Girişimciler İçin Yeni bir bakış açısı: Yalın Girişimcilik ⋆ Bakyani.com

Girişimciler İçin Yeni bir bakış açısı: Yalın Girişimcilik


image_pdfimage_print

Yalın girişimcilik nedir?

content

Yeni bir iş kurmak ya da piyasaya yeni bir ürün sunmak için bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı. Bulut teknolojisi, bilişim departmanıyla birlikte yürüyen yeni dijital pazarlama fırsatlarını sunmaktadır, bu da geçmişle kıyaslandığında maliyetlerin büyük oranda düşmesi anlamına gelmektedir. Daha da önemlisi, yalın girişim riski büyük oranda azaltmaktadır.

 

Bu makalemizde “Yalın Girişim”‘in ne olduğu konusunda ve girişimciler için her şeyi nasıl değiştirebileceği konusunda bir takım bilgiler vermeye çalıştık.

 

Eski Moda

 

Eski moda yöntemler, bir iş modeli oluşturmaktan, yatırımcılara bu planı uygulamaktan, ekibi oluşturmaktan, her şeyin mükemmel olduğundan emin olduktan sonra tanıtıp satabildiğiniz kadar hızlı bir şekilde satmaktan geçerdi. Gelişim sürecinin hayal ettiğinizden çok daha uzun olduğundan ve araştırma geliştirme sürecini bitirip pazarlamaya geçerken çok yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Maalesef, tüm girişimlerin %75’i kara geçemeden batmış ve girişimcilerini zarara uğratmıştır.

Yalın Girişim

Son birkaç yıl boyunca yeni yalın girişim yöntemi büyük ilgi çekmeye başlamıştır.  Yalın girişim, geleneksel büyük ölçekli yazılı planlamalar yerine, planlamanın ötesinde deneyimlemeye, tahminlerin ötesinde müşteri geri bildirimlerine, sürekli iyileşmeye ve gelişimlere dayalı bir sistemden yanadır.

 

Günümüz girişimcileri müşteri ihtiyaçlarını en basit şekilde karşılayacak “minimum viable product” (MVP) tasarlamakta ve bunları gerçek müşterilere sunarak test etmekte, müşterilerinin geri bildirim ve davranışlarına göre belirledikleri ürün ve hizmetlere odaklı kendi iş modellerini geliştirmektedirler.

 

Bu yöntem, başarısızlıklardan ders çıkarma konusunda daha hızlı ve daha ucuz olacaktır, böylece başarı hızlı gelecek ve iş modelinizi anlayabilmek, ürün ve hizmetlerinizin müşterilerinizi nasıl etkilediğini test edebilmek kolaylaşacaktır.

 

Yalın Girişimcilik yöntemiyle ürününüzün kar getirip getirmeyeceğini kısa sürede ve fazla para saçmadan anlayabilirsiniz. Müşterinizle sürekli iletişim halinde olur ve onlardan alacağınız geri bildirimlerle yeni ürününüze ya da olan ürününüzü geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

 

Aslında birçok başarılı fikir, ondan önceki başarısız fikirlerden gelen müşteri bildirimleri baz alınarak yapılan geliştirmeler sayesinde ortaya çıkmıştır.

 

Ofisin Dışına Çıkın!

leanstartupBir girişim tekrarlanabilir, ölçeklenebilir ve araştırılabilir bir iş modelinden ibarettir. Pazar payınızı belirlemeye ve ilerletmeye başlamadan önce sizin ürün ve hizmetlerinize uygun bir market olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bir girişimci olan Steve Blank, aklınızdan geçen her fikri büyük yatırımlar yapmadan önce potansiyel müşterilerin üzerinde test etme fikriyle karşımıza çıkmıştı, 2003’te yayınladığı “ The Four Steps to the Epiphany” isimli kitabıyla ünlü deyişini “Bulunduğunuz binanın dışına çıkmak zorundasınız!” şeklinde söyleyip, müşterilerle diyalog kurmanın ilk adımının veya “müşteri geliştirme”nin tanımını yapmıştır. Bu yöntemin ismi başka bir girişimci olan Eric Ries tarafından 2011 yılında yayınladığı “ The Lean Start-up.” kitabıyla verilmiştir.

 

İş Modelinizi Test Edin!

Bulut teknoloji çözümleri basit ürününüzü (MVP) uygun bir fiyatla müşterilerinizle buluşturmanızı sağlar ve sosyal medya pazarlaması potansiyel müşterilerinizin içinden bulabileceğiniz ufak hedef kitlelerde ürün fikirlerinizi test edebilmenize, ayrıca geleneksel yöntemlere göre çok daha düşük miktarlarda pazarlama harcaması yapmanıza olanak tanır.

 

Sonra, iş modelinizin her bir özelliğini müşteri segmentleri, hedef pazar ve satış kanalları gibi ürününüzün pazara uyumluluğu sağlanana kadar işletmeniz için değer yaratmanıza olanak sağlayacak her alanda test etmeye devam edebilirsiniz ve pazarlama, satış ve ulaştırma kanallarınızı ölçekleyebilirsiniz.

 

Her ne kadar metodoloji yeni girişimlere yönelik olsa da büyük işletmeler de bundan yeni ürün geliştirme süreçleri için fayda sağlayabilirler. Bu durumda, girişimciler için yeni bir ekonomik trend böylelikle başlamış olabilir.

 

Yatırımcıların bir çoğu da Yalın Girişimi Tercih Ediyor

Çoğu girişimciye göre, yatırımcıların ilgisini çekmek, başlıca meydan okumadır, çünkü genellikle risk yüksektir ve geri ödeme potansiyelini kanıtlamak zordur. Yatırımcılar, belirli bir süre boyunca gösterilen performansı kanıtlanmış, kurulu şirketleri desteklemeyi tercih ederler. Yalın Girişim metodu ile, para kaybetme riskini azaltırsınız ve fark edilmek konusunda daha yüksek şansa sahipsinizdir.

 

Girişiminizi potansiyel yatırımcılarla kurmak oldukça yorucu bir deneyim olabilir. Potansiyel yatırımcınızın büyük başarı getireceğini beklediğiniz fikrinizi anlamaması olasıdır. Yatırımcılar genelde iki temel soru sorarlar: Ne kazanabilirim ve risk nedir? Eğer potansiyel kazanç düşük veya risk çok yüksek ise, paralarını başka bir yere yatırmayı tercih ederler. Bu makale, potansiyeli nasıl kanıtlayabileceğiniz, Yalın Girişimcilik Modeli ile riski nasıl azaltacağınız ve yatırımcıların yüksek ihtimalle soracakları sorularla ilgilidir.

 

Yalın Girişimcilik

Geçen bir kaç sene boyunca yeni girişimcilik modeli büyük önem kazandı. Bu önem, planlamadan ziyade deneyime, tahminden çok müşteri geri bildirimine ve geleneksel geniş şelale projelerden (iş geliştirme süreci; analiz, tasarımi kodlama, test, sürüm, bakım gibi safhalardan oluşur. Her safha önceki safhanın bitimiyle başlar) ziyade tekrarlayan gelişime katkıda bulundu. Bugün girişimciler bir “minimum uygulanabilir ürün” inşa ediyorlar ve bu ürünü gerçek müşterilerle test ediyorlar. Kendi iş modelini, ürünlerini ve servislerini, müşteri geri bildirimi ve davranışlarından öğrenme yöntemine dayalı olarak geliştiriyorlar. Ve yatırımcılar bu tip girişimciliği çok seviyor.

Umarım faydalı bi yazı olmuştur.

Yalın girişim modeli nasıl bir felsefeye dayanıyor?

Yalın girişim modelinin temel amacı nedir?

Yalın girişimcilikte iş modeli nasıl oluşturulur?

 

 Yalın girişimcilikte pivot döngüsü nedir?

 Yalın girişim modelinde doğrulanmış öğrenme nedir?

 

 Yalın girişim modelinde sık yapılan hatalar nelerdir?

 Yalın girişim modelinde müşteri geliştirme yöntemleri nelerdir?

 Yalın girişim modelinde pazar araştırması nasıl yapılır?

 Yalın girişim modeli Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanabilir mi?

 

Comments

yorumlar

Girişimciler İçin Yeni bir bakış açısı: Yalın Girişimcilik” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

ÜYE OL!

Giriş Yap
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.