla alırsanız nasıl eriyecek? Sentetik olan bir şeyi vücut tolere edebilir mi? Bugüne kadar havuç yiyip de ölen olmamış, insanlar 1940’lı yıllara kadar böyle yaşamışlar. Eski öğretilerde kimyasallardan değil,meyve sebzelerden bahsediliyor. Çocuğu olmuyor, herkes dışarıdan E vitamini alıyor. E vitaminini tereden, mantardan, zencefilden alacaksınız. O vitamini sentetik hapla
aldığınız zaman vücut nasıl parçalayacağını bilemiyor, tolere edemiyor, böbrek atamıyor, karaciğer süzemiyor.

‘Vitaminlerin yararı tartışılmaz’

Eski İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan
Uygulamaya baktığımızda elbette biz eczanelerde bu ilaçları veriyoruz, hatta reçetesiz veriyoruz. Ancak toplumda bir talep yaratılıyor, o talebin yaratılmasından eczacılar sorumlu değil. Vitaminleri doktorların yazmasının yanında insanlar vitamin konusunda pek çok etkenden etkileniyor, vitamin eksikliğiyle ilgili reklamlara maruz kalıyor. Söz konusu deneyin bilimsel bir anlamı yok. Bu araştırmaları, kliniklerde bilim adamlarının yapması gerekli. Bu deneyden yola çıkarak vitaminler yararlı ya da zararlı sonucunu çıkaramayız, bu doğru değil. Bir gerçek var, vitaminler, gıda takviyeleri bilinmeyen, araştırılmamış yeni konular değil.

Vitaminlerin yararı olduğu kesin, yıllardır araştırmaları yapılıyor. Türkiye’de bizim insanlarımızın da çok sağlıklı beslendiği söylenemez. Türkiye’de iyi beslenemeyen, vitamin eksikliği yaşayan bir sürü insan var. Ayrıca nekahat dönemlerinde, bir hastalık sonucu aşırı kilo kaybında, enerji eksikliği dönemlerinde vitamin gerekebiliyor; bu kişilerde son derece işe yarar. Bu ilaçların hepsi bitkisel kökenli, bunu inkâr etmek mümkün değil. Vitaminlerin yararı tartışılmaz. Ama aşırı vitamin yüklemesi elbette ki zararlıdır.

‘Balık yemek sağlıklı değil, yerine omega hapı içiyorum’

Eski Anti-Aging Derneği Genel Başkanı DR. Cenk Oğurtanı

Vitamin kelimesini düzeltmek istiyorum ben. Vitamin artık çok eskide kalmış bir kelime. Bugün kullandığımız şeyler, vitamin sınırlarının dışında. Vitamin, insan vücudunda üretilmeyen dışarıdan insana verilmesi gereken mikro besleyiciler anlamına geliyor. Mikrobesleyiciler, vitamini de içeriyor ama vitaminden daha geniş bir kavram. Mikrobesleyiciler yurt dışında üretiliyor ve ülkemize ithal ediliyor. Bu büyük ve güçlü firmalar, mikrobesinleri gerekli / gereksiz insanlara pazarlamak istiyorlar. Vitaminler, arkasında hiçbir tıbbi çalışma olmayan maddeler değiller. Son derece bilimsel çalışmalar yapılan maddeler var. Besinler için de bu böyle.

Fonksiyonel besinler var. Mesela brokoli yiyorsunuz, kanser olmuyorsunuz gibi. Bu konuda saygın dergilerde çıkan makaleler var. En az 100 tane yayın gösteririm bununla alakalı. Yayınlara güvenmeyeceksek, neye güveneceğiz? Tıpta saygın bilim adamları tarafından saygın yayınlarda yayınlandığı zaman güvenmeyeceksek, güveneceğimiz başka şey kalmıyor. Konuya “Bütün vitaminler yararsızdır” şeklinde yaklaşamazsınız. “Her şey zararlıdır, bunlar yararsızdır” demek olmaz. Genelleme tıpta olmaz. Tıpta konuları teker teker ele almak gerek. Besinlerin de kalitesinin sorgulanması gerekiyor. “Pazardan alın yiyin” olmaz. Gazeteleri inceledim, zehirlenmelerin yüksek oranda olmasının sebebi pazardan alınan yiyecekler. Bunlar tek tek okunduğunda sanki çok sayıda değilmiş gibi hissediliyor.

“Balık yemek sağlıklıdır” deniyor. Denizde ne kadar ağır metal olduğunu biliyor musunuz? Vücuda alınan ağır metal 30 yılda atılıyor. Omega 3 ihtiyacımı kapsüllerden karşılıyorum. 3- 4 kilo balık yiyerek Omega – 3 ihtiyacımı karşılıyorum ama bunun yanında ne kadar ağır metal alıyorum biliyor musunuz?

Gelelim en kritik soruya…

Günlük vitamin, mineral, aminoasit ve izelementlerimizi sebze, meyve ve gıdalardan tam alamıyorsak peki nereden alacağız?

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*