Gizli Network Marketing Sırları 9


NEWSLETTER(Bülten) ve Faydaları

Newsletter bu makalede öğrendiklerini bir ALFA lider olarak hayata geçirme aşamasında sana en çok yardımı dokunacağına inandığım elemanlardan birisi olacaktır. 

Büyük şirketlerin artık üzerinde en çok durdukları satış elemanlarından birisi Newsletterdır. 

Newsletter’da insanlarin gerçekte istedikleri şey satılmaz da o yüzden. Çözüm satılır.

Newsletter-logo

Ve bu artık geçerliliği ve doğru olarak çalıştığı kanıtlanmış bir sistemdir. Makalemin daha evvelki kısımlarında yazdıklarımı anımsa..

İnsanlara NASILın satılması her zaman KİM, NE, NE ZAMAN ve NEREDEnin satılmasından daha etkilidir.

Adaylar senin fırsat sayfandaki (sitendeki) kontak formunu doldurdukları andan itibaren kendilerine bir kac günde bir bir ton sıkıcı takip emailleri gönderilecektir. Bunlarda olan bilgiler genelde sunlardir.

  • Şirketin ne zaman kurulduğu.
  • Borcunun olmadığı
  • Geçen sene bilmem ne kadar ciro yapmış oldugu ve bu yıl geçen yıla oranla %de şu kadar büyüdüğü
  • Ürünler hakkında tonlarca bilgi
  • Endüstrideki en iyi komisyon planına sahip olduğu
  • Hemen katılın

Parazan, daha evvel sunumumuzu izlemiş miydin ?

Parazan, senden henüz haber alamadık. Bizim satışlarımız ve katılımlarımız patladı! Senden haber bekliyorum.

Senin fırsatın, şirketin insanların u-m-r-u-n-d-a   d-e-ğ-i-l.

Sana katılacaklar çünkü (1) seni bir lider olarak görecekler (2) başarılı olacaklarına yardımcı olacağına inandikları bir sisteme sahip olduğunu biliyorlar.

Sen NASILa sahipsin.

Bunu öğrendiklerinde sana k a t ı l a c a k l a r. Nokta. 

İnsanlar bana “ya nasıl bir iş bu?” diye sorduklarında ben onlara tek bir şey veriyorum ; başarılı bir home business(evden yapılan iş) kurmaları için onları eğitecek faydalı bilgi.

Öğretiyorum. Eğitiyorum.

Veriyorum.

Kendimi bir ALFA lider ve uzman olarak konumlandırıyorum.

İnsanların bir sonraki yazını, epostanı okumalarını, seni takip etmelerini sağlamalısın. İnsanlar senin emailini okumadan silmemeliler veya abonelikten çık linkine tıklamamalılar.

İnsanlari kendi boru hattında uzun yıllar boyunca tutabilmelisin. Bunu başarabilmen için yapman gereken tek şey daha ilk görüşmede onlara iş fırsatını sunmamaktır. Onlara önce kendini ve değerini sunmalısın. Bilgini maddi karşılık beklemeden vermelisin.

Aday Akışını hızlandırmanın formülü..

Değer sunan, güzel blog yazıları yazmak "kaliteli" müşteri ve aday akışı sağlamanın en etkili yollarından birisidir. Düşüncelerini, sunduğun değeri bir anlamda ve uzun vadede sürekli gelir akışı sağlayacak araçlarından birisidir. Tabiî ki, öğrenmesi kolay bir yetenek olduğunu söyleyemem.

Öğrenmesi uzun zaman alabilir fakat, bazı temel prensipler üzerinde çalışmaya başlamak genel anlamda Pazarlama (Marketing) yetilerinin gücünü arttıracaktır. Bunun için kısa vadede çok zaman harcamanı gerektirecek bir durum yok. Uzun olsun, kısa olsun hemen hemen tüm Blog yazılarının formatı bellidir. İçeriğe bağlı kalındığı sürece uzun yazıların çoğu zaman kısa yazılardan daha etkili olduğu söylenebilir. Yazının uzunluğu sonunda satış  getirmeye yetecek kadar uzun olmalıdır. Daha fazla değil. Tabiat kanununu unutma ! Ne kadar çok verirsen, o kadar çok alırsın.

Yazının sonuna kadar okuyucunun ilgisini sürekli olarak yazıda tutabilmek bir sanattır. Okuyucuyu alıp, duygusal bir yolculuğa çıkartman gerekir. Bu kazanılması uzun yıllar alabilecek bir beceri.Her neyi satıyorsan, kredi kartını çekip sattığın şeyi senden alması için okuyucuyu yazının içine çekmen gerekiyor. Etkili yazı yazmanın bir formülü var. Bazı insanlar bunu manipülatif bulabiliyor. Bu gücü kullanırken dikkatli olman lazim yoksa ava giderken anlanırsın. Söylediğim gibi etkili yazı (newsletter, copy) yazma yetisinin kazanılması ciddi zaman gerektiren bir süreç fakat, senin de kolayca kullanabileceğin bir formül var.

Etkileyici makale yazma konusunda kendini geliştirmek istersen "Hipnotik Makale Yazmak" adlı makaleme de mutlaka göz atmanı öneririm.

Başlık : Kime seslendiğini belirlemelisin. Problemi olanları bul. Onlara öyle bir şekilde seslenmelisin ki (yani öyle bir başlık atmalisin ki) seslenişin olanlara  şunu söyletmeli “Benden bahsediyor”

Hikaye/Problem : Problemlerine değin. Bir hikaye ile diyalog kur. Güzel hikaye edilen yazılar insanları her zaman çeker ve insanların ilgisinin sürekli olarak yazıda kalmasını sağlar.

Çözüm : Ben çözümü buldum. İşte burada. Sana yardım edecektir.

Eğit : Bu şekilde yapacaksın (NASIL işe yaradigini ve NİÇİN ise yaradigini gösteriyorsun)

Teklif : Çözüme şu şekilde sahip olabilirsin ve bu sayede problemini çözer ve keyfini üst düzeye çıkartabilirsin.

SEN NE SATTIĞININ FARKINDA MISIN?

Ne sattığını bil.

Bu bir ürün değil. Fırsat da değil.

Sattığın şey problemleri çözecek ve hayattan alınan zevki arttıracak bir çözüm yoludur.

müstakil-ev-görünümünde-muhteşem-havuzlu-ev-tasarımları166_1

Sattığın eğer sağlıkla ilgili bir ürünse örneğin, içindekileri satmıyorsun. Sattığın şey daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat. Sağlıklarının bozulmaması için koruma satıyorsun.

Benzer şekilde insanlara iş fırsatını sunduğun zaman, insanlara komisyon planı veya zamanlama veya başka benzer bir şey sunmuyorsun.

Onlara keyif, zenginlik satıyorsun. Başarılı bir hayat satıyorsun.

Çocukları için iyi okullarda eğitim fırsatı satıyorsun.

Hayallerindeki eve, arabaya kavuşma fırsatını satıyorsun.

Ödenemeyen faturaları nasıl ödeyebileceklerine dair çözüm satıyorsun.

Problemlerini çözecek ve hayattan sağlayacakları FAYDAYI satıyorsun.

pinnacle-portfolio-rm-auctions

Sana bir taktik daha vereyim.

Her cümlenden sonra söylediğine adayın gözüyle bak ve kendine her zaman şu soruyu sor : "Yani?"

smartprofit2u_grab_money

 

Ahmet (veya Mehmet veya her kim ise) sana çok büyük olmayan bir yatırımla ve günde bir-iki saat ekstra çalışmayla patlamış olan kredi kartları borcunu nasıl ödeyebileceğini gösterebilirim desem, ilgini çeker miydi ?

kart-bozdurma

Ahmet’in probleminin (bu işe girmesi icin sana söylediği sebebinin) yukarıdaki sebep olduğu varsayımından hareket edersek, Ahmet’in durumunda olan bir insanın ürünün içinde ne vitamin olduğuyla veya senin şirketinin bilmem kaç yılında kurulmuş olmasıyla, bilmem kaç milyon dolar kâr elde ettiğiyle ilgileneceğini hala düşünüyor musun?

  • Hayır
  • Çözümü sat.
  • Faydayı sat.

smartprofit2u_dollar_people

 

 

 

 

Yazının devamı için tıkla..

images (1)

 

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*