Gizli Network Marketing Sırları 11


SENİ MARKA YAPMAYA BAŞLIYORUZ HAZIR MISIN?

En az 1 domain(alan adı) adresine sahip olman için 3 sebep. Kendi domain(alanadı) adresine sahip olmak profesyonelliğini arttırmanın en hızlı, kolay ve ucuz yoludur. İşinin gidişatı bir günde değişiverir. Unutma ! Network Marketing’de hepimizin yaptığı şey aslında kendimizi sunuyor olmamızdır, bilgimizi ve deneyimlerimizi satıyor olmamızdır.. Kendimizi sunabildiğimiz ölçüde, bir değer sunabildiğimiz ölçüde başarılı oluruz. İnsanların ilgisini çeken fırsatın değil, aslında sensin. Nasıl bir firma ile nasıl bir ürün grubu ile çalışıyor  olduğun insanların umrunda bile değil.

26435

Eğer adaylar karşısında kendini bir ALFA lider olarak bir türlü konumlandıramıyorsan veya bunu nasıl yapacağını öğrenme konusunda ısrarcı değilsen senin için gerçekten üzgünüm. Bu endüstride bir şeyleri başarabilmen gerçekten zor hatta imkansız! Acılar çekmeye ve benim gibi uzun bir süre boyunca “Neden olmuyor, neden olmuyor?” diye sormaya devam edeceksin. Umarım benim networkteki kaderimi sonsuza dek değiştiren güzel şey benzeri bir şey senin de başına gelir ve bu endüstride bir şekilde yırtarsın. Bu sektöre bir şekilde temas ettiysen, insanlara bir şekilde dokunduysan, insanlar tarafından sürekli olarak izleniyor ve yargılanıyor durumda olacaksın. İnsanlar seni sürekli olarak diğer liderler ile kıyaslayacak, ölçecek, biçecek. İnsanlar, tabiatları gereği, kazananlarla birlikte olmak isterler. Doğaları gereği liderlere doğru itilim duyarlar. Bu yaşamsal bir gerçektir. DNA’mızda bu vardır. Bu şekilde kodlanmışız. Bu gerçekten kaçabilme şansımız yok. Bu gerçeği kendi menfaatine değiştirebilirsin. İyi de bunların bir domain(aladın adı) adresine sahip olmakla ne ilgisi var? Güzel soru ve yanıtı da çok kolay. Olay tamamen profesyonellikle ilgili değerli arkadaşım. Bir domain dahi almaktan ve bir blog kullanmaktan aciz durumda olursan insanlardan sana katılmalarını nasıl beklersin? Yazıyı okumaya devam et, yazıyı okumayı bitirdiğinde işinin imajı ve gidişatının tamamen değişeceğini görebiliyor musunun ?

Başarına giden yolu hayalinde canlandırabiliyor musun?

Biraz daha berraklaşmaya başladı sanki ne dersin?

Bir Domain’e sahip olmanın işine faydası nedir?

(Önemli not: burada kullanacağım tüm linkler sadece örnek vermek içindir. Kendi linklerim haricindekiler gerçek linkler değildir)

Network Marketingcilerin belki de %95i domain ismi seçimi aşamasında, hangi ismin seçilmesi konusuna yeterince önem vermiyorlar. Ben öyle değilim. Doğru domain ismini alabilmek için düşünürken, saatler hatta günler harcamışımdır. Ortalama bir Networkerın düşündüğünden 5 adım sonrasını düşünebilmelisin. İşte sana bunu nasıl yapacağını öğreteceğim.

En az 1 domaine sahip olman için 3 sebep

1.Profesyonellik

2.Kendi email adresine sahip olman (Hotmail, Gmail, Yahoo gibi 3ncü sahıs beleş ve çok riskli hesaplara bağlı kalmaman için). Bir gün bir de bakmışsın YouTube hesabın sorgusuz sualsiz kapatılmış. Sebebini dahi bilemezsin. Söylemezler. Aynı şey Facebook ve diğer hesaplar için de geçerlidir.

3.Yönlendirme özelliğini kullanabilme

Profesyonellik

En az 1 domain adresine sahip olmak artık çağımızın gereğidir. Domain sahibi olmamak işine nasıl baktığının göstergesidir. Konu, imaj konusudur. Vitrin, konusudur. Bir an şunu düşünsene.

Markalaşma-ve-kurumsallaşma

Diyelim ki biz birbirimizi tanımıyoruz. Ben senin bir şekilde e mail adresini buluyorum. Sana e mail gönderiyorum. Email adresin, garipkobra75368@hotmail.com (dediğim gibi gerçek bir email adresi değildir). Şimdi, bana söyler misin senin benim hakkımdaki ilk izlenimin ne olurdu ? Benim hakkımda ne düşünürdün? Beni profesyonel bir iş insanı gibi görebilir miydin? Bir lider olarak? Peki, eğer sana email gönderdiğim adres şu adres olsaydı benim hakkımda ne düşünürdün ? Deniz@bakyani.com Aradaki farkı görüyor musun ? Email adresinde hiç bir firma veya ürünle ilgili bir kelime harf olmamalı. Hatta ve hatta firma veya ürünle ilgili çağrışım yapabilecek kelime veya harfleri dahi kullanma. Kendi e mail adresine sahip olmak. Sen de ben de çok iyi biliyoruz ki, artık şu şekilde bir e mail adresi asla olmayacak.edip34@hotmail.com veya edip34@gmail.com Bu eskide kaldı. Kendi domain adresini aldığın zaman istediğin isimde e mail adresi alabilirsin.

deniz@bakyani.com

denizg@bakyani.com

dgersan@bakyani.com

denizgersan@bakyani.com

ceo@bakyani.com

yardim@bakyani.com

bilgi@bakyani.com

Seçim senin.

Alan adı domain seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Bu kısım biraz daha “teknik” ve domain alırken dikkat etmen gereken kuralları sana anlatacağım.

domain

Kural 1 : Basit olsun

Basit olmak pazarlamanın kuralıdır.

1.Söylemesi basit

2.Kodlaması basit

3.Hatırlaması basit

Bu seçime bağlı bir şey değil. İnternetin kurallarına uymamız lazım. Eğer almaya karar verdiğin adres bu üç özelligin tamamına uymuyorsa başka uygun bir isim bulana kadar devam. Domain ismi alırken, günlerce düşündüğümü hatırlıyorum. Websayfa adresini insanlara telefonda verirken olası bir yazım hatasına mahal vermeyecek yada bu riski asgari düzeyde tutacak bir isim bulmalısın.

Kural 2 : Adresin içinde anahtar kelime ve kelime grubunun kendisini kullan

Arama motorları aranan kelimelerle bu kuralın uygulandığı sayfaları ilişkilendirmeye öncelik verirler. Yani aranan kelime veya kelime grubu senin domain isminde varsa senin sayfanın, isminde bu anahtar kelime ve/veya anahtar kelime grubu olmayan bir sayfaya göre görünme önceliği olacaktır. Ayrica “com” da arama motorlarında diğer uzantılara göre (.net, .biz,.org gibi) öncelik sahibidir. .com yoksa diger versiyonlarindan birisini al. İnsanlar alışkanlıkları gereği ilk önce .com yazma eğilimindedir. Eğer .com rakibin elindeyse burada sıkıntı var demektir.

Kural 3 : Ses konusuna dikkat

Hem numara hem de alfabetik versiyonunu almayacaksan numaralıyı tercih etme. Örneğin telefondasın ve karşı tarafa www 5 yildizda marifet . com  yaz diyorsun. Karşı taraf bunun www.5yildizdamarifet.com mu yoksa www.besyildizdamarifet.com mu olduğunu anlayamaz.

Kural 4 : Her zaman geçerli, genel anlam taşıyan bir adres olmalı

Alacağın adresle herhangi bir işi istediğin zaman tanıtabilmelisin. Adres ismin sana bu serbesti ve elastikiyeti sunmalı. Bir Network Marketer olarak www.bakyani.com  bana bu elastikiyeti veriyor. Network Marketer isen, genel isim taşıyan bir domain ismine sahip olman çok önemlidir. NM siketinin isminin olduğu adres kullanma. Burada amaç şirketinin tanıtımını yapmak değil. Örnegin şirketin Amway ise bence şöyle bir adresin olmamalı. www.ahmet-Amway.com     alan-adi

Benim domain adreslerimin hiç birisinde NM şirketimin ismi yazmaz. Adaylar bunu ben kendilerine söyleyene kadar da bilmezler. Aday hangi sirkette olduğumu sorana kadar da söylemem. Adaya e-mail gönderdiğin adres eğer ahmet@amway.com ise aday bunu görür ve o adaya yapmayı planladığın iş sunumu şansın büyük olasılıkla ortadan kalkar. Yani sürecin bir sonraki aşamasına geçme şansını sadece ve sadece bu basit hata yüzünden kaybetmiş olursun. Eğer şirketi degistirirsen n’olacak ? Amway’i bırakıp, örneğin Herbalife’a geçersen n’olacak? Kullanmış olduğun ve herkes tarafından bilinen ahmet@amway.com adresin n’olacak?

İşte bu yüzden her zaman kullanabileceğin genel bir domain adres almalisin ki herhangi bir işte ve firmada kullanabilesin. Eğer şu anda ilk domain ismini almak üzereysen seni çok iyi anlıyorum . Bu gerçekten de zor bir süreç.

Tekrar hatırlatmak istiyorum.

1.Söylemesi basit olmalı

2.Kodlaması basit olmalı

3.Hatırlaması basit olmalı

 

Yazının devamı için tıkla..

images (1)

 

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*