Gençliğin formülünü barındıran giz Nar


image_pdfimage_print

Nar Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Nar Ağacı ve Nar Meyvesi: (Punica granatum)

Anavatanı olan Ortadoğu ve Kafkasya’da binlerce yıldır üretimi ve tüketimi yapılan nar kültür tarihi en eski olan meyve türlerinden birisidir. Tropik ve subtropik iklim meyvesi olarak bilinmekle birlikte sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde de sınırlı bir şekilde yetişebilen narın dünyada ve ülkemizdeki üretim ve tüketimi ise her geçen gün artmaktadır.

Dünya nar üretimi yaklaşık 1.000.000 ton olup en fazla nar üreten ülkeler sırasıyla İran, Pakistan, Türkiye, Azerbaycan, Hindistan ve İspanya’dır. En fazla nar ihraç eden ülkeler İran, Türkiye, İspanya, Hindistan ve Tunus olup, en fazla nar ithalatı yapan ülkeler ise Rusya, Amerika, Almanya, Hollanda ve Ukrayna’dır.

Ülkemizin nar üretimi ise yıldan yıla önemli oranda artmakta olup 1998 yılında 55 000 ton iken, 2005 yılında bu miktar 80 000 tona kadar yükselmiştir. Ülkemizde en fazla nar üretimi, narın iklim isteklerine de uygun olarak Akdeniz (%61.8), Ege (%23.3) ve Güneydoğu Anadolu (%9.1) bölgelerinde yapılmaktadır. Nar üreten en önemli illerimiz ise Antalya (%38.4), İçel (%11.4), Aydın (%8.9), Denizli (%8.2), Hatay (%6.0) ve Siirt (%4.3)’tir. Ülkemiz 9.435.868 dolar değerinde nar ihraç etmektedir. En fazla nar ihracatı yaptığımız ülkeler ise Almanya, Rusya Federasyonu, Hollanda, Ukrayna ve Yunanistan’dır.

Ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği ve ihracatı yapılan nar çeşidi Hicaznar’dır. Bu çeşit kırmızı kabuğu, koyu kırmızı daneleri, mayhoş tadıyla Avrupa Ülkelerinde beğeni kazanmış, çok iyi fiyatlarla ihracatı yıldan yıla artmıştır. Ayrıca bol verimliliği, taşımaya ve muhafazaya uygunluğu ile de üstünlük sağlamaktadır.

Narın Faydaları

Nar pek çok vitamin barındıran, güçlü antioksidan özellikli, sağlığınız için çok yararlı bir meyvedir.

Meyvenin farklı bölümleri kalp krizi riskini azaltmak, kalbe olan kan akışını arttırmak, ana atardamarlardaki yağ birikimini temizlemek gibi çeşitli hastalıklar için kullanılır.

Yapılan çeşitli çalışmalar, narın en çok özelliğe sahip meyvelerden birisi olduğunu göstermektedir. Yüksek oranda C vitamini, B5 vitamini (pantotenik asit), doğal fenol, potasyum, polifenol, antosiyanin, tanin, A vitamini, E vitamini ve folik asit içermektedir. Ek olarak yüksek miktarda, serbest radikallerle savaşıp hücre yaşlanmasını yavaşlatan antioksidanlar içerir.

Narın çekirdekleri, çiçekleri, kabuğunun yanı sıra içerdiği özelliklere daha kolay ulaşmanızı sağlayan suyunu da tüketmeniz önerilir.

Nar ve Atardamarlar

Nar, kalp krizi nedenli ölümlerin ana sebebi olan, arterioskleroz olarak da bilinen, kalp damarlarında yağ birikimi durumunu önleyebilir hatta tersine bile çevirebilir.

Hipertansiyon, oksidatif stres ve özellikle de kolesterol, arterioskleroza neden olabilir ve nar doğrudan bu üç sorunla mücadele eder.

Nar suyunun, çalışmaya katılan hastalarda arteriosklerozu %25 azalttığı gözlenmiştir.

KANSER HÜCRELERİNİ ZAYIFLATIR

Kanser için bir çözüm olmasa da nar suyu belirtileri azaltmaya yardımcı olur ve geleneksel tedavilere ideal bir takviyedir. Bunun nedeni, içindeki bazı bileşenlerin kanser hücrelerini zayıflatması ya da yok etmesidir. Mesela erkeklerde prostat kanserinin ilerlemesini durdurmak için günde bir bardak nar suyu içebilir.

SAVUNMA SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Nar suyunun bize verdiği inanılmaz antioksidanlar sayesinde, bağışıklık sistemimiz güçlenir ve özellikle de kış mevsiminde hastalıklara karşı korunma sağlarız. Nar suyu vücudun savunma sistemini güçlendirir ve böylece kişi soğuk algınlığı, nezle ve enfeksiyonlarla çok daha kolay savaşabilir.

STRES KARŞITIDIR

Sabahları boş mideye nar suyu içmek pozitif duyguları ferahlık hissini ve odaklanmayı arttırır. Ayrıca anksiyete ve stresi azaltır. Dahası, nar suyu uykusuzluk ya da kronik halsizlik durumlarında aşırı stresi atmak için içilebilir. Hem meyvesi hem de suyu insanların kilo vermesine yardımcı olur. Bunlar diyet yapan kişiler için mükemmel bir takviyedir, çünkü nar birikmiş toksinleri temizler, idrar söktürücü etkiye sahiptir ve doygunluk hissi verir. Buna ek olarak, düzgün egzersiz yapabilmemiz için gerekli olan enerji verir.

KARACİĞERİ TEMİZLER

Nar suyu, karaciğer için çok faydalıdır çünkü onu güçlendirir ve toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Aynı şey kan içinde geçerlidir. Nar suyu kanı detoks eder ve arındırır. Dahası üç ay boyunca her gün bir bardak nar suyu içmek kan akışını geliştirir. Ayrıca bunlara ek olarak, içindeki yüksek sitrik sit, potasyum ve su vücutta tutulan sıvıların atılmasına ve iyi bağırsak performansına destek olur. Hipertansiyon, hiperürisemi ve böbrek taşı olan kişilerin bu meyve suyunu içmelerini öneriyoruz.

BEYNE KORUMA SAĞLAR 

Amerika Birleşik Devletleri Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, hamile kadınlar nar suyu içerse, cenin için olası komplikasyonlara karşı koruma sağlıyor. (özellikle de erken doğumlar söz konusu olduğunda). Bir bebek prematüre doğduğu zaman beyni yeterince oksijen ya da kan akışı almaz. Nar suyu, beyine gelen zararları ve Alzheimer hastalığı gibi sinirsel bozuklukları azaltır.

TANSİYONU DENGELER 

Yüksek potasyum içeriği sayesinde nar suyu, yüksek tansiyonu olan kişiler için mükemmel bir içecektir. Ayrıca kasları rahatlatan, damarların genişlemesini sağlayan ve kan dolaşımını düzenleyen bol miktarda nitrik oksit içerir.

KALBİ KORUR 

Haftada bir kaç kez nar suyu içmek kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve hipertansiyona bağlı bazı hastalıkların oluşmasını önler. Ayrıca nar suyu damar tıkanıklığı riskini azaltır. Nar, damar kanallarındaki birikim birikimi önler ve bu da patolojik sertleşmenin önüne geçer. İtalya Napoli Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, iki hafta boyunca her gün nar suyu içen kişilerde sistolik baskının yüzde 5 daha az olduğu görülmüştür.   

  Nar ve nar suyunun elbetteki daha bir çok faydası var.

Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Katarakt oluşumunu azaltır
 • Diyabete iyi gelir
 • Ateş düşürücü özellikleri vardır
 • Kemikleri ve kasları güçlendirir
 • Stresi azaltır
 • Kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur
 • Atardamar basıncını hafifletir
 • Başta prostat kanseri olmak üzere kanser riskini azaltır
 • Karın bölgesinde yağ birikimini önler
 • Kıkırdak doku bozulmasını önlemeye yardımcı olur
 • Nar meyvesinin ve ağacının kabuğu demlendiğinde, astrenjan özelliği sayesinde ishali önlemeye yardımcı olur (kabızlık şikayeti olan kişiler çok nar suyu içmemelidir)
 • Bağırsak parazitlerini yok eder
 • Diş plağını yok eder ve antibakteriyel özellikleri vardır. Hindistanda, meyvenin içindeki acı beyaz kabuğu doğal diş macunu yapımında kullanılır
 • Cilde bölgesel olarak uygulandığında UV ışınlarından korur.
 • Erken kırışıklıkların oluşumunu önler.
 • Menopoz semptomlarını azaltır.
 • Vücudun demir emmesine yardımcı olur ve kansızlığın gelişmesini önler.
 • Faranjit, sinüzit ve otitiz gibi hastalıkların belirtilerini rahatlatır.
 • Basur, göz nezlesi ve dizanterinin belirtilerini rahatlatır.
 • Yüksek performans çalışan atletlere yardımcı olur. (Nitrik Oksit Sentezinin süresini uzatarak kardiyovasküler sistemi rahatlatır)

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*