Hipnotik Makale yazmak mümkün mü?


image_pdfimage_print

Hipnotik Makaleler hazırlayarak yüzlerce kişinin yazılarınızı okumasını sağlayabilirsiniz.

Nasıl mı?

İnternette gezerken rastladığım Joe Vitale‘nin “kelimelerle ikna etmenin yolları” isimli kitabını okuduğumda “hipnotik metin” kavramını öğrendim. Hipnotik makale yazım sırlarını öğrenirken tavşan değiliğine atlamış bir balık gibiydim. Sırlarımı sizinle paylaşacağım ama öncelikle buna hazır olduğunuzdan emin olmak istiyorum.

Daha öncesinde hiç hipnoz edildiniz mi? Kesinlikle, bunun nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsunuz. Tahminim doğru mu?

Hipnoz: Transa girmek; uyku ile uyanık olma arasında kalarak bir konuya aşırı yoğunlaşmaktır. Diğer tanımıyla, içsel bir şekilde, farkında olmadan telkinde bulunmaktır.

Bu alandaki bilimsel araştırma sonuçlarına göre, örneğin hafif hipnoz, meditasyon, dalgınken düş görme, uyku-uyanıklık arası gibi hallerde beyin, alfa ritmi denilen, 8 Hz. ile 13 Hz. arası dalgalar yayınlamaktadır.

Bu tanımlamaların sizi kesmediğini biliyorum. Bizzat hipnotize edilmeyi ve bunun size ne hissettireceğini merak ediyorsunuz. Hipnoza başlamadan önce sizi daha iyi tanımam gerekiyor. Güzel kısmı ise bu makaleyi okumaya başladığınız andan itibaren sizi tanımaya başlıyor olmam. Mesela hipnozun etkisini veya hipnotik metin yazabilmenin etkisini neden merak ettiğinizi açıklayabilirim:

İnsanları hipnoza sokabilecek yetenekleriniz olsaydı tüm hayatınız kolaylaşırdı. İş hayatınız ve özel yaşamınız da buna dahil. Örneğin, Patronunuzu zam yapması konusunda ikna edebilir, müşterilerinizi sizinle çalışması için etki altına alabilirdiniz. Özellikle de ürün satışı yapıyorsanız müşterilerinizi çok ama çok kolay bir şekilde ikna edebilirdiniz. Bu da size maddi refah sağlardı. Sadece maddiyat değil. İstediğiniz bayanı veya istediğiniz erkeği kendinize aşık edebilirdiniz. Tartışmalarda size hak verilmesini sağlayarak üstün gelebilirdiniz. Sosyal sorumluluk projelerinde sesinizi çok daha geniş kitlelere duyurmakla kalmaz o kitlenin sesinize gelmesini de sağlayabilirdiniz.

Aslında bunları tahmin etmek zor değil. Merak etmeyin, size hayal kırıklığı yaşatmayacağım. Yine de sizden onay almam gerekiyor. Yukarıdaki paragraf aslında yapmak istediklerinizin büyük bir bölümünü kapsıyor değil mi? Bu harika! Peki neden bu yazıyı okurken hipnoza girmek istiyorsunuz? İşte asıl soru bu! Eğer bu makale sizi hipnotize etmeyi başarırsa –ki bundan şüphem yok– hipnozun gücüne inanmış olacaksınız. İnanmak istiyorsunuz çünkü hipnotize olursanız başka bir kanıta ihtiyacınız kalmayacak. Şimdi size bunu kanıtlayacağım.

Burnunuzdan derin bir nefes alın ama nefesinizi hemen bırakmayın. Nefesinizi 3-4 saniye ciğerlerinizde tutup sonra yavaşça verin. Buna bir dakika boyunca devam etmenizi istiyorum.
Şimdi odaklanın!
hipnoz

Şimdi bu kısmı iyi okumalısınız:

Aşağıdaki görselde 5 adet numaralandırılmış kutucuk görüyorsunuz. Görsele 5 saniye gözünüzü kırpmadan baktıktan sonra mouse imlecini sırasıyla 1-2-3-4-5 nolu kutucuklara tıklatın. Eğer mobil bir cihazdan okuyorsanız numaralara sırasıyla parmağınızla dokunun. Bunu bir kez yapmanız yeterli. Sonrasında makaleyi okumaya devam edin.

hipnotik-fotograf

Şuan hipnoza girdiğinizi düşünüyor musunuz? Henüz değil! İçinizdeki akustik titreşimleri tahmin ediyorum. Buna hazırsınız. Aksi halde neden size söylediğim saçma hareketleri yapıyor olasınız ki? Evet, görseldeki numaralara tıklamak tamamen saçmalıktı. İşte bu yüzden uyanık transtasınız (hipnoz) – ÜSTELİK BU İTİRAFIMA RAĞMEN HİPNOZDASINIZ.

Neden mi?

Hipnozun tanımından ufak bir parçayı yeniden hatırlatmak istiyorum: “uyku ile uyanık olma arasında bir durum.” Yani hipnoza girmeyi bilincinizin kapatılması ve sonrasında hatırlamanızın mümkün olmadığı eylemler olarak düşünmeyin.

Dj Tiesto’nun sizi kımıl kımıl oynatan remix çalışması da hipnotiktir. Melodilerin içinde adeta dans edersiniz fakat bunun dışa vurumu beden dilinizin müziğe ritim tutması şeklinde görülür. Yani filmlerdeki hipnoz sahneleri gibi kendinizden geçip şuurunuzu kaybetmezsiniz. Sadece ayak parmaklarınızla bile ritim tutabilirsiniz. Tiesto bunu istiyor. Ona ritim tuttuğunuz için Tiesto şuan Dünya’nın en iyi DJ‘lerinden birisi. Bu yüzden trans müziklerin çoğu gizemli elektronik melodilerle süslenmiş gibidir. Bugüne kadar birçok kez hipnoza girmiş olabilirsiniz fakat bundan ne hipnozcunun ne de sizin haberiniz olmadı.

tiesto369

Reklam metinleri, satış mektupları, aşk mesajları, siyasi mesajlar veya diğer yazılı olan her şeyin tek bir amacı vardır; okunmak. Eğer bir yazı ilk kelimesinden son kelimesine kadar okunuyorsa harfler-sözcükler amacına ulaşmış demektir. Dolayısıyla metnin okuyucuyu ikna etme olasılığı da bir o kadar artmış olur.

Yazılı reklamların, müşterileri ikna etmeye çalışmaktan başka ne amacı olabilir ki?
İnsanlara fayda sağlamaya ve bir şeyler öğretmeye odaklanmış bir yazarın, makalesini son satırına kadar okutmaktan daha kutsal nasıl bir amacı olabilir ki?

Okuduğunuz bu makale hipnotiktir.

Bu makalede amacım: hipnotik metinler hakkında bilgi vermek, hipnotik metin yazmanın gerçekten işe yarar bir yöntem olduğunu ıspatlamaktı. Hipnotik metin yazma tekniklerini paylaşmadan önce sizi ikna etmem gerekiyordu. İlerleyen zamanlarda hipnotik metin yazma tekniklerimi de paylaşacağım. Bu konuda yorumlarınızı çok merak ettiğimi ve yazdığınız yorumların içimde akustik titreşimlere yol açtığını itiraf etmeliyim 🙂 Diğer bir itiraf: bu makaleyi -uzun olmasına rağmen- son kelimesine kadar okutmak istiyordum. Görüyorum ki bunu başardım.

Şimdi soruyorum. Sizce bu makale hipnotik midir?

Comments

yorumlar

Hipnotik Makale yazmak mümkün mü?” için 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*