Kalp Ayı Şubat


image_pdfimage_print

Şubat ayının, Kalp ayı olduğunu biliyor muydunuz?

Kalp Ayı, kalp sağlığına karşı tehlikeleri ve bu tehlikeleri nasıl önleyeceğimiz konularında farkındalığı arttırma amaçlıdır. Sağlığın, en önem verdiğimiz konu olması sebebiyle; risk faktörlerini azaltarak, sağlıklı bir kalbe sahip olmanız için dört anahtar yaşam tarzı adımlarını bir araya getirdik.

1. Tütün Ürünleri Kullanmayın
Tütün ürünleri kullanmak, herhangi bir şekilde sağlık avantajı yaratmamaktadır. Aslında, her bir içtiğiniz sigara, sizi yavaşlatır, hasta eder ve ömrünüzü kısaltır. Bunları yapmasının bir yolu, kalp rahatsızlıklarının oluşumunda, katkıda bulunmasıdır. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin içerdiği nikotin, dünya üzerindeki en fazla bağımlılık yaratan maddelerden birisidir. Fakat bilimsel çalışmalar, tütün ürünlerini kullandığımız dönemdeki risklerin çok fazla olmasının yanında, kullanmayı bıraktığımız andan itibaren, riskleri bariz şekilde azaldığını göstermektedir.

2. Kilonuzu Sağlıklı Seviyede Tutun

Aşırı kilo, kalp sorunları risklerine katkıda bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalar, Vücut-Kütle-Endeksinin (BMI) yüksek olmasının koroner kalp sorunlarının artması anlamına geldiğini göstermektedir. Vücut-Kütle-Endeksi (BMI) hesaplama yöntemi, kilonuzun, boy ölçünüzün m² cinsinde bölünmesi şeklinde hesaplanmasıdır (kg/m²). Sağlıklı bir Vücut-Kütle-Endeksi (BMI), 25kg/m² altında olması demektir. Aşırı kilo 25-29.9 kg/m², Obezite ise 30kg/m² Vücut-Kütle-Endeksi (BMI) olarak belirlenmiştir.

3. Egzersiz Yapın

Sağlıklı bir kalp için, fiziksel aktivite harika bir yoldur. Normal bir egzersiz, sağlığınız için yapacağınız en iyi şeylerden biridir. Stresinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur, uyku düzeninize katkıda bulunur, pozitif olmanıza yardım eder, idrak kabiliyetinizi arttırır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlıklı kalmanız için günde 10,000 adım atmamızı tavsiye eder ve belirli bir süre sonra yürüyüşler yerini spor yapmaya bırakır. Örnek; bir saat yavaş pedal çevirme egzersizi yapmak, 7,500 adım yürüyüş yapmanız anlamına gelmektedir.

4. Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin

Doğru protein, karbonhidrat, yağ ve lipid miktarları ile oluşturulmuş, dengeli ve karışık beslenme diyeti, mineraller ve eser elementleri içeren vitamin çeşitleri, kalp sağlığına katkıda bulunur. (B1 Vitamini) ve (Omega 3*) yağ asitleri kalbin normal işlevine katkıda bulunur.

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*