L-Arginin “Mucize Molekülü”


image_pdfimage_print

L-Arginin Yararları ve Yan Etkileri

İyileştirici güçleri nedeniyle “mucize molekülü’ olarak da bilinen L-arginin, insan büyüme hormonu üretimi de dahil olmak üzere bir çok önemli vücut fonksiyonlarında rol oynar. İnsan vücudunda bir çok cinsel ve üreme sorunlarını çözer. L-argininin faydaları bu nedenle olası yan etkilerden ağır basmaktadır. Bu önemli amino asit hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

1886 yılında İsviçreli Kimyager, Ernst Schultze tarafından bir bakla tohumundan izole edilen L-arginin artık birden fazla vücut fonksiyonunda önemli rol oynayan, vücut için gerekli bir esansiyel amino asit olarak bilinir. Öncelikle bir vazodilatör (kan damarlarının genişlemesi neden olan bir kimyasal) gibi davranır ve kreatin üretimine (vücutta enerji üretimine yardımcı olan bir kimyasal) yardımcı olur. Bilim adamları tarafından bir çok başka özelliklere sahip olduğu keşfedilmiştir bu nedenle “mucize molekülü “olarak anılmaktadır. Esansiyel olmayan bir amino asittir yani vücut tarafından üretilebilmektedir ancak yüksek kan basıncı, demans, göğüs ağrısı, konjestif kalp yetmezliği, ereksiyon bozukluğu da dahil olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde fayda sağladığından beslenme takviyesi olarak kullanılmaktadır.

L-arginin, bir alfa amino asittir. Amino asitler, H2N-CH-R-COOH genel molekül yapısına sahip organik moleküllerdir. Bu nedenle bunların karakteristik özelliği her zaman bir amin (NH2), bir karboksil (COOH) ve bunlara bağlı “R” adı verilen başka bir karbon zinciri bileşene sahip olmalarıdır. Bu grupların hepsi zincirin ilk karbon atomuna bağlı oldukları için bu amino aside, alfa amino asit denilmektedir.

5285_l-arginine-1-300x192

Çeşitli vücut süreçlerinde önemli rol oynadığından insan vücudu için önemlidir. Yetişkinler bu amino asidi vücutlarında üretebilir ama erken gelişim aşamalarındaki çocuklar yapamazlar. Onların erken büyümeleri için önemli olduğundan çocuklara dışarıdan takviye gereklidir.

L-Arginin’in Faydaları Nelerdir?

– Otuz yaş üzerindeki yetişkinler için arginin gereklidir. Çünkü bu yaştan sonra hipofiz bezinin salgılaması neredey­se tamamen durur. Bu amino asit, hipofizin normal olarak işlev göstermesi için gereklidir.

– Ornithine, phenylalanine ve diğer nörokimyasalların yanında, arginine hipofizin büyüme hormonunun sentezi ve tahliyesi için gereklidir,

– Arginin ve lisin, hücrelere aynı prosesle emilir. Çok faz­la arginin ya da lizin alımı, vücutta diğerinin düzeyini düşü­rebilir, etkilenen madde ile desteklenmesini gerektirir
L-ornitin ile birlikte alınan L-arginin kilo vermeye yar­dım eder.

-Hücresel düzeyde çok yönlü bir rol oynayan L-arjinin türetiminin pek çok faydaları vardır. Hücresel düzeydeki sürecin önemli bir parçası olan, hücre bölünmesine yardımcı olur. Bu, vücuttan amonyak atılması işleminin bir parçasıdır. Amonyak; nitrik oksit (insan vücudunda önemli bir sinyal molekülü), ornitin, üre ve agmatin moleküllerinin üretildiği bir başlangıç malzemesidir.

-Hipofiz bezinden insan büyüme hormonu salınımını uyarıcı rol oynamaktadır. Bu nedenle çocuk büyümesindeki rolü göz ardı edilemez.

-Aynı zamanda, insan vücudu içinde pek çok cinsel bozukluklar ve üreme sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Sperm hareketliliğini ve bunların sayısını artırarak erkeklerde kısırlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Özellikle çeşitli organlarda, cinsel organların içinden geçen kan dolaşımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, insanlarda üreme yeteneğini geliştirir.

-Arginin hücre bölünmesinde oynadığı temel rolü nedeniyle kemik yaralanması ve doku hasarını iyileştirmek için gereken süreyi azaltır. Bu sıklıkla kemik ve doku hasarı yaşayan artrit hastaları ve sporcular için yardımcı olabilir.

-Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan, vücudun savunma sistemini oluşturan beyaz kan hücrelerinin bir tipi olan T-lenfositlerin üretiminde bir uyarıcı ve güçlendirici olarak görev yapar.

-Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarının yoğunluğunu azalttığı bilinmektedir. Kreatin üretimine yardımcı olarak kas kütlesinin artmasını sağlar. Bu da yağı azaltmaktadır ve dolayısıyla kilo kaybında önemli bir rol oynayabilir.

Kanser, HIV/AIDS ve benzeri hastalıkların etkilerini yok etme veya azaltmada da etkili

-L-argininin konjestif kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, mesane iltihabı tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur aynı zamanda HIV / AIDS hastalarının kilo almasına ve vücutlarının bağışıklığının gelişmesine yardımcı olur.

-Hastalıkla savaşan T hücrelerinin (T lenfositleri) harekete çağırılana kadar depolandıkları timus bezini uyararak bağışıklık fonksiyonunu artırabilir. Çalışmalar T hücrelerinin sayısını artırdığını göstermiştir ve hatta vücudun kansere karşı savunmasında yardım eden doğal katil hücrelerin üretimini tetikler.

Spor Yapanlar için olmazsa olmazlardandır.

-Pek çok insan gıda takviye çeşitleri arasında amino asitlerin önemini farketmiştir. Amino asitler genel sağlığımız için ve kas gelişimi için vazgeçilmezdir. Ayrıca amino asitlerin tek başlarına vücudumuzda rol aldıkları spesifik ve son derece önemli görevleri vardır.

-Damarların genişlemesini sağlayan nitrik oksitin öncüsüdür. Bunun daha basit açıklaması l-arginine’nin kan dolaşımını desteklediği ve kas dokularına oksijen taşınmasını kolaylaştırdığıdır. Bu durum antrenmanlarınız sırasında hissedilir bir pump etkisi yapar.

-Pre-workout (antrenman öncesi) supplement(takviye) olarak mükemmel etki eder. L-arginine’den antrenman performansı üzerine maksimum verimi sağlamak için spora başlamadan 30 dakika önce almak idealdir. L-arginine içeren ürünlerin kullanım önerilerine kesin bir şekilde uyarak doz aşımı yapmamak önemlidir.

-L-Arginin, ek besin, amino asitL-arginine nitrik oksitin salınımını arttırdığı için, L-arginine almak kaslarınız ve dokularınız için gerekli olan besleyici maddeler ve oksijenin daha hızlı bir şekilde taşınmasını sağlar ki bu gelişiminizde daha iyi sonuçlar almanıza ve antrenman sonrası yenilenme sürecini hızlandırmanıza yarar.

Eğer sizde antrenmanlarınızda pump etkisini yaşamak ve antrenmanlarınızın zorluk derecesini ve yoğunluğunu arttırmak istiyorsanız L-arginine’i deneyin.

-Hem bayanların, hem de erkeklerin alabileceği son derece güvenli bir supplementtir. Yağ yakımını hızlandırmak, kas kütlenizi geliştirmek istiyorsanız veya hedefiniz spor performansınızı ve dayanıklılığınızı arttırmak ise L-arginine tam size göre bir supplementtir. L-arginine ileri seviye vücut geliştirmeciler için vazgeçilmezdir.

-L-arginine, karbonhidratlar, citruline, kreatin ve diğer amino asitlerle kombine şekilde kullanıldığında etkisinde daha da büyük artış gözlenir. L-arginine’i tek başına L-Arginine HCL, L-Arginine veya Arginine AKG formlarında bulabildiğiniz gibi pek çok antrenman öncesi performans arttırıcı supplementin içeriğinde de alabilirsiniz. Her iki şekilde de L-arginine supplement programınıza dahil etmeniz gereken önemli bir içeriktir.

İktidarsızlık ve Kısırlık sorununa da çözüm getiriyor

-Doğal iyileştiriciler tarafından, sertleşmeyi cinsel ilişkiye girecek kadar uzun süre sürdürememe sorunu yaşayan erkekler için bir tamamlayıcı olarak sıkça tavsiye edilmektedir. Penise daha fazla kan akışı sağlayarak daha sert ereksiyon ile sonuçlanmasını sağlar. Ne yazık ki, herkeste aynı etkiyi göstermez ve etkisi kısa sürelidir, fakat cinsel performansta azami etkinlik için cinsel ilişkiye girilmeden 45 dakika önce alınmalıdır. Arginine ayrıca sperm sayısını artırabilir ve erkek kısırlığının tedavisine yardımcı olur.

Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı çalışmalar, akciğerlerde iltihaba neden olarak astımı kötüleştirebileceği için astım hastalarının bu takviyeleri tüketmemeleri gerektiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, hamile ve emziren kadınların bu besin takviyesini kullanmamaları gerektiği tıp uzmanları tarafından önerilir. Büyük dozlar bebekler için ölümcül olabileceğinden doktor reçetesi olmaksızın kullanılmaları tavsiye edilmez. Ayrıca karaciğer siroz hastaları, düşük kan basıncı problemleri yaşayan kişiler, herpes ile enfekte olanlar ve yakın zamanda ameliyat olmayı bekleyen kişiler bu besin takviyesinin kullanımından kaçınmalıdır. 

Her şeyin doğalından şaşmamak şart.

Özel Uyarılar ve Önlemler

Hamilelik ve Emzirme Dönemi: L arginin gebelik ve emzirme dönemlerinde kısa süreli ve doktor kontrolünde kullanıldığında güvenli olarak kabul edilen besin takviyeleri arasındadır. Bu gibi hassas dönemlerde uzun süreli kullanımı ile ilgili yeterli bilgi olmadığından doktorunuza danışınız.

Çocuklar: L arginin’in çocuklarda kullanımının etkisi tamamen dozajına bağlı olduğu için doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. Yüksek dozda kullanımı çocuklarda ciddi yan etkilere neden olabilir.

Alerji ve Astım: L arginin alerjisi ve/veya astımı olan bazı kişilerde solunum yolların iltihaplanmasına ve bu kanalların daralmasına yol açabilir.

Uçuk: Arginin’in uçuk virüsünün yayılmasına yardımcı olduğu yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Şizofreni: Şizofreni hastalığı olanlara L-Arginine takviyesi verilmemesi gerektiği saptanmıştır.

Düşük Tansiyon: Düşük tansiyonu olanlar tansiyonu düşürücü etkisi bulunan arginine takviyesi kullanmamalıdır. Arginine’in tansiyonu düşürücü etkisi nedeniyle herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz en az 2 hafta önce arginine kullanmayı bırakmalısınız.

Kalp Krizi Sonrası: Yapılan bazı diğer çalışmalar miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi) sonrası arginine takviyesi kullanmanın 2. bir kalp krizi riskini artırdığını ortaya koyuyor . Ancak arginine’in kalp krizi sonrası etkisi üzerine yapılan çalışmaların sayısı henüz çok az ve bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Eğer derinizde bir kalınlaşma ya da kabalaşma hissedi­yorsanız bu çok fazla arginine (L-arginine) alıyorsunuz anlamına gelir. Bir­kaç hafta süresince aşın dozlar bu yan etkiyi gösterir, fakat bu tersine çevrilebilir. Sadece alımınızı bir parça düşürün. Herhangi bir fiziksel travma diyetsel arginine ihtiyacını­zı artırır.

Argininin zararları; 20-30 gram ı aşan günlük dozajlar tavsiye edilmez. (Eklemlerde genişle­meye ve kemiklerin deformasyonuna zarar vermesine neden olabilir)

Talihsiz Bir Olay

2007 yılında University of Florida’daki doktorlar yanlışlıkla, 3 yaşındaki bir çocuğa, büyüme hormonu testinde 5.75 gr. arginin dozu yerine 60 gr. damar içi arginin vermişler ve bu hata sonucu çocuk hayatını kaybetmiştir.

Arginin ile Etkileşime Geçen İlaçlar

Yüksek tansiyon ilaçlarının arginine ile etkileşime geçerek olumsuz sonuçlara neden olduğu bilinmektedir. Hipertansif ilaçların tedavi dozajını etkileyebilir. Bunun yanı sıra ACE inhibitörleri, angiotensin II reseptor antagonistleri, nitrogliserin, isosorbid mo­nonitrat, isosorbid dinatrat ve amil nitrat gibi nitrat ilaçlarının tedavi dozajlarını/etkilerini değiştirir. Arginin geçici olarak kan damarlarının boyutları­nı artırabilir. Bu tip ilaçlar dışında herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

L-Arginin Kullanım Dozu

L-arginine tablet ya da toz olarak mevcuttur ve aç karma meyve suyu ya da su (proteinsiz) ile alınmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, fiziksel ve zihinsel uyanıklığı artırabilmek için yatmadan önce 2 gramlık (2.000 mg.) dozlar halinde alınmalıdır. Kasları geliştirmek için yapılan enerjik fiziksel çalışma öncesinde 2 gram (2.000 mg.) alınız. Cinsellik geliştirici faydaları için cinsel ilişkiye girmeden 45 dakika önce 3-6 gram (3.000-6.000 mg.) L-arginine almalısınız. (Profesyonel yardım olmaksızın bu dozların kullanımı tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. L-Arginin kullanmadan evvel doktorunuza danışmanız kesinlikle önerilir)

Zengin L-arginin içeren besinler nelerdir?

Sağlıklı bir insan vücudu ihtiyaca göre, L-arginin üretebilir. Bu nedenle normal koşullarda yetişkin bireylere dışarıdan arginin takviyesi gerekmez. Ancak yetersiz beslenme, dengesiz diyet ya da hastalıklı durumda, argininden zengin gıdalar tüketmek gerekli olabilir. L-arginin sağlayabilen besin kaynakları bol miktardadır. Süt, süzme peynir, yoğurt, ricotta gibi hemen hemen tüm hayvansal kaynaklı ürünler bu amino asitten zengindir. Deniz ürünleri ve sığır da iyi kaynaklardır.

Eğer bir vejetaryen iseniz ve L-arginin takviyesine ihtiyacınız varsa yulaf ezmesi, buğday tohumu, buğday unu, granola, her türlü fındık, soya ve nohut gibi bir çok zengin bitkisel kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Doğal yolla Nitrik Oksit üretimine katkı sağlamak mümkün mü?

Detaylı bilgi için tıkla..

Aşağıdaki ürünlerde de L-Arginin bulunmaktadır.

Susam unu,
Pamuk tohumu unu,
Yerfıstığı unu,
Karides,
Istakoz,
Ispanak,
Hindi eti,
Ayçekirdeği,
Acı bakla,
Kurutulmuş deniz yosunu,
İstiridye,
Tavuk,
Tofu,
Su teresi,
Ahtapot eti,
Ton balığı,
Morina balığı,
Turna balığı,
Gelincik balığı,
Mezgit,
Bonfile,
Sığır eti,
Bıldırcın,
Uskumru,
Balkabağı yaprakları,
Levrek,
Hardal yaprakları,
Kuzu eti,
Fasulye,
Yabanturpu,
Harnup(Keçiboynuzu),
Çikolata,
Patlamış Mısır,
Kuru üzüm,
Esmer Pirinç,
Fındık,
Ceviz,
Hindistan Cevizi,
Kaju,
Yumurta:(1 Büyük Yumurta’da 400 mg L-Arginin bulunur),
Dana eti(100g): 1500 mg bulunur
Badem (30 g): 700 mg bulunur
Nohut(1 tabak nohut: 1400 mg L-Arginin bulunur),
Yarım küçük dana pirzola (100 g): 1400 mg bulunur,
Somon Balığı (90 g): 1100 mg bulunur,
Yer fıstığı (30 g): 900 mg bulunur,
Yağsız süt (1 bardak): 300 mg civarında arginin ihtiva etmektedir,
Karpuz 50 gr (2 dilim) karpuzda 150 mg L-Sitrulin(Bu amino asit de vücutta L-Arginine dönüşmektedir.)( Günde 3 bardak karpuz suyu vücudunuzdaki arjinin seviyesini %11 artırıyor.)

 

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/l-arginine-side-effects-and-benefits.html

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*