Gizli Network Marketing Sırları 5


Seni Finansal Özgürlüğüne Kavuşturacak Büyük Bir Network Marketing Organizasyonu Kurmanın Anahtar Sırrı Nedir?

 1. Bu işe bir hobi gibi bakmayı bırak. Birinci önceliğine al.
 2. Kişisel gelişimin için kurslar alarak, daha çok kitap okuyarak başkalarına sunduğun değeri arttır.
 3. İş firsatını satmak yerine, kendini ve takımındaki diğer Alfa liderleri pazarlamaya(tanıtmaya), yüceltmeye başla ki, çekim kuvvetin(iz) hep birlikte, ekipçe artsın. Ve daha sonra, bu sistemi yeni adaylara da öğreterek, kopyalayın.
 4. Ürününü, sıcak pazarın (tanıdıkların, arkadaşların, aile bireylerin, dostların, komşuların vb) içinde tanıt. Neler yapabildiğine inanamayacaksın. Oluşturacağın pazarın büyüklüğüne şaşıracaksın.
 5. Ekibindeki diğer liderleri bulabilmek için farkındalık geliştir.

Şunu sürekli olarak hatırlamanı istiyorum ;

Hayatta zengin olmanın en hızlı yolu insanların problemlerini çözmektir.

anahtarkalp

Vurguyu hiç bir zaman şirketine ve ürününe yapmamalısın. Vurguyu ürüne, fırsatına yapmak, diğer insanların halihazırda var olan problemlerine bir problem daha satmaktan veya satmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Diğer Network Marketerlara da çözüm sunmalısın. Onların sorunlarına çözüm sunduğunda, onlar için en değerli şey SEN olacaksın.

Etkili pazarlama için iki şeye ihtiyacın var.

 1. İnsanlara, talep ettikleri, ihtiyaç duydukları bir ürünün satışını yapmak.
 2. Kendini çözüm sunan bir ALFA lider olarak konumlandırmak.

Kendini bir “satıcı” , “pazarlamacı” olarak değil, çözümünü senden satın almaya gönüllü olanların sorunlarına çözüm sunan bir uzman olarak konumlandırmalısın.

HEDEF KİTLE!!!

Bu stratejiyi anladığın andan itibaren arkana yaslanabilir, finansal özgürlük yolunda rahat bir nefes alabilirsin. Hatta vejeteryanlara bile köfte satmaya başlayabilirsin.

Peki, çözümünü kime sunacaksın ?

Cevabı çok basit. Daha önce benzer bir çözümü almış olanlara veya senin sunduğun çözümü dört gözle bekleyenlere. Daha da sadeleştirirsek ; senin hedef kitlen, daha evvel network marketing (NM) yapmayı denemiş, şu an Network Marketing yapan veya Network Marketing hakkında şu anda bilgi almaya hazır insanlar olmalıdır.

Daha da kısaltırsak, ürününü ve/veya hizmetini pazarlaman gereken insanlar Network Marketerlardır.

  NEDEN?

 • Çünkü, Network Marketerlar hali hazırda bu iş modeline inanmış olan insanlardır.
 • Çünkü, Network Marketerlar hali hazırda yatırım yapan, para harcayan insanlardır.
 • Çünkü, Network Marketerlar başarılı olmayı gerçekten çok isteyen, arzulayan insanlardır.
 • Çünkü, Network Marketerlar kendilerini başarıya götürecek herşeyi kullanmak ve satın almak isteğinde olan insanlardır.

Bir futbol klübü, ihtiyacı olan mevkiiye futbolcu transferi yaparken futbolcu olmak isteyenleri aramaz. Genellikle, başka bir klüpte oynayan futbolcuya transfer teklifi sunar. Öncelikli sorunu, aradığı mevkiiye futbolcu bulmakken kalkıp da vaktini, parasını o mevkii için sıfırdan futbolcu “yetiştirmekle” harcamaz. Bu zaman ve para kaybıdır. 

network-marketing

Yeni adaylara ürün ve hizmet imkanını sunma demiyorum. Tabii ki altyapına da önem vermen gerekiyor. Oradan da çok iyi futbolcular çıkacaktır. Yeni distribütör adayları ile görüşmelisin ancak, esas odaklanman gereken noktayı göz ardı etme. Biz bir fırsat satıyoruz ve Network Marketerlar bu fırsatın gerçek müşterisidir. Fırsatı satın alan insanlardır. Ben insanlara sadece satıyor olduğum şeyi satarım.

Farzet ki, dünyanın en güzel, en leziz köftelerini yapan bir aşçısın. Yaptığın köftelerin  tanesi diyelim ki 50 lira fakat, şu anda çalıştığın yer bir vejeteryan restoranı. Bu restoranda o güzelim leziz bifteğini, köfteni bedavaya bile satamazsın. Çünkü orada onun alıcısı yok. Yani hedef kitlenin bulunmadığı, olmadığı bir yerde bulunuyorsun. Daha başlangıçta hatalısın. Bu restorandaki müşteriler senin hedef kitlen değil. Eğer hayatını kolaylaştırmak istiyorsan, NM'de büyük para kazanmak istiyorsan ve bunu yaparken de eğlenmek istiyorsan, hedef kitlene odaklanmalısın.

REKLAM REKLAM REKLAM

bingol_tabela

Aday akışı sağlama tekniklerinden birisi de reklam yapmaktır.

Reklamlarında kendi isim soyadın yada markan, siten, blogun olarak kendi reklamını yapmayı prensip haline getirmeni tavsiye ederim.

Reklam yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar var. Google'a reklam veriyorsan dikkatli olmalısın. Google'ın reklam ilkelerine uymaman sebebiyle reklamların askıya alınabilir, Google tarafından reklam hesabın kapatılabilir. Dikkat. Google, özellikle Ağ Pazarlama endüstrisine karşıdır. Özellikle son yıllarda bu husumet daha da artmıştır. Nedeni, Google'ın kendisinin de bir reklamcı olmasıdır. Ağ Pazarlamacılar da reklamcıdır. O sebeple ağ pazarlamacılara rakip gözüyle bakar. Kısaca, reklam verirken çok dikkatli olmalısın. Dikkat etmen gereken bir husus da reklamlarda hedef kitleni çok iyi belirlemendir. Nokta atışı yap(a)massan reklam(lar)a gereksiz yere çok para harcıyor olursun.

EN-İYİ-REKLAM

Bir önceki dersi hatırlayalım..

Eğer para kaybetmek istiyorsan, reklamlarında şirket, hizmet, ürün vs reklamını  yap. Ve para kaybet. Senin firmanı övdügün, ön plana çıkarttığın reklamlar hiç kimsenin umrunda degildir. İnsanların elinde zaten bir çözüm var. Onların zaten bir firması var.

Aynı işi yaptığımız insanlar için (Ağ Pazarlamacılar) , diğer bir deyişle bana  katılmayacak Networkerlar için niçin reklam vereyim ki ?

idea_digital_marketing

Harika soru ve yanıtı da çok basit. Unutma değerli dostum, burada 2 şeyin reklamını yapıyor olacaksın.

1.Senin ve liderlik, Alfa duruşunun (Çünkü insanlar fırsatlara katılmazlar. Diğer liderlere (Alfalara) katılırlar)

2.Pazarlama (Marketing) sisteminin (Tıpkı McDonalds’ın yaptığı gibi. İnsanlara sunacağın şey bir "pazarlama (marketing) sistemi” dir.

O sistem de, senin firmanin ürünlerinin satılmasını sağlayan, ürünleri satan sistemdir. Her bir Ağ Pazarlamacı en çok neye ihtiyaç duyar ? 

1.Müşteri

2.İşi büyütecek liderlere.

Doğru mu ? Doğru. Benim burada sunduğum şey franchise sistem formatında bir “çözüm” dür. 

O yüzden market edilecek, yani pazarlanacak, yani pazarlanması gereken, satılması gereken  asıl şey “Ç - Ö - Z - Ü - M ” dür. Dolayısı ile sponsorluk yapmak, “yapılan bir şey” olmaktan çıkar ve  “olan” bir şey halini alır. Niçin ? Çünkü, insanların istediği şey sadece ve sadece çözümdür. Ben ne yapıyorum ? Çözümümü, insanların önüne, rahatlıkla görebilecekleri bir yere koyuyorum. İnternet. Şirketimin önce NASILını pazarlıyorum. NASILını pazarladıktan sonra KİMini, sonra NEsini, sonra NE ZAMANını, sonra NEREDEsini ve son olarak da NİÇİNini pazarlıyorum.

Bir çok Ağ Pazarlamacı için klasik sıralama şu şekildedir ;

1.KİM

2.NE

3.NE ZAMAN

4.NEREDE

5.NİÇİN

Sıradan ağ pazarlamacılar genellikle bu sıralamayı takip eder. Benim tarzım bunun tamamen tersidir. Ben bu sıralamayı uygulamıyorum ve kesinlikle ve kesinlikle hiç kimseye de uygulamasını tavsiye etmiyorum.

KOPYALANABİLİRLİK MİKRODAN MAKROYA BAŞARIYI GETİRECEKTİR.

Milyar dolarlık McDonalds’ın çalışanlarına dikkat ettin mi ? Hep genç insanları görüyorsun değil mi? Onların belki de bir çoğu öğrencidir. İçlerinde yarı-zamanlı olarak çalışanlar belki de hiç de azımsanmayacak rakamlardadır. Düşünebiliyor musun, milyar dolarlık McDonald's nasıl oluyor da işini tecrübesiz gençlere emanet edebiliyor. Onlara güvendiği için mi ? Hayır. Bunun sebebi, McDonalds'ın kopyalanabilir bir sistemi olmasından dolayıdır. 

2014121714150877320141217141509976

Bu gençlerin yaptıkları 3 tane iş vardır ;

1.Müşteriye hizmet etmek

2.Siparişi almak

3.Yeni çalışanları müşteriye hizmet etme ve sipariş alma konusunda eğitmek. 

Bu kadar. Gerisini sistem halleder. Çalışanların tek yapmalari gereken sey kızartıcıları, pişiricileri, ısıtıcıları ve kasaları çalıştıran düğmelere basmaktır.

Küçücük McDonald'sın milyar dolarlık “küçücük” sistemi işte budur .

Yapılan tek şey “BA$LAT” düğmesine basmak.

McDonalds’ın başarısının sebebi işte bu.

Bu sistem McDonalds müşterilerine sürpriz olmayanı sunar.

Her zamanki beklentiyi sunar.

McDonalds müşterisi McDonalds’da ne yiyeceğini bilir.

Orada kötü bir sürprizle karşılaşmayacağını bilir.

Yemek de, servis de, ortam da alışılagelmiştir, beklenendir.

Beklenti karşılanmaktadır.

Rahatsız olunmasını gerektirecek bir durum yoktur.

Orada insanlar kendilerini rahat hissederler.

McDonaldsa gideriz çünkü orada beklediğimizi bulacağımızı biliriz.

Senin NM işinin , McDonalds'ın sisteminden farkı olmamalı.

Genelde atlanan/unutulan şey gerçek/tamamlanmış bir sistem oluyor.

Bu küçük ayrıntıyı kaçırmadığından emin ol sadece...

031220121330120291655_2

* * *

NM zamana yayılan ve değer üreten bir iş modelidir.

Parazan, seni çok iyi  anlıyorum da, falanca kişi sadece 9 ayda 6 rakamlı gelir seviyesine ulaştı abi. Bunu gözlerimle gördüm. Peki buna ne diyeceksin ?

Olabilir diyeceğim.

Bazıları yapabilir.

İstisnalar kaideyi bozmaz.

Bunu başaranlar geçmiş tecrübelerden, kontaklardan, yetilerden, neyin nasıl yapılacağını tecrübelerinden üst düzeyde faydalanabilmiş kişilerdir.

Onların kısa sürede gelen bu başarısı genelde yıllar öncesinden başlayan tecrübelerin, harcanan tonlarca paraların, hezimetlerin sonucudur da sen bunu genellikle öğrenemezsin çünkü, sana bunu söylemezler.

dondraper-600x330

Bedelini ödemişlerdir ve Alfa formuna dönüşmüşlerdir.

Tıpkı senin de -eğer dönüşmek istiyorsan- dönüşebilmek için gerekli bedelleri ödemek zorunda olduğun gibi...

NM endüstrisi bu iş modelinin gerçekte nasıl işlediğini saklamaktan vazgeçmelidir ki  sokaktaki vatandaş NM işinin titan zinciri gibi finansal geleceğini garanti altına alan, vurgun yapılabilecek bir iş modeli olduğunu düşünmekten vazgeçebilsin.

Ağ Pazarlama İşine bakış açın insanlara işini aktarış biçimini etkiler

Sen Ağ Pazarlama işinin hala sağlıklı yaşam, vitamin, deterjan işi olduğunu mu Düşünüyorsun ? Gano Excel ? Amway ? Forever Living Products ? Agel ? Herbalife ? Diğerleri...McDonalds’ın hamburger işinde olduğunu mu düşünüyorsun ? Hayır. 3-5 liraya sattıkları hamburger seni oraya çeken bir mıknatıstır sadece. Esas parayı oraya adım attıktan sonra çok ciddi anlamda kârla sattıklarından kazanır.

Araba markaları, esas parayı araba satışından kazanmaz. Daha sonra verecekleri servislerden kazanırlar.
kadinlari-cezbeden-birbirinden-cekici-araba-modelleri

Las Vegas parayı kumardan mı kazanır ? Cevap yine hayır. Turizmden kazanır. Las Vegas ile ilgili reklamlarda hemen hemen herşeyin reklamı yapılır, bir tek kumar hariç.

     LasVegas_zpsbf42bd40roulette

Gerçek para 5 yıldızlı otellerden, first class restoranlardan, gece klüplerinden kazanılır. Kumar oynanırken müşterilere bir şey satılmaz. Kumarhaneden para kazanmazlar. Kumarhaneler çok güzel vakit geçirme mekanları olarak kullanılır. Esas paranın kazanıldığı Casino'lar geri plandadır.

Sen oranın kapısına gelene kadar tüm o parlak ışıklar, içkiler, uzun bacaklı güzel kızlar, vb..Bunların hepsi seni oraya çekebilmek üzere tasarlanmış mıknatıslardır.

Kapıya gelene kadar, hatta ve hatta oraya girmek üzere uçağa bindiğin anda GERÇEK SATIŞ başlar. Birileri sana kendini önemli birisi olarak hissettiriyorsa bil ki o an satış başlamıştır.

Ağ Pazarlama'da ürünü satmadan işi/fırsatı satmaya çalışmak tıpkı insanlara araba satmadan servis satmaya çalışmaya benzer. Parlak ışıklar, uzun bacaklı güzel kızlar olmadan Las Vegas satmaya benzer. Ya da hamburger satmadan kola, meşrubat satmaya benzer. Sadece Kola içmek için McDonalds’a gider misin ? Hayır.

Peki, şimdi sana soruyorum, sen bu işin hala vitamin yada deterjan işi olduğunu mu düşünüyorsun?

 Yazının deva için tıkla..

images (1)

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*