Gizli Network Marketing Sırları


image_pdfimage_print

Network Marketing’de Fark Yaratmak!

Değerli Networker Arkadaşım,

Bu yazıyı okuduktuktan sonra sen artık eski sen olmayacaksın ve network marketinge bakış açın tamamen değişecektir.

Buna hazır mısın?

O halde başlayalım..

Bu işte bir an evvel bir çekim kaynağına dönüşmek zorundasın. Başka alternatifin maalesef ki yok! Sponsorların, liderlerin sürekli sana davet yap adaylara ulaş diyorlar değil mi? Arayan sen olmamalısın! Seni bulan ve seni arayan, sana ulaşan adaylar olmalı. Seni adaylar aramalı. Biliyorum, liderlerin farklı söylüyorlar. Şu an şok olduğunun farkındayım, belki yadırgadın ama gerçekler bazen sert gelebilir.

Doğru soruları sorabilmemiz gerekir. Eğer, soru doğru değilse yanıtın bir önemi yoktur. Ben şunu bilirim ; ben eğer doğru soruyu sorabilirsem bu doğru soru eninde sonunda beni doğru yanıta götürecektir. Belki sorunun yanıtını o an için bilmiyorumdur ancak, beni sonunda doğru yanıta götürür. “Ne yapmam lazım ki adaylar beni arasın?” sorusu bu sektörde ve günümüz internet-bilgi dünyasında kendimize sormamız gereken belki de en doğru sorudur. Yanıtını (henüz) bilmiyor olsak dahi…

Sadece network marketing endüstrisinde de değil, ürün ve/veya hizmetlerin servis edildiği tüm ticaret yaşamında kimin kiminle ilk olarak kontak kurduğu, kimin bilgi talebinde bulundugu ciddi anlamda önemlidir. Bizim sektör network olduğundan dolayı gel biz kendi dilimizi konuşalım.

Networkte davet etmek, daveti doğru yapabilmek işini inşa ederken ilk ve belki de en doğru yapman gereken adımdır.

phone-call-300x300

Networkteki adımlar sırasıyla şudur ;

Reklam yap > Davet et > Sunumu yap > Müşteri veya Distribütör olarak kaydet > Eğit

 Network sektöründe bu aşamaların hiç birisinde iyi değilsen dahi, DAVET konusunda iyiysen, devasa bir network işi inşa edebilirsin ve ciddi anlamda zenginleşebilirsin. Sadece DAVET konusunda kendisini geliştirmiş o kadar çok network milyoneri var ki…

DAVETte madem ki bu kadar önemli ve madem ki kimin ilk olarak kiminle kontak kurduğu önemli o halde davet edilen kişi aday değil sen olmalısın. Adaylar seni davet ediyor durumda olmalı. Geleceğini dizayn ederken kurguyu buna göre yapmalısın. Kurgu ve mekanik bu olmalı. Tekrar ediyorum DAVET EDİLEN SEN OLMALISIN! Ya da diğer bir deyişle KENDİNİ İNSANLARA DAVET ETTİRMELİSİN! 

mailservice

Kendimi adaylara nasıl davet ettireceğim parazan bunu bana açıklar mısın sadede gel artık dediğini duyar gibiyim 🙂

Ben de başarısızlıklar yaşadım ve davet yaptım sunum yaptım olmadı. Ve her başarısızlığımda sponsorlarım bana bu işin %100 kopyalanabilir bir iş olduğunu, eğer başarılı olamıyorsam insanlarla daha doğru bir şekilde iletişime geçmem gerektiğini, daveti daha iyi yapmam gerektiğini, daha fazla adayla görüşmem gerektiğini, daha fazla sunum yapmam gerektiğini, daha fazla eğitim toplantısına  gitmem gerektiğini söylüyorlardı. Onlar söylüyorlardı da ben çabalarımın karşılığını  alamıyordum ki… Sözün özü değerli dostum artık usanmıştım. Yorulmuştum. Tükenmiştim. Bitmiştim. Ve tabi ki pes etmeye çok yakındım. Durdum. Bu arada durmak networkte bırakmakla aynı anlamdadır. 

Duramazsınız ekibiniz olsa bile durduğunuzda işiniz de geriler..

shutterstock_76925098

Değerli Dostumşunu bilmeni istiyorum; senin o muhteşem ürün ve/veya iş fırsatına bu dünyada hiç bir kimsenin zerre ihtiyacı yok!

Liste yap, insanları (adayları) arayıp -eğer telefonu açarlarsa tabi- davet edip onlara  inanılmaz fırsatını ve “harika” ürünlerini, firmanın bilmem kaç milyar dolarlık firma olduğunu boşu boşuna anlatma. Buna zahmet edip enerjini ve psikolojik gücünü boşu boşuna tüketme. Davette ne kadar iyi olursan ol, ben sana söyliyeyim, bunun hiç bir önemi yok. İnsanlar bunlarla gram ilgilenmiyorlar. Bunlar onların umurlarında değil!  

Önemli olan şey nedir biliyor musun ; kimin kiminle İLK olarak kontak kurduğudur. Bitti! Nokta.

ALFA liderler kimseyi davet etmezler. İnsanlar senin davetinle ilgilenmezler. İlgilenmeyecekler. Onların, senin sunduğun iş fırsatına ihtiyaçları yok. Onların aradığı şey nedir biliyor musun Dostum? Sorunlarına çözüm! İnsanlar, sorunlarına çözüm arıyorlar. Nokta. İnsanlar bunun derdindeler. Aslında aynen senin gibi…

Bu işe ilk başlamaya karar verdigin günü bir an için hatırla!

Sen bu işe networke bayıldığın için mi başlamıştın? Hayır. Zenginleşmek istiyordun. Para kazanmak istiyordun. Networkte kazanacağın paranın bir çok sorununa çözüm olabileceğini düşündüğün için başlamıştın networke. Hafızanı bir an için zorla ve hatırlamaya çalış! O güne gitmeye çalış. Senin için geçerli olan bu durum diğer insanlar için de aynen geçerlidir.

Özetle bir şeyi tekrar ediyorum ;  Kıymetli Networker Kardeşim, sana kendilerini ispatlamadıkları, senin zamanını talep etmedikleri sürece hiç kimseye ürününden ve/veya fırsatından bahsetme!

Asla…

Bunu kendi iyiliğin için n’olur yapma!

Kendine ve o insanlara bu kötülüğü yapma.

Önce o insanlara, sonra da kendine istemeden zarar vermiş olursun.

Bak, şu anda bir yol ayrımındasın.

Ve oturup bir karar vermelisin.

Sen mi adaylara gideceksin, yoksa adaylar mı sana gelecek ?

İlk arayan sen mi olacaksin, yoksa onlar mı?

İşte, doğal çekiciliği olan, profesyonel, ALFA networkçüler ile itici, can sıkıcı, geveze, amatör networkçüler arasindaki en temel fark budur.
 

def3f3678833b026dab017fa419813d3

ALFA Olmak Zorundasın!

Network işinde mutlaka bir lider olmalısın. Bir ALFA olmalısın.

Nasıl ALFA olursun?

Cevabı çok basit. ALFA‘larla birlikte olarak! Alfa‘larla kontakta olarak. ALFA‘larla takılarak. ALFA‘larla iletişimde kalarak.

İnternette bir varlığa sahip olmalısın. Websayfası veya Blog. Ben bloğu tercih ederim. Blogların Google, Yahoo, Bing gibi arama motorları tarafından algılanma ve bulunabilirlik oranı Websayfalarına göre daha yüksek. Ben şahsen WordPress kullanıyorum. Yazılarımı WordPress ile yazıyorum ve yayınlıyorum. Tavsiye ederim. WordPress blogunu öneririm. Tabiki WordPress şart degil. Bu blog veya websitenden tüm dünyaya liderligini ve uzmanlığını sunuyor durumda olmalısın.

Stratejin ne olmalı?

Stratejin özetle şu olmalı ; ilk kez tanıştığın bir insana veya arkadaşına veya komşuna ilk olarak ürün ve fırsatını sunmamak. Önce kendini, uzmanlığını, liderliğini, bilgini sunmak. İnsanların seninle kontak kurmaları ve senden ürün ve fırsatın hakkında bilgi talebinde bulunmak onların fikri olmalı. Bunu onların fikri haline getirmeyi öğrenmelisin. Ve ben de sana bunu nasıl yapacağını öğretmek için buradayım. Evet, insanlar seni niçin aramalı? Veya, niçin seni aramalılar ? Bazı insanları çekici yapan özellikler nelerdir ? Mesela, bir kişiyi ünlü, meşhur yapan şey nedir, hiç düşündün mü ? Ya da, örneğin bazı erkekler, aslında çok çirkin olmalarına rağmen niçin birçok kadına -genellikle- çekici gelir ?

Seninle reklam ve davetle ilgili işine yarayacak sektörde kendini kanıtlamış Liderlerden(Alfalardan) bir kaç video paylaşacağım.

Evvet! İşte Asıl Network Marketing Şimdi Başlıyoooooooor..

İşte , Network Marketingin başladığı yer aslında burası. Yani başlamamız gereken yer aslında burası. Başka şeylerle zaman geçirmeyi bırakalım, birbirimizi, kendimizi kandırmaya son verelim ve işin özüne girelim. Ne dersin ? Sence de daha akıllıca değil mi ? Senle biraz gerilere gitmemiz gerekecek. Çok gerilere değil ! Sadece bir kaç on milyon yıl(cık) kadar gerilere…

Neden? Çünkü, sorunun yanıtı aslında insan davranışlarında, insan psikolojisinde gizli. Önce insan davranışlarını, sebeplerini ve sonuçlarını öğrenmemiz ve bilmemiz gerekiyor.

tas-devri-27193-x

Kilit Kural

Çekici olmak bir seçim değil, biyolojik bir yanıttır!

Evet bu cümlenin altını çiz lütfen. Konunun evveliyatına, özüne, orjinine bakalım dersek milyonlarca yıl öncesine dayandığını görürüz. “Mağara adamlığı” zamanlarımıza geri gitmemiz gerekir. Hazır mısın ? Başlıyoruz. Arada nefes almayı unutma sakın. Insanlar doğası gereği sosyal gruplar halinde yaşarlar. Lider (ALFA) bu grubun gerek mental gerekse fiziki kuvvet anlamında en üst noktasında olan kişidir.

Zirvededir. Liderdir. Birinci görevi GRUBU KORUMAKTIR. Bunun karşılığında gruptan talebi, kendisine bağlılıktır. Farkında mısın, ortada, her iki tarafın da uymak durumunda olduğu bir ANLAŞMA vardır aslında. Bu adına “insan” denilen varlık için yaşamsal bir kural, bir döngüdür. Ölüm-kalım meselesidir. Genlerimize işlemiştir. İçimizden atamadıgımız bir dürtü halini almıştır. Milyonlarca yıldır süregelen bir şeydir. Eskiden durum şöyleydi ; grubun hayatı, varlığı, yaşamı ciddi anlamda tehlikedeydi. Lider (ALFA), grup için çok değerliydi. Grubu koruyan ve kollayan oydu. Gruba, grubun  yaşamına değer katıyordu.

ALFA‘ların duruşlarına, bakışlarına dikkat et. Sakin, cool duruşları vardır. Bakışları da öyledir.

007‘yi izlemişsindir mutlaka…

site

Şu 2 şeyi mutlaka not al;

1.Bilinçaltımız bizi liderlik özellikleri bulunan, hayatımıza değer katan, profil olarak bizden daha üstte bulunan insanlara karşı yöneltir.

2.Network Marketing’de bir servet sahibi olmak istiyorsan öğrenmeli ve öğretmelisin.

Ortaya değer anlamında bir şeyler sunan, başkalarının hayatlarina değer anlamında bir şeyler katan bir insan olduğun zaman çok kazanırsın. Bu sadece ve sadece bilgiyle mümkün olur. Geçmişte bu fiziki güçle oluyordu, şimdi ise bilgiyle oluyor. Günümüzde mutlak güç bilgidir. Grubundaki distribütörlerinde veya işe henüz başlamamış olan adaylarında bu özellikler yoksa işin ciddi anlamda zor. Bu özellikleri öğrenene kadar çok ciddi şekilde bocalayacaklardır.

Bu bocalama süreci bazıları için çok kısa bazıları için ise aylar belki de yıllarca sürecektir. Çoğunluğu da yarı yolda pes edeceklerdir. Psikolojik ve sabır kondisyonları bu zor yolculuğa daha fazla dayanamayacaktır. Şunu bil ; Network Marketing’de insanlar firmana katılmazlar, sana katılırlar. Kültüre katılırlar. Eğer ortada yaratılabilmiş ciddi anlamda çalışkan insanların bir birine inandığı ve güvendiği bir kültür varsa tabi ki…

Hayatta insanlar temelde 3 kategoriye ayrılır ;

1. Alfa (baskın, lider)

2. Kırık Alfa (yarı baskın)

3. Beta (pasif-etkisiz eleman)

Aslında bunları temelde “liderler” ve “takipçileri” olarak 2 kategori altında toplayabiliriz.

Sen hangi kategoriye giriyorsun ? Belki çok fazla bilimsel dayanağı olmayacak ancak, belki de şöyle basit bir test yapalım mı, ne dersin ?

Diyelim ki bir ortamdasın. Restoran, parti, sokak, herhangi bir yer..O ortamda tanımadığın birisi ile bir an gözgöze geldin. Bu durum eminim ki daha önce çok kez başına gelmiştir. Şimdi, sana sorum şu ; gözlerini ilk önce hanginiz kaçırır? Sen mi yoksa, o mu ? Eğer sensen, çok büyük ihtimalle sen bir Betasın veya Kırık Alfasın. Karşı taraf gözlerini senden kaçırana kadar bakmaya devam eden taraf eğer sensen, çok büyük ihtimalle bir Alfa’sın. Alfa olup olmadığının tek testi tabi ki bu test değil ancak, senin hangi kategoriye girdiğin ile ilgili ciddi fikir verebilir.

Eğer gözlerini ilk kaçıran taraf sen olduysan, daha sonra kendine su soruyu sorduğun oldu mu hiç ;

Benim hakkımda ne düşündü acaba ?

Bunu düşünüp, kendinle ilgili endişeye kapıldığın oldu mu? Yanıt eğer ki “evet” ise, çok büyük ihtimalle Beta veya Kırık Alfa’sın. Bak sana enteresan bir şey daha söyliyeyim. Sen “sen” olarak, sahip olduğun paranın miktarı ile veya, mevcut tecrüben ile, veya mevcut durumdaki mesleğin ile asla yargılanmazsın. İnsanlar seni bunlar için asla yargılamazlar. Seni, mevcut düşünce tarzınla, mevcut kafa yapınla, duruşunla, mevcut mentalitenle yargılarlar. İnsanlar seni bunlar için yargılarlar. Network Marketing işinde, insanlar seni ya takip edilecek bir lider olarak tanırlar ya da, onlara bir şeyleri zorla dayatan birisi olarak tanırlar. Bu durum da senin nasıl bir marka olduğunu belirler.

Yazının deva için tıkla..

images (1)

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*