Youtuber olmak ve bundan gelir elde etmek…


image_pdfimage_print

 

images

Çoğu kişinin hayalidir evde çalışmak, istediği zaman çalışmak, başkalarının zaman sınırında değil kendi zamanında yaşamak. Bu hayale yakınlaştıracak en yakın yollardan birisi dijital dünyada gizli. Aslında gizli demek doğru değil dijital dünyanın en güzel yanı her şey hiç olmadığı kadar açık.

Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte kişinin özgün içerik üretmesi ve bu içerikten para kazanmasının imkanları da artmış oldu. Bu imkanlardan birisi de YouTube’da içerik üretimi; hobiyi veya uzman olunan bir konuda nasıl yapılması gerektiğini anlatmak.

indir

YouTube Yayıncılığı ve YouTuberlık Mesleğe Dönüşür Mü?

Son dönemlerde YouTube üzerinden para kazanma konusu çok popüler olmaya başladı. Bazı kanalların çok ciddi abone sayılarına ulaşması ve ciddi izlenme oranına gelmesi diğer insanlarından ilgisini çekmeye başladı. Birçok internet kullanıcısı, genci, yaşlısı acaba biz de bu işten para kazanabilir miyiz? Başarabilir miyiz? Olabilir mi derken denemeler başladılar. Birçoğu ise hala takipteler. Peki, olay bu kadar basit mi? Gelin biraz bunu irdeleyelim. Öncelikle birçok başarılı youtuber ve kanaldan en çok duyacağınız şey ilk başlarının çok zor olduğudur. İlk 6 ay – 1 yıl hiçbir şekilde geri dönüşüm alamayan, abone dahi kasamayan insanlar sabır ve büyük bir inanç sonrasında bu noktalara gelmişler. Dolayısıyla yeni bir kanal para kazanmaya başlamaz. Öyle ki yakın zamanda da başlaması mümkün görünemez. Bunu unutmamalısınız.

 
Ancak ciddi bir avantajınız var artık youtuberlık anlayışı gelişmekte. Şayet, başarılı ve ilgi çekici birşeyler yapabilirseniz ciddi sayıda aboneleri olan büyük kanallardan destek görmeniz bile mümkün. Birlikte video çekerek bir etkileşim yaratarak bir kar topu etkisi yaratabilirsiniz. Ancak yine de büyük maddi kazançlar beklentisi ve amacı ile yola çıkmak doğru değil. Nitekim ülkemizde internet reklamcılığı hala gelişmekte ve YouTube Türkiye için ciddi reklam ödemeleri yapmamakta bunun sebebi de şu örneğine İngilizce video yapan birini dünya izliyor ancak Türkçe yayın yapan birini sadece Türkçe bilen kişiler izliyor bu da reklam pastasındaki miktarı iyice küçültüyor. Bazı yayıncılar İngilizce altyazı modeli ile yabancı abone kazanmaya çalışsalarda pek başarılı olamadılar. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

 
Tabi özellikle olumsuz durumları önce açıklayıp üstünde durduk ama o atlama eşiğini eğer başarıyla geçerseniz neler yapabilirsiniz birazda ondan bahsedelim;

 youtuber-600x400
Özgün ve ilgi çekici videolar çekip abone sayınızı yükselttiğinizde belli bir zamandan sonra popülerliğiniz artacaktır. Dolayısıyla sadece YouTube üzerinden değil marka anlaşmalarıyla da para kazanmanız mümkün olacaktır. Kimi zaman bir ürün tanıtımı kimi zaman bir etkinlikten para kazanmanız söz konusu olacaktır. Ekipmanlarınız iyileştikçe ve kitleniz büyüdükçe yayın gücünüz artacak ve ciddi kazançlara ulaşma eşiğine geleceksiniz. İşte bu noktadan sonra zenginleştirme ve daha profesyonel bir şekilde çalışma şekline geçiş için YouTube size yardım edecektir. Google etkinliklerine katılıp Google temsilcileriyle fikir alışverişi yapabileceksiniz. Ayrıca, özel eğitimlerden faydalanarak kendinizi daha da geliştirmeniz mümkün. Ancak tabi ki bu yolun çok zor ve kasvetli olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Çok başarılı işler yaptığınızı düşünebilirsiniz ama sonuç gelmediğindeki tavrınız belirleyici olacaktır. Dolayısıyla şuanda tamamen YouTube geliriyle geçinen sponsorluk anlaşmaları yapan youtuberlar var bunlardan biri neden siz olmayasınız? Üstelik her geçen yıl YouTube kullanıcı sayısı ve internet reklamcılığı gelişiyor. Şuanda 20 milyon üzerinden Türk YouTube kullanıcısı var dolayısıyla başlamak için hiçbir zaman geç değil. 

 

youtubedan-para-kazanmak

 

Hazırlanan video izlendikçe para kazanmak hatta yıllık 100 bin dolardan daha fazlasını kazanmak kulağa hoş gelse de YouTube fenomenlerinden Olga Kay durumun göründüğü gibi olmadığını açıklamış.

New York Times’a verdiği röportajda Olga Kay kimilerinin hayali olan evde istediğin zaman çalışarak yılda 100 bin dolar kazanmanın zorluklarını anlatmanın yanında içerik üretiminde reklam verenlerin ödediği ücretleri de paylaşmış. Dışarıdan ne güzel yaşam denilen ama aslında “iyi de o işler öyle olmuyor işte” dedirten noktalardan derlediklerim;

 

iyi-de-isler-oyle-olmuyor-iste-225x225

YouTube’da popüler içerik üreticileri unutulmamak için yeni içerik üretmek zorunda olduklarını belirten Olga Kay ünlüyüm ya da takipçi sayım halihazırda fazla deyip geri çekilmenin mümkün olmadığını bahsetmiş.

Kay’ın paylaştığı rakamlar arasında dikkat çekenlerden biri haftalık 20 video oluşturması, bu yoğunluğa karşın en yeni videonun trafiği yakalama stresinin yeni video üretimini etkilediğini de sözlerine ekliyor. Her gününün kendine hızlı tüketilip bitecek bir video değilde bir sonraki yıl içinde geçerli olabilecek bir içerik üretimi düşüncesiyle geçtiğini belirtiyor Kay.

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca yıllık 100 bin dolar ile 130 bin dolar arasında para kazanan Kay kaliteyi ve içeriği artırmak için önemli bir rakamı işine yatırdığını paylaşıyor. Yani evde bir kamera ve oturarak yılda 100 bin dolar kazanmak mümkün olmadığını açıklamış. Bir diğer dikkat çeken noktaysa Times’a konuşan Kay’in ve diğer içerik üreticilerinin birim fiyatlarda düşme konusunda paylaştığı rakamlar. Reklam verenlerin  bin gösterim için 2012’de 9,35 dolar öderken bu rakam 2013’te 7,60 dolara kadar düşmüş.

olga-kay-youtube-640x296

 

ABD odağında konuyu özetleyen Kay ile ülkemiz piyasasının aynı olmadığını düşünmekteyim. Özellikle ülkemizde ki haber sitelerinden bile daha fazla trafiğe sahip bloglarını ve blog sayılarını göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizde içerik üretimi yönüyle hala büyük potansiyel barındığını düşünüyorum.

Kay’in röportajından yola çıkarak video kanalı nasıl kurulur içerik sıklığı ve ne kadar kazanılır gibi noktaların haricinde bunun sadece hobi olarak değil aksine iş olarak görülüp yapılması gerektiğini vurgusu önemli, röportaja ulaşmak isteyenler buradan ulaşabilirler.


Özellikle MediaKraft’la içerik üreticilerini toplayan Ersan Özer Türkiye’den YouTube fenomeninin çıkacağını tahmin ettiğini belirterek ünlü olmanın haricinde para kazanmak isteyenlerde Multi-Channel-Network’lerin büyümesiyle daha çok para kazanabileceğini belirtti.
Konuyla ilgili  internet ekosisteminin yakından tanıdığı isimlerden Ersan Özer’le konuştum hatırlayacağınız üzere Uzman TV’nin kurucusu olan Ersan Özer, YouTube’un Multi-Channel-Network (MCN) iş ortaklarından MediaKraft’ın Türkiye’ye adım atışında Türkiye Direktörü olarak aldığı görevi sürdürüyor.

 

ersan-ozer-225x200

Ersan Özer – Mediakraft

Tekrar özetlemek gerekirse Türkiye’den yılda 100 bin dolar kazanan bireysel içerik üreticisi olan daha çıkmadı, içerik sayısı arttıkça reklam verenler de bu alanı odak noktaları arasına alacaktır.

 

Hazır hissettiğinizde başlayın ve cesur olun!

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*