Sağlıklı Beslenme Ayı: Mart


image_pdfimage_print

MART AYI, Sağlıklı Beslenme AYI

Yeme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek için harika bir zaman. Ihtiyacınız olan besinleri alıyor musunuz? Öğünlerinizin kaçında taze sebze ve meyve tüketiyorsunuz? Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyor musunuz? Belki de vücudunuzun tam performans göstermesi için gerekli olan besinleri ona veremiyor olabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı geliştirecek bir kaç tavsiye vermek istiyoruz. Buna şu andaki yeme alışkanlıklarınıza göz atma ile başlayabilirsiniz.

Her gün en az dört kase meyve ve sebze tüketiyor musunuz? Temel vitamin ve mineralleri ediniyor musunuz? Tam tahıl ve yüksek fiber içerikli gıdalar tüketiyor musunuz? Bunlar, çok kritik sağlıklı yaşam tarzlarıdır. Bu besinleri günlük yeme alışkanlıklarınızda tüketmiyor musunuz? Bu tavsiyelere bir göz atın:

● Yiyip, içtiğiniz şeyleri bir günlüğe not olarak kaydedin. Tükettiklerinizin kaydını tuttukça, neleri daha az, neleri daha çok miktarda tüketmeniz gerektiğinizin farkına varacaksınız.

● Yine de zorluk mu çekiyorsunuz? Kendinize hedefler koyun. Küçük hedeflerden başlamaktan korkmayın. Tam buğday ekmeği satın almayı ve iş yerinde atıştırmalık olarak çiğ sebzeleri tüketmeyi hedeflerinize ekleyin.

Tükettiğiniz meyve ve sebze miktarını olabildiğince arttırın:

Günlük beslenme düzeninize daha fazla meyve ve sebze eklediğinizde, bu meyve ve sebzelerin günlük besin ihtiyacınızı karşıladığından nasıl emin olursunuz? Bazı uzmanlar, markette satılan meyve ve sebzelerin, hasat edildikten sonraki ilk 72 saat içinde tüketilmezlerse vitamin değerlerinin %15 ila %60’ını kaybedebileceğini savunuyor (Helland, 2017). Mümkünse, yaşadığınız bölgede, doğal yerli ürünler sunan bir manavdan alışveriş yapabilirsiniz. Eğer bu gibi bir şansa sahip değilseniz, kaliteli gıdalarla beslenmenin başka yolları da var. Aşağıda yer alan ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Meyve ve sebzelerin en iyi verimi elde edebileceğiniz şekilde hazırlanması:

• Meyve ve sebzelerin doğranması: Bitkilerin sert hücre duvarlarının parçalanarak besinlerin ortaya çıkmasını sağlar.

• Tahıl ve baklagillerin suda bekletilmesi: Demir, çinko, kalsiyum ve magnezyumun emilimini düşüren fitik asitin azaltılmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, meyve ve sebze tüketimi her halükarda iyi bir şeydir. Bazı sebzeler çiğ tüketildiğinde daha besleyici olsa da, TV karşısında oturup hazır yiyeceklerle beslenmektense bu gıdaları pişmiş olarak tüketmeniz hiç tüketmemenizden daha iyidir. Dolayısıyla, meyve ve sebzeleri nasıl tüketeceğiniz konusunda gereğinden fazla düşünmek yerine sadece tüketmeye bakın. Dengeli bir beslenme için gereken tüm meyve ve sebzeleri tüketmek elbette zor olabilir.

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*