Güçlü bir Antioksidan Kaynağı Maqui Berry


image_pdfimage_print

Maqui Berry Nedir?

Maqui berry Şili ve Arjantin’in Patagonya bölgesinde çalımsı maqui bitkisinin bezelye tanesi büyüklüğündeki patlıcan moru rengindeki meyveleridir.

Güney Şili’de yaşayan Mapuche Kızılderililerinin gıda kaynağıdır. Mapuche Kızılderilileri bölgenin en uzun ömürlü insanları olarak dikkat çekmektedir. Yıllardır kırmızı şarap içmenin faydaları hakkında birçok bilgi duymuş olabilirsiniz. Şimdi şarap içmeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmak gerektiğine inanıyorum. Maqui meyveleri kırmızı şaraba göre %300 daha çok antosiyanin içermektedir. Ayrıca yaygın en yüksek antioksidan bulunan meyve ve sebzelere göre %150 daha çok polifenoller içermektedir. Maqui berry dünyadaki en yüksek oranda antioksidan bulunan süper gıdalardan biridir.

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) farklı besinlerdeki antioksidan kapasitelerini ölçmeye yarayan bir metottur. ORAC, Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesinin kabul ettiği bir metottur. Toplumda çok yararlı gıda ya da bitkilerin tadının hoş olmaması ile alakalı hep bir şikâyet olmaktadır, özellikle diğer coğrafyalardan gelmiş olan gıdalarda bu şikâyet damak tadından dolayı daha çok görülmektedir. Çok ilginçdır ki, maqui berry son derece lezzetlidir. Dünyanın en etkili antioksidan bileşiğine sahip mükemmel meyvesi maqui berry’nin gıda değerleri aşağıda bulunmaktadır.

100 gr kurutulmuş maqui berry’nin gıda değerleri
Enerji 411 kalori
Karbonhidrat 70 gr
Diyet lifi 36 gr
Şeker 3 gr
Toplam yağ 7,9 gr
Protein 15 gr
Vitaminler
A ve C vitaminlerini içermektedir.
Mineraller
Kalsiyum
Demir
Bakır
Magnezyum
Fosfor
Potasyum
Sodyum
Çinko
Ayrıca vitamin listesindeki çeşitlilik düşüklüğü bu mükemmel meyvenin çok yeni bir keşif olduğundan ötürüdür. Bu hususta incelemeler devam etmektedir.

Maqui bery’nin sağlık üzerindeki 8 ciddi etkisi

1. Antioksidan aktivite
Maqui berry, çok yüksek antioksidan aktiviteye sahip olan mor pigmentler (antosiyaninler) açısından çok zengindir. Bu mor pigmentler en fazla yaban mersininde var diye bilinse de maqui berry yaban mersinine göre 15 kat daha zengindir. Maqui berry, polifenoller açısından çok zengin olup en yakın rakibi olan meyvelerden kat kat zengindir. Antioksidanlar sağlığımız için çok kıymetli ve şart bileşiklerdir. Başta bağışıklık sistemi, kanser, enflamasyon, kardiyovasküler hastalıklar, artrit, kolesterol oksidasyonu, kalp krizi, felç ve damar sertliği, diyabet gibi birçok komplikasyonun önlenmesinde yararlı olduğu gibi, hastalarda kullanıldığında tedavi sürecinde tedaviye önemli anlamda katkı sağlamaktadır.

2. Kanser
Kanser rahatsızlığına tutulmamak veya kanser tedavisi esnasında immun sistemin sağlıklı olması çok mühimdir. Sağlıklı, aktif bir immün sistem için besinlerden yeterince antioksidan almamız çok mühimdir ve maqui berry çok ciddi doğal bir kaynaktır. Özellikle lifli besinler için kanser düşmanı dememiz hiç de abartılı bir yaklaşım olmaz. Maqui berry bileşenlerinin %36’sı diyet liflerinden müteşekkildir. Maqui beryy, dünyadaki en zengin antosiyanin kaynağıdır. Antosiyaninler, kolonlarda oluşabilecek kanser hücrelerini engellediği gibi, oluşmuş kanser hücrelerinin büyümesini de engeller. Dünyanın bu en fazla antioksidan bulunan meyvesi ileride tüm kanser tedavileri için umut olabilir.

3. Diyabet ve kilo kontrolü
Çağımızın en fazla konuşulan rahatsızlığı obezite, tüm gelişmiş toplumların başını ağrıtan sağlık problemi olmaya devam etmektedir.  Fiziksel görünümü bozmasının yanısıra, öncelikli diyabet, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların davetiyesi kalitesindedir. Maqui berry’nin, anavatanından sonra en çoğu tarafından bilinir olduğu ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyada obezitenin en bilinen olduğu ülke olması, maqui berry’ye verilen önemi açıklamaktadır. Maqui berry minimal ölçüde şeker içermekte olup tüketildiğinde insülin salgılanmasını sağlar. İnsülin, kandaki şekerin kandan ayrılarak hücre içine girmesini sağlar. Böylelikle kandaki şeker düzeyi de denetim altında tutulmuş olur. Ayrıca yemek sırasında ve hemen daha sonra maqui berry tüketmek kan şekerini denetim altına alarak yeni yağ hücrelerinin oluşumunu önleyecektir.

4. Göz sağlığı
Yüksek antioksidan bulunan besinler göz sağlığımız için çok mühimdir. Antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlattığı için, bilhassa yaşlılığa bağlı sarı unsur ve katarakt gibi rahatsızlıklara yakalanmamak adma yeterince alınmalıdır. 2014 yıhnda 13 kişi üzerinde yapılan ufak bir araştırmada, göz kuruluğu yaşayan gönüllülere 60 gün süresince maqui berry verilmiştir. 30 gün artık gönüllülerde göz kuruluğu problemi ortadan kalkmış, 60. günün artık ise göz sıvısının yüksek miktarda artmıştır. Bunun yanısıra, görüş niteliği de artmıştır. Bu çalışmanın sonrasında göz sağlığı ve maqui berry hakkında büyük çapta çalışmalara başlansa da bu çalışmalar gün itibariyle sonuçlanmamıştır.

5. Cilt sağlığı
Antioksidanlar yaşlanmayı geciktirdiği için cilt sağlığımız yönünden çok mühimdir. Ayrıca cildin yaşlanmamasının önüne geçmek için en sağlıklı takviyelerden birisidir. Kırışıklık, cilt sarkması ve cilt lekeleri, yaşlanmış cilt hücrelerinin eseridir. Maqui berry’ninbolca tüketildiği ana vatanında yerel halkta cilt kanseri vakalarının dünya ortalamasının son derece altındadır. Ayrıca güneşlenmeyi sevenler için güneşin zararlı faktörlerinden koruma hedefiyle maqui berry kullanılması çok akılcı bir yol olacaktır.

6. Kolesterol, kalp ve damar sağlığı
Maqui berry’nin diğer bir sağlık faydayı da koroner rahatsızlıklara karşı koruyucu tesir göstermesidir. Maqui berry’nin bileşenlerinde bulunan etkili antioksidanlar kan içindeki kolesterol oksidasyonu sürecini azaltarak damar sağlığımıza destek olur. Bu sayede, yüksek kolesterolden ötürü yaşanan damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ve dünyadaki en bilinen ölüm sebebi olan kalp krizi gibi önemli sağlık sıkıntılarının önüne geçmemize destek olabilir.

7. Romatoid artrit ve fibromiyalji
Süper miktarda antioksidan bulunan süper meyvenin diğer bir ciddi yararı da vücutta iltihabı denetim etme yeteneğidir. Başta iltihaplı eklem Romatizması hastaları olmak suretiyle tüm artrit hastalarının maqui berry kullandıklarında harika neticeler alınmış ve hastaların beslenme listelerinde ciddi bir yere sahip olmuştur. Özellikle maqui berry çok iyi bir antienflamatuvar ve ağrı kesici benzeri göstermiştir. Bu nedenden ötürü artrit ve fibromiyalji hastalarının ağrılarını dindirmeye, esneklik ve hareket kabiliyetinin artmasına yapay olmayan yolla destek olabilmektedir.

8. Detoks
Maqui berry, diyet lifleri konusu ile ilgili en zengin süper besinlerden biridir. 100 gramında bulunan 36gr suda çözülen ve çözülmeyen lifler bağırsak hareketlerini düzenler. Bağırsaklarda sindirilmiş besinlerin gerekenden fazla durması birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bu denli bol diyet lifi bulunan bir mükemmel gıda her gün tuvalete çıkmayı sağlar, bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin çoğalmasına katkı olarak toksinlerden görülecek zararı en aza indirger. Özellikle yüksek antioksidan kapsam dışarıdan almış olduğumuz toksinlerin ve serbest radikallerin hayati organlarımıza vermiş olduğu hasarı önler ve onarır.

Maqui berry’nin kullanma biçimi ve miktarı
Maqui berry, ne yazık ki ülkemizde taze olarak bulunmayan bir meyvedir. Bu durumun en önemli sebebi, bu ürünün yetiştiği kısımlardan çok uzak olmamızdır. Bu sebeple, kuru meyve veya kurutulmuş meyvenin öğütülmüş tozu yakın tarihte ülkemizde bulunacaktır diye düşünüyorum. En öncelikli ürünün düşüklüğü, kurutma yöntemi, Güney Amerika’nın bizlere son derece uzak olması gibi nedenlerle, dünya genelinde olduğu gibi bizde de maqui berry’nin fiyatı son derece yüksek fiyatlı olacaktır.

 

 

 

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*