Saadet Zinciri (Titan) Sistemleri Tanımanın Formülü!


image_pdfimage_print

Saadet Zinciri (Titan) Sistemleri Tanımanın Formülü!

 

 

Grow-LinkedIn-Network

Bana yöneltilen bir çok sorudan çıkardığım kadarıyla; insanlar yapılan birçok bilgilendirmeye rağmen şirket seçimi yaparken saadet zinciri mi değil mi diye emin olamıyor, titan tarzı dolandırıcılık barındıran network sistemleri tanımakta zorluk çekebiliyor. Size bu tarz firmaları hakkıyla işini yapan firmalardan ayırmanın yönteminden bahsedeceğim.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi net ve kesinkin çizgilerle belirlenmiş bir kuraldan tekrar söz edeyim. Etik network marketing sistemlerinde üründen para kazanılır, titan dolandırıcılıkları barındıran network sistemlerinde ise paradan para kazanılır. Fakat, bu titan sistemler bir ürünle maskelendiğinden, paradan mı, üründen mi para kazanıldığını anlamak biraz zorlaşabiliyor. Yinede ne kadar maskelenmiş olursa olsun titan sistemlerde ürünün pek önemi yoktur, bu nettir. Şirketin pazarlama ağı ne kadar büyürse büyüsün, ürün hep dağıtımcılar arasında kullanılır. Yani insanlar ürünün içeriğiyle ve fiyatıyla fazla ilgilenmez, kazanacağı paraya odaklanır. Şayet bu ürün(mevcut fiyatıyla), sistem olmaksızın, tek başına emsal ürünlerle karşılaştırıldığında bi anlam ifade etmiyorsa(değersizse) o halde hiçtir.. Etik network sistemlerinde ise distribütör ağı ve müşteri ağı diye iki farklı kavram vardır; distribütör ağı genişledikçe müşteri ağı da genişler. Yani o sistemden para kazanmamasına rağmen o ürünü veya ürünleri kullananlar/satın alanlar vardır.

Bu bilgiler ışığında iki farklı açıdan saadet zinciri (titan, dolandırıcılık) sistem tespiti yapabilirsiniz.

1 – Şirketin yukarıda bahsettiğim şekilde distribütör ve müşteri oranını gözlemlersiniz. Eğer müşteri kavramı yok ya da hiç denecek kadar azsa büyük ihtimal sorunlu bir sistemdir.
Önemli Not: Yeni şirketler birkaç sene sadece ağ kurmaya odaklandıkları için, bu yöntem yeni şirketlerde yanıltıcı olabilmektedir.

2 – Şirketin kurduğu sistem içerisinden, kazanç sistemini çıkarınca geriye ne kalıyor? Eğer titan sistemse büyük ihtimal hiç yanından bile geçmeyeceğiniz bir ürün ve fiyat politikası görürsünüz.

SAADET

Çok Kazandıran ve Büyük Bir Şirket..

Çok büyük bir şirket olması da, çok para kazandırması da, sponsorluk reklam anlaşmaları olması, etik olduğu, titan olmadığı anlamına gelmez. Türkiye’de, sektördeki diğer tüm şirket çalışanlarının titan olduğu konusunda hemfikir olduğu bir şirket çok büyük bir başarı yakalamıştı, birçok etik network şirketini geçmişti. Yani etik olmakla, çok para kazandırmak kavramları birbirinden tamamen ayrıdır.

Sonuç olarak, anahtar nokta ürün, etik işler yapmak istiyorsanız önce ürüne odaklanmalısınız. Sonra ne kadar kazanabileceğinizle ilgilenirsiniz. Takdir edersiniz ki, -eğer dikkatli olunmazsa- kaybedebileceğimiz bazı değerler maddiyat ile satın alınamaz derecede değerlidir. Namus, şeref gibi…

 

Dürüstçe çalışan network marketing firmalarında seçim yapmanız konusunda umarım faydalı olabilmişimdir.

Yorumlarınızı esirgemeyiniz, lütfen

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*