Melatonin Mucizesi


image_pdfimage_print

Melatonin nedir?

hucrelerinizin20temizlenmesine12

 

Melatonin beyinde epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Diğer hormonların düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudun sirkadiyen ritmini tutar. sirkadiyen ritim biz uykuya dalmamız konusunda bir biyolojik kontrol mekanizmasıdır. Ne zaman uyanacağımız veya uykuya dalacağımız konusunda  kritik bir rol oynayan 24 saatlik bir iç “saat” dir. Halk dilinde sirkadiyen ritmi için “biyolojik saat” tabiri de kullanılır. Karanlık olduğunda, vücudumuz daha fazla melatonin üretir. Işık olduğunda, melatonin üretimi düşer. Gün boyunca akşamları parlak ışıklar, ya da çok az ışığa maruz kalma, vücudun normal melatonin döngüleri bozabilir. Örneğin, jet lag, vardiyalı çalışma ve  görme bozuklukları melatonin döngüleri bozabilir.

rs187997

Melatonin‘in faydaları

Melatonin ve migren:

Yapılan araştırmalar melatoninin migren üzerinde de olumlu etkisini destekliyor. Düzenli olarak melatonin alan kişilerin daha az migren ataklarına maruz kaldıklarını öne sürüyor bu araştırmalar. Yatmadan önce alınan 3 mg’lık melatoninin migren ağrılarını azalttığını gösteriyor bilimsel araştırmalar.

Kalbi rahatlatıyor:

Geceleri uykuda kalp daha yavaş atıyor ve kan basıncımız daha düşük. Uyku düzeni bozulduğunda, bu fonksiyonlar da bozuluyor. Melatonin üretiminin zengin olduğu kişilerde beyin kalp atışlarını ve kan basıncını çok daha iyi kontrol edebiliyor.

Melatonin tıkalı damarları açıyor:

Melatonin, diğer bütün antioksidanlar gibi, kolesterol seviyesini düşürüyor. Araştırmalar melatonin seviyesi düşük kişilerde tıkalı damar oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Gece boyunca vücutta melatonin seviyesi yüksekken kanda kan pıhtısı oluşumu çok daha az görülüyor.

Kanserle savaşıyor:

Göğüs ve prostat kanserleri hormonlara bağlı. Araştırmalar bu iki tip kanserin de vücuttaki düşük melatonin seviyesine bağlı olabileceğine işaret ediyor. Melatonin hasta kişinin daha rahat ve iyi bir uyku uyumasına yardım ederek vücudun kanserle savaşmasını ve şifa bulmasını kolaylaştırıyor.

Moral düzeltici:

Melatonin düzeyi düşük pek çok kişide depresyon görülebiliyor. Depresyonu tedavi edici ilaçların çoğu zaten aynı zamanda melatonin üretimini harekete geçirtici ilaçlar.

 

Uykuda salgılanan kanserden koruyan mucize “Melatonin

 

Melatonin hormonunun kanserden koruduğu bilimsel olarak kanıtlandı! İşte uykuda salgılanan, kanserden ve kronik hastalıklardan koruyan mucize Melatonin ile ilgili merak edilen soruların cevapları…
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysun Çetin anlatıyor.

 

-Melatonin’in görevleri nelerdir, hayatımızı nasıl etkiler?

“Melatoninin bağışıklık sistemini olumlu etkileyerek ve stresi azaltarak yaşam süresini artırdığına ve yaşlanma bulgularını azalttığına dair yapılmış çalışmalar vardır. Melatonin, başta kanser olmak üzere hastalıklar üzerinde baskılayıcı etki yapmaktadır. Gece çalışan kadınlarda meme kanseri gelişimi çok daha fazla olmaktadır. Melatonin ve kanser ilişkisi için birçok çalışma yapılmıştır. Melatoninin kanser engelleyici bir ajan olduğuna dair çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Deneysel olarak melatoninin birçok tümör tipinde büyümeyi sınırlandırdığı gözlenmiştir. Melatonin, deneysel meme tümörlerinde baskılayıcı bir rol oynamaktadır.

Melatonin, tedavi edici dozlarda verildiğinde direkt olarak tümör hücrelerini öldürücü etkiye sahiptir. Gece çalışan bayanlarda geceleri aydınlık nedeniyle melatonin salgılanması azaldığı için, gündüz çalışan bayanlar göre meme kanseri gelişimi oldukça fazla bulunmuştur. Gece çalışılan yerlerde, karanlık ortamların aydınlatılması ve bu nedenle melatonin düzeyinin baskılanması ile kanser riski artmaktadır.”

-Melatonin hormonunun normal düzeyi ne kadardır?

“Üç yaşındaki bir çocukta melatonin düzeyi 1000 pikogram/ml, gençlerde 100 pikogram/ ml, yaşlılarda ise 30 pikogram/ml düzeylerindedir. Yaşla birlikte özellikle 45 yaşından sonra melatonin üretimi azalır. Eğer melatonin yapımı çok çok azalmışsa yaşlanma da çok çabuk olmaktadır. Yaşlanmayı geciktirici özelliğinden dolayı melatonin hormonuna gençlik iksiri de diyebiliriz.”

-Melatonin konusunda yapılan bilimsel araştırmalardan bahsedebilir misiniz?

“Amerika’da yapılan son araştırmalarda 50 yaş üstü insanların yüzde 80’nin uyku sorunu yaşadığı, bu sorunun ise melatonin salgılanmasındaki düzensizlikle yakından ilgili olduğu belirlenmiştir.

Örneğin son araştırmalarda kalp dolaşım şikayetleri olanların genelde geceleyin düşük melatonin düzeyi olan kişiler olduğu görülmüştür.

Ayrıca, bebeklerde yeterli miktarda ve ritmik olarak melatonin salgılanması yaklaşık 3 aydan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bebeklerin 3 aya kadar anne sütünden aldığı melatonin hormonu çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, bu hormon anne sütünde akşam saatlerinde gündüze oranla daha fazla artmaktadır. Anne sütünde bulunan melatonin hormonu, bebeklerde sancılanma, uykusuzluk ve alerji problemlerini azaltır. Japonya’da yapılan bir araştırmada, bolca gülen annelerin sütünde melatonin düzeyinin arttığı ve bebeklerde alerjik problemlerin azaldığı belirlenmiştir. Araştırmaya göre, huzurlu, stressiz ve bolca gülen annelerin sütünde melatonin hormonu daha fazla salgılanmaktadır. Bunun yanında, doğum yapmış annelerin bebeklerini emzirirken melatonin salgısını artıracak gıdalar yemesi tavsiye edilmektedir. Kızılcık, deve dikeni, rezene, anason, kereviz, ayçiçeği, çemen, hardal ve sarı kantaron gibi gıda maddeleri ile magnezyum ve çinko bakımından zengin gıdalar da melatonin salgısını artırır.

Melatonin hormonu salgısının stres, sıkıntı ve huzursuzluk ile birlikte azaldığına özellikle dikkatinizi çekmek isterim.”

-Melatonin hormonunun dengesiz çalışmasına sebep olan etkenler nelerdir?

“Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından sonra yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden çocuklarını kesinlikle karanlık bir ortamda yatırmaları isteniyor. Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu artık bilinmektedir. Ancak bu hormon ışığa duyarlıdır. Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tespit edilmiştir.Işığın melatonin üretimine engel olduğu bilimsel bir gerçektir. Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın. Düzenli ve yeterli bir melatonin salınımı için, karanlık ortamda uyumak gerekmektedir. Unutmayın körlerde kanser olma oranı sıfıra yakındır. Ayrıca geceleri, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu vb. elektronik aygıtların olmadığı ya da prize takılı bulunmadığı bir ortamda uyumaya çalışın, prize takılı olan aygıtlar siz uyurken, enerjinizden çalar ve zinde kalkmanızı zorlaştırır. (Dolayısıyla da 2 saatte alacağınız uykuyu 4 saatte alırsınız.)

Ayrıca depresyon hastalığında kortizol seviyesi yüksek, melatonin seviyesi düşük bulunmuştur. Stres melatonin seviyesini düşürerek hastalıklara karşı direncimizi azaltmaktadır.”

-Melatonin salgılanmasını olumsuz etkileyen başka faktörler var mıdır?

“Sigara, alkol, aşırı kahve tüketimi, uyku ve tansiyon ilaçları, stres, yatakta elektrikli battaniye kullanılması, yoğun ışık altında,  televizyon ve bilgisayar ekranı başında uzun süre kalınması  melatonin  salgılanmasını azaltan ya da durduran diğer faktörlerdir.”

-Peki melatonin üretimine olumlu katkı sağlayan neler var?

“Gece 24.00’den önce uykuya başlamak ve yeterince uyumak, akşam yemeklerini azaltmak ya da tümüyle terk etmek melatonin üretimindeki olumlu etkenlerdir.”

-Melatonin ilaç olarak alınırsa kanserden korur mu?
 

“Melatonin özellikle Amerika’da ilaç olarak bulunan ve de en çok ‘jetlag’ için kullanılan bir maddedir. Jetlag sendromu uçakla seyahat esnasında dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasından kaynaklanan biyolojik saat uyumsuzluğudur. Melatoninin bilinçsiz ve düzensiz kullanımı hiç bir şekilde tavsiye edilmiyor. Nedeni sadece geceleri yükselen bir hormon olması nedeniyle yüksek olmaması gereken gündüz saatlerinde kan düzeylerini yükseltecek şekilde ilaç alımının yarar yerine zarar vermesidir. Yararı olan bir şeyi fazla almak zarar yaratabileceği için gereksiz kullanılmasından kaçınılmasını ama doğal yollarla vücudun kendi melatonin salgısını artıracak davranışlara geçilmesini öneririm.”

-Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmek için neler yapmalıyız?

“Vücudumuzun yeteri kadar kendini koruma mekanizması var. Önemli olan bu mekanizmaların çalışmasına engel olmadan bu mekanizmaları destekleyici davranış biçimlerini geliştirmektir. Örneğin düzenli olarak geceleri vakitli yatıp uyumamız vücudun kendini onarması için yapabileceğimiz en güzel hareket. Akşamları çok geç kalmadan tam karanlıkta yatıp uyursak vücudumuza en yararlı işlemi yapmış oluruz. Eskilerin dediği gibi erken yatıp erken kalkmak dışardan melatonin almaya veya antioksidan almaya gerek bırakmayacak bir durum. Bu tür savunma mekanizmalarında örneğin melatonin salgısını azaltacak davranışlardan (ışık açık yatmak, televizyon karşısında uyumamak gibi) kaçınmak, akla gelen bazı basit tedbirlerdir. Geceleri uyurken hiçbir şekilde yattığınız odada ışık bulunmaması gerekir.”

-Hangi gıdalardan melatonin alabiliriz?

“Kızılcık, deve dikeni, rezene, anason, kereviz, ayçiçeği, çemen, hardal ve sarı kantaron, papatya çayı, vişne, lahana, badem, fındık gibi gıda maddeleri ile magnezyum ve çinko içeren diğer gıdalar melatoninden zengindir. Bu tür gıdaların akşam saatlerinde alınması, gündüz alınmasından daha uygun olabilir.”

fazlaca_melatonin_iceriyor_h2949

 

resized_24209114_melatonin

 

Bunun yanısıra eczanelerde yaklaşık 90tl civarı melatonina adındaki ilacı da bulabilirsiniz. 

 

Melatonin hakkında 

Parazan Kanaati:

Kendi kullandığım ve deneyimlediğim farklı bi melatonin kapsülünü de önerebilirim. Hostes, gece bekçisi, pilot veya vardiyalı çalışansanız epey faydasını görebilirsiniz.

13140492_1096687863703465_260888184_n 13090241_1096687890370129_2115703486_n

Güzel deliksiz bir uyku çekeyim diyorsanız kesinlikle doğru seçim 🙂 klasik uyku haplarını sevmiyorum, çünkü bunları kullandığımda uyumamış, dinlenememiş gibi ve hatta dayak yemiş gibi uyanmışlığım da olmuştur. Melatonin ile bebekler gibi uyuyacaksınız üstüne üstlük gençleşeceksiniz. 🙂

uyuyan-bebek,MqhvqCgCBEWDg2oQ_8_o8Q2uyuyan-guzelleri-korkutma-sakalari-komik-saka-videolari-2015

 

 

Gece yatmadan 1 saat evvelinden almak lazım. İhtiyacıma göre 2x3mg olarak yutuyorum kişisel bünyeye göre kullanımı değişebilir. İlk kullandığım bi kaç gece, yan etki olarak kabus görmüştüm. Onun dışında, şayet sabaha karşı 3,4 sularında alınıp yatılırsa ertesi gün geçici öğrenme güçlüğü ve sersemlik yaşatıyor. Ertesi gün de uykulu uykulu gezdirebilir. O yüzden gece 2:00’den sonra alınmasını tavsiye etmiyorum. Sürekli kullanmamanızı tavsiye ederim. Zaman zaman alıyorum. Bunlar kişisel deneyim ve kanaatlerimdir. İlacı eczaneden almadım internet üzerinden almıştım. Gıda takviyesi olarak geçiyor. Fakat, kullanmadan doktorunuza danışmanızı öneririm. Eşşeği sağlam kızağa bağlayın ki iyi kaysın 🙂

 

Comments

yorumlar

Melatonin Mucizesi” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*