Korku filmi kıvamında 6 Ruhsal Hastalık


image_pdfimage_print

İnsanı hayrete düşüren ruhsal bozukluklar.

Wendigo Hastalığı

wendigo

Wendigo hastalığı insan etine duyulan istektir. Bu hastalığa Algonquian kültüründe olan Wendigo isimli yamyam canavarın ismi verilmiştir. Bu hastalar, insan eti yemek için inanılmaz istek duyarlar. Aslında uzmanlar bu ruh hastalığının yetiştirilen kültür ile alakalı olduğu görüşündeler. Tedavi edilebilir bir yamyamlık hastalığıdır.

Şizoid Kişilik Bozukluğu

kic59filik-bozukluklarc4b1

Yaşam boyu sosyal geri çekilme ile karakterize bir bozukluktur. Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler başkalarıyla yakın ilişki kurmaktan, toplum içine girmekten çekinirler. Bunların kişilik yapıları duygusal açıdan soğuk, içe dönük, yalnız ve karşısındakilere mesafelidir. Başka insanlarla bir arada olmaktan zevk almazlar. Yalnız yaşamı tercih ederler. Duygularını gizlemeyi seçerler. Sosyal yaşama dahil olmazlar, eğlenmekten kaçınırlar. Onlara en yakın olan kişiler, sadece birinci derece akrabalarıdır. Onların üzüntülerini ve sevinçlerini anlamak zordur. Kendilerini yaşamdan soyutlayarak yaşarlar.Genel populasyonda % 7,5 oranında görülür. erkeklerde daha sıktır.
 

Sinestezi Hastalığı

Gördüğünüz bir küpün tadını algılayabilir misiniz? Evet küpten bahsediyoruz ya da bir bankın konuştuğuna yemin edebilir misiniz? Bir fıskiye? Çıkan sular notalar eşliğinde dans mı ediyor? Eminim en yakın arkadaşınızın sesi çok lezzetlidir… Bunlar sinestezi hastalığının, kimi toplumlara göre ‘yeteneğinin’ belirtileridir.
Sinestezi birleşik duyu anlamına gelen Yunanca kökenli bir sözcüktür. Sinestezi tanım olarak da bir duyunun başka bir duyuyu algılaması şeklinde açıklanabilir. Sinestezik hastalarda beyin duyduğu sesleri zihinde görsele çeviriyor,gördüğü şeyleri ise seslere dönüştürerek algılanmasını sağlıyor.Kısaca seslerin koklandığı,şekillerin tadıldığı ve renklerin duyulduğu bir mekanizmadan söz edebiliriz. Hastalıktan çok bir lütuf gibi gözüküyor 🙂 )

sinestezi1-e1451479596740

Sinestezi hastalığı sonradan kazanılan sinestezi ve nedeni bilinmeyen sinestezi olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenebilir.Genel olarak sonradan kazanılan sinestezi başka hastalıkların varlığında ortaya çıkarken nedeni bilinmeyen sinestezi yaklaşık 25.000 kişide bir görülen nadir rastlanan bir durumdur.Sonradan kazanılan sinestezi kalıcı olabileceği gibi geçici süreyle oluşan sinestezik durumlar da vardır.Bu duruma başa alınan darbeler,çeşitli kimyasalların kullanımı sırasında yan etki oluşturması veya beynin orta temporal lobunun hasar görmesi neden oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lSQ5Nk-bSwc

 Capgras Yanılgısı

capgrasyanilgisi

Bu hastalıkta hasta etrafında olan insanların başka insanlar ile değiştirildiğine inanır. Aslında hastanın tüm yakınları değişmiştir ve onların çok benzerleri hayatına girmiştir. Ağır şizofreni vakalarında sıklıkla görülür. Fakat, kafa travmaları ile de ortaya çıkabilir.

Diyojen Sendromu

diyojensendromu2

diyojensendromu

Genelde yaşlı insanlarda sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Hasta, paranoya ve ilişki kurmada olan zorluklar nedeni ile toplumdan kendini soyutlar. Evinde çöp toplamaya ve pek çok hayvan ile yaşamaya başlar. Tedavisi vardır.

Pika Sendromu

cocuklarda-pika-hastaligi

pica1-e1428303473574

Pika sendromu, yenilmeyecek şeyleri yeme isteğidir. Bu hastalar, çim, taş, sabun, metaller gibi yenilemeyecek pek çok şeyi yerler. Uzmanlar son yıllarda yaptıkları araştırmalarda aslında bu hastalığın ruh hastalığı değil vücutta olan mineral eksikliği ile ortaya çıktığına inanıyor.

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*