Gizli Şifa Gücü Aşvaganda


image_pdfimage_print

ASHWAGANDHA BİTKİSİ – HİNT GİNSENGİ BİTKİSİ NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR

Ashwagandha – Hint Ginsengi

Ashwagandha – Hint ginsengi; Hintçe ismiyle dünyada meşhur olmuştur. Hintçe de manası “at kokusu” dur. At kokusundan ziyade atın gücü ve sağlığına vurgu yapmak için kullanılır.  Hindistan Ginsengi diye de bilinir. Bitkinin adlarından biri olan “Ashwagandha” “insana bir atın gücünü kazandıran “ anlamına gelmektedir

Aswangandha bitkisi ; biber familyasındandır. 30-200 cm boylarında tüylü eliptik yapraklı,bir çok yıllık,bir kültür bitkisidir. Yeşilimsi sarı küçük çiçeklerini portakal rengi küçük meyveler izler.

 

Yetiştirilmesi için güneşli iyi drenajlı toprak ister, bitkilerin birbirinden uzaklığı 50 cm olmalıdır.Tohumlar yarı kumlu toprağa ekilir ve 14-21 gün içinde filizlenir.Köklerin hasadı, bitkinin üst kısmı kuruyup meyveleri kızarınca ocak – mart aylarında yapılır.

Kökler kolay kuruması için 7-10 cmlik parçalar halinde kesilir.Meyveler de bir sonraki rekolte için tohumlarını almak üzere dövülür.Bir hektarlık bir alandan ortalama 400-500 kg kök ile 50 kg tohum elde edilir. 600 tohum bir gram kadar gelir. Bileşiminde witanin ve somniferin alkolitleri bulunur.

Hindistan , Afrika ve Avustralya’da bulunur.Eski Hint hekimliği Ayurveda da hayati fonksiyonları dengelemek amacıyla kullanılmıştır.

Alternatif tıp denince ilk akla gelen yöntemlerden biri olan Ayurveda, Hint kültüründe binlerce yıl önce ortaya çıkmış bir sistem; sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını içerdiğine inanılıyor. Bugüne kadar değerini yitirmeyen bitkisel reçeteler Hint halkı arasında yaygın olarak kullanılmakla kalmamış, dünyaya da yayılmış. Ashwagandha ise ayurvedik tıpta çok sık kullanılan bir bitki. Hatta milattan önce 3. veya 2. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülen Ayurvedik metinlere göre ashwagandha’nın eşi benzeri yok.

Yine bu metinlere göre 15 gün boyunca süt, sadeyağ ( “ghee“) veya su ile tüketildiğinde gençliği neredeyse geri getiriyormuş. Tariflere göre 10 ölçü süt/ 1 ölçü ashwagandha kök çayı/ 1 ölçü sadeyağ (ghee) çocuklarda zafiyete karşı, yaşlılarda ise ileri yaşın etkilerini azaltmak üzere kullanılıyor. Köklerin süt ve sadeyağ (ghee) ile kaynatılmasıyla elde edilen içeceğin kadınlarda kısırlığa, eşit ölçülerde bal, sadeyağ (ghee) ve toz haline getirilmiş kök karışımının akşamları alınmasıyla ise erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlığa çare olacağı söyleniyor.

Ayurvedik tıpta adeta efsane olmuş bu bitkinin iltihap sökücü, tümör oluşumunu engelleyici, stresi azaltıcı, bağışıklık sistemini düzenleyici, kan yapıcı, antioksidan ve gençleştirici özellikleri olduğu belirtiliyor. Bu özelliklerin bilimsel olarak doğrulanıp doğrulanmadığına ilişkin bir araştırmada konuyla ilgili kaynaklar taranmış. Yukarıdaki özellikleri doğrulayan bilimsel deneyler ve sonuçları açıklanmış. Bunlara ilaveten hormon sistemi, kardiyopulmoner (kalp-akciğer) ve merkezi sinir sitemi üzerinde güçlendirici, olumlu etkileri olduğu da farkedilmiş. Araştırmalar sırasında toksik bir etkiye rastlanmaması da ümit verici olarak nitelendiriliyor. Henüz insanlar üzerinde dozaj veya  kullanım biçimine ilişkin bilimsel bir deney yapılmadığı söylense de ayurvedik tıpta binlerce yıldır kullanıldığını göz ardı etmemek gerek.

Bitkinin şifa gücü bunlarla da sınırlı değil, bir araştırma özetinde diyetin yanısıra alınan ashwagandha köklerinin kan şekerini düşürmekte en az ilaçlar kadar etkili olduğu (dozaj belirtilmemiş), ayrıca kolesterolü, trigliseriti belirgin biçimde düşürdüğü ve idrar sökücü etkisi bulunduğu gözlenmiş. Hiç bir  yan etkisi görülmeyen bitkinin söz konusu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilecek potansiyel bir madde olabileceği sonucuna varılmış. Öte yandan AKAD‘ın sitesindeki listede de yer alan bitkinin, “kemoterapi yan etkilerini azaltmada etkili” olduğu belirtiliyor.

Küçük dozlarda alındığında ashwagandhanın yatıştırıcı etkisi yaptığı bilinmekte. Kökünden çay yapmak bitkiden bu şekilde yararlanmanın en kolay ve kestirme yolu.

Stres giderici,bağışıklık sistemini dengeleyici,iltihap iyileştirici,yaşlanmayı geciktirici, zihinsel yetenekleri geliştirici,hatta afrodizyak olarak tanınmıştır.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bir gazetenin köşe yazısında aşvaganda için iyi bir konsantrasyon sağladığından bahsetmişti.

 

Aswagandha’nın faydaları

 • Sinir sistemini rahatlatıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır,
 • Aşırı beyin yorgunluğunda ve unutkanlıkta çok faydalıdır,
 • Spor yapanlar için aynı zamanda bir adaptojendir. Adaptojenler strese karşı vücudun gücünü çoğaltan ve düzenleyen nonspesifik maddelerdir,
 • Hastalıklara karşı vücüdun direncini attırarak genel performansı arttırır ve çok iyi bir destekleyicidir,
 • Bu bitkinin eklem iltihabında, kanserde, yoğun strese yararlı ve dayanıklılığı artırıcı etkisi olduğu tepit edilmiştir,
 • Aynı zamanda cinsel açıdan da uyarıdır,
 • Kan yapıcıdır,
 • Güçlü bir Antioksidandır,
 • Tümör oluşumlarına karşı savaşır,
 • Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur,
 • İdrar sökücü etkisi vardır,
 • kardiyopulmoner (kalp-akciğer) ve merkezi sinir sistemi üzerinde güçlendirici, olumlu etkileri vardır,
 • Düşük sperm sayısında ya da düşük sperm motilitesinde (motilite : hareket edebilme yeteneği) Panax Ginseng ve ashwaganda (withania somnifera) ve zencefil (Zingiber Officinale) ile bazen başarılı tedavi olunabilmektedir. Geleneksel olarak erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ta da her ikisi de kullanılabilmektedir.

 

 

Kaynaklar :

http://www.altmedrev.com/publications/5/4/334.pdf

http://www.akad.org.tr/page.aspx?menu=631

http://ukpmc.ac.uk/abstract/MED/11116534/reload=0;jsessionid=odJrZRx318nBIqqUpkyy.110

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/daha-iyi-konsantrasyon-icin-6-tavsiye-40704505

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*