Doğal Şifa Kaynağı Aloe Vera


image_pdfimage_print

Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera faydaları binlerce yıldır bilinen ve doğal tedavi özelliklerinin geniş çaptaki çeşitliliği nedeniyle, eski kültürler tarafından uzun süredir kullanılan şifalı bir ottur.

Özelikle yanıkların tedavisinde ve yaraları iyileştirmede kullanılan bu bitki şifalı yönleri nedeniyle bugün de bitkisel tedavi içerisinde yer alan tıbbi bitkilerden biri olarak ilgi görmekte ve de üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Aloe vera içinde vitaminler, mineraller, amino asitler ve enzimler içeren yapısıyla besleyici özelliği güçlü olan bir bitkidir.

Her ne kadar aloevera bitkisi zambakgiller ailesinden ise de, görüntüsü kaktüse benzeyen dolgun bir bitkidir. Evde yetiştirilmesi kolay olup, küçük yanık, kesik ve çizikler için bile, yaprağı ikiye ayırıp etli kısmı doğrudan yaranın üzerine konularak kullanılabilir.

Aloe vera bitkisi Afrika kökenli olup, Mısırlıların bu şifalı bitkiyi M.Ö. 1500 tarihlerinden bu yana bitkisel tedavi amaçlı kullandıklarına dair kayıtlara rastlanmıştır. Aloe vera bitkisi günümüzde Batı Hint Adalarında ve Güneybatı Amerika’da ticaret amaçlı olarak yetiştirilmektedir.

Ülkemizde aleo vera bitkisinin halk arasında bilinen adı sarısabır otudur. Sarı sabır bitkisi bazı yörelerde azvay olarak da bilinir. Aloe vera bitkisinin birçok türü vardır. Bitkisel tedavi amaçlı kullanılan ise özellikle aloe barbadensis türüdür.

Ülkemizde de bazı türleri yetişmesine rağmen doğal tedavide kullanılan barbadensis türü bizde yetişmemektedir.

Vitamin ve mineral açısından zengin bir bitkidir. A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerini içerir. Ayrıca B12 vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. Aloe vera folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir, krom, sodyum, potasyum, manganez ve bakır minerallerini içeren bir bitkidir.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu şifalı bitkinin deri üzerine iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici etkisi vardır.  Yaşlanmayı önleyici etkisi çok yönlüdür. Çok iyi bir temizleyici olduğu için ölü hücreleri kaldırır ve derinin küçük gözeneklerini temizler. Bir yandan derideki atık ve toksinleri kaldırırken, içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve yeni hücre yapımını arttırır.

 • Kolesterolü dengeleyici etkisi olması da aloe vera faydaları arasındadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır.
 • Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.
 • Astım rahatsızlığına iyi gelmesi faydaları arasındadır.
 • Radyasyonun olumsuz etkilerini azaltır.
 • Aloe vera sindirim sistemini rahatlatan bir bitkidir.
 • Sindirim sistemini rahatlatmaya ve geliştirmeye yardımcı olur.
 • Hazımsızlığı önlemesi de aloe vera faydaları arasındadır.
 • Kan basıncını düzenler, kan basıncını arttırır.
 • Kalp hastalığı riskini azaltmaya yardım eder.
 • Safra yapımını arttırır.
 • Kabızlık tedavisinde sarısabır toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
 • Kabızlık sorununa çözüm sağlaması da faydaları arasındadır.
 • Ciltteki aknelere ve sivilcelere de iyi gelir. Lekelerin yok olmasına yardım eder.
 • Cildin kolajen yapısını ve elastikiyetini korur.
 • Cildi yumuşatır ve onarmaya yardım eder.
 • Cildi nemlendirici özelliği olması da aloe vera faydaları arasındadır.
 • Cildin esnekliğini arttırır.
 • Göz kapaklarındaki şişkinlikleri gidermesi sebebiyle çok uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılır.
 • Sarılık olan kişiler için de fayda sağlar.
 • Şiddetli baş ağrıları için bu bitkinin jelini 5-6 damla gülyağı ile karıştırın. Masaj yapar şekilde başınızı ovun.
 • Saç dökülmesine karşı sirke karıştırılarak saç dipleri ovulur.
 • Saçlardaki kepek oluşumunu azaltması da aloe vera faydaları arasındadır. Saç uzamasını teşvik eder. Kafa derisinin pH dengesini korur.
 • Taze yaprakları jelatinoz bir sıvı salgılayarak tahriş olmuş deride iyileştirici etki gösterir. Güneş yanığı gibi hafif deri yanıklarına iyi gelmesi de bu şifalı bitkinin faydaları arasındadır. Egzamaya karşı da kullanılır
 • Dudakta bulunan uçuktan, genital organ ve ciddi bacak ülserlerine kadar çeşitli yaralarda başarıyla kullanılmıştır. Özellikle antivirüs etkisi nedeniyle uçuklarda 3 gün gibi kısa bir sürede iyileşmeyi sağlar.
 • Ağız ve burunda çıkan yaralar için de idealdir.
 • Sıvı olarak içilirse kolay balgam çıkarmayı sağlar. Bu sayede nezle ve grip hastalarının iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Yine sıvı olarak içilirse zekanın gelişmesine yardım eder.
 • Aloe vera bitkisi, vücudumuzun kendisini enfeksiyonlara karşı korumasını sağlayan, anti-viral, anti-fungal ve anti-bakteriyel etmenler içerir.
 • Ayrıca, içindeki acemannan adı verilen bağışıklık arttırıcı maddesinin birçok araştırmada, test tüplerinde HIV virüsüne karşı etken olduğu görüldüğünden, bu bitki, Aids tedavisinde umut vaat etmektedir.

Aleo Vera Hakkında Yapılan Araştırmalar

1996 yılında, “Journal of Natural Products,“da yayınlanan bir makaleye göre, aloe vera, enflamasyonu hafifleten, cildin gelişmesi ve onarılmasını, hidrokortizonlu kremden daha etkili bir şekilde canlandıran; C-glucosyl chromone adlı bileşiği içerir. “Skin Pharmacology and Physiology”  adlı dergide yayınlanan bir çalışma, aloe veranın % 1 oranında güçlü olan hidrokortizon jelinden daha iyi enflamatuar karşıtı etkiler gösterdiğini bulmuştur.

Journal of Dermatological Treatment” da 1999’da yayınlanan bir çalışmada, saç derilerine günde iki kez aloe vera yağı uygulayan Seboreik Dermatit hastalarında, 6 hafta sonra, pul oluşumu ve kaşınma gibi semptomlar %62  oranında azalmıştır.

Skin Research and Technology” adlı derginin 2006 yılının Kasım sayısında yayınlanan çalışmaya göre aloe bitkisi, su kaybını önleyen bir cilt bariyeri gibi davranan etkisiyle cildi nemlendirmektedir . Bu çalışmada en az % 0.25 aloe ektresine sahip olan formülasyonların yalnızca bir uygulamadan sonra olumlu etki sağladığı, diğer aloe konsantrasyonlarının ise, 1 ila 2 haftalık uygulamadan sonra hidrasyonu geliştirdiği belirtilmiştir.

Araştırmalar aloe jelin yara iyileşmesini hızlandırdığını göstermektedir. İn vivo deneyler aloe jelin, makrofajların ve fibroblastların aktivitesini doğrudan uyararak yara iyileşmesinde rol oynadığını ortaya koymuştur.

Araştırmacılar, aloe bitkisindeki bileşiklerin iltihaplanmada etkisi olan molekülleri inhibe ettiğini düşünüyor. Bitkinin yanık yaralarının iyileşmesine zararlı olan bir molekül olan tromboksanın oluşumunu da önlediği sanılıyor.

Skin Pharmacology and Physiology” Şubat 2008’de yayınlanan bir çalışmaya göre, aloe vera; güneş yanığı olan cilt üzerinde 48 saat içinde haricen kullanıldığı taktirde, cildi sakinleştirir ve enflamatuar karşıtı etkiler gösterir.

Journal of the American Academy of Dermnatology” Eylül 2011 sayısında yayınlanmış bir çalışma, ameliyat sonrası şişleri dindirmekte, aloe veranın çok yararlı olduğunu göstermiştir.

Bacak, bilek, gövde, ağız ve vajinayı etkileyen bir cilt hastalığı olan liken planus’un üzerinde aloe veranın pozitif sonuçlar gösterdiği, “British Journal of Dermatology”nin Mart 2008 sayısında rapor edilmiştir.

Bazı araştırmalar, aloe jelinin kavite ve diş eti sorunlarına neden olabilecek çeşitli bakterilerin aktivitesini inhibe ettiğini göstermektedir. Aloe vera diş jelinin mikrop öldürücü etkisininin iki diş macunu markasıyla karşılaştırıldığı ve “General Dentistry” de yayınlanan bir çalışmada aloe jelinin onlar kadar etkili olduğu bazı koşullarda kaviteyi meydana getiren oral bakterilere karşı diş macunlarından daha güçlü olduğu tesbit edilmiştir.

2008’de “Phytotherpay Research”de yayınlanan bir çalışma, aloe veranın salmonella verilmiş deney hayvanları üzerinde enflamasyonu düşürdüğünü göstermiştir.

“Research Journal of Medicine and Medical Sciences” da 2008’de yayınlanan bir çalışma, aloe veranın peptik ülser üzerindeki etkileri üzerinedir. Sonuç olarak, aloe veranın fazla asitten tahriş olmuş ve zarar görmüş mide duvarına bile koruma sağladığı bulunmuştur.

The journal Alimentary Pharmacology and Therapeutics” de 2004 de yayınlanan bir çalışma, plasebo, ya da inaktif ilaçlara oranla aloe vera suyunun, ülseratik kolit belirtileri üzerinde tam veya kısmi iyileşme gösterdiğini bulgulamıştır.

Aloe vera genital herpesin iyileşme süresini kısalttabilir. % 0.5 Aloe kreminin kullanıldığı klinik bir çalışmada kremin günde üç defa kullanılması genital herpesin iyileşme süresinde kısalma sağlamıştır. Çalışmada, aloe vera krem uygulanmasıyla iyileşme gösteren 22 katılımcıdan 3’ü dışında, tedavinin bırakılmasından 15 ay sonra tekrarlama olmadı.

Aloe vera bitkisinde, salisilik asit, C-glucosyl chromone ve bradikinaz adlı bir enzim de olmak üzere iltihap karşıtı maddeler vardır. 2004’te “Alimentary Pharmacology and Therapeutics” adlı dergide 2004 yılında bildirilen çalışmaya göre, aloe vera, iltihaplı bağırsak hastalığında olumlu etki sağlayabilir. Aynı dergide yer alan diğer bir çalışmada, aloe veranın hafif ila orta derecede ülseratif kolit sorunlarında da etkili olabileceği belirtilmiştir. Çalışmada, aloe vera desteği kullananların,% 47’sinde semptomlarda iyileşme ya da düzelme görülürken, bu oran plasebo grubunda % 14 olmuştur.

1996 yılında “Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes,” da yayınlanan bir çalışmada, enjekte edilen ya da sindirime dahil edilen aloe vera ekstre ya da suyu, insan bedeninin immün sistemi üzerinde pozitif etkiler göstermiştir.

Çin’de uygulanan bir çalışma, kronik hepatit yaşayan 38 hastaya aloe vera ekstresi (10-15ml/kg enjeksiyonu) verildi ve enflamasyon oranının %87 oranında düştüğü gözlendi. Araştırmacılar, aloe veranın hastanın karaciğer hücrelerini koruyarak semptomları hafiflettiğine inanıyorlardı.

Cancer Letters” bülteninde 2002’de yayınlanmış bir çalışmaya göre, aloe veranın pankreas kanserini önleyici etkisi olabilir. Laboratuar ortamında hayvanlar üzerinde uygulanan bir çalışmada ise,  %1-5 oranında aloe vera katılmış diyet takviyesi 5 hafta sonunda, pankreas kanseri oluşumunu azaltmıştır.

İtalya’da, 2009 yılında 240 hasta üzerinde yapılan bir çalışma rapor edilmiştir. Aloa vera, metastatik akciğer, bağırsak ve mide kanserleri olan hastalarda, kemoterapi süresince test edilmiştir. Hastaların yarısı standart kemoterapi tedavisi boyunca aloe verayı likit olarak günde üç kez içtiler. Aloe vera kullanmış hastaların %65’inde kanser kontrol altına alınmış, oysa sadece kemoterapi görmüş hastaların ise; %50’sinde kanser üzerinde kontrol görülmüştür. Bu çalışma sonrası, araştırmacılar, aloe vera kullanan hastaların yaşam kalitelerinin yükseldiğini ve kemoterapinin yan etkileri olan uyuşmuş parmaklar ve yorgunluğu hissetmediklerini vurgulamışlardır.

 

Kaynaklar:

Happyandraw : top-12-benefits-of-aloe-vera

Webmd : vitamins-supplements/ingredientmono-607-aloe.aspx?activeingredientid=607&activeingredientname=aloe

Prevention : beauty/aloe-juice-benefits

Stylecraze : articles/amazing-benefits-of-aloe-vera-for-skin-hair-and-health

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*