Türkiye Hayal kurmada sınıfta kaldı!


image_pdfimage_print

Bir Nimettir Hayal Kurmak

 

seyahat-etmek-hayal-kurmak

 

Hayal kurmak kesinlikle insanoğlunun en mucizevi yetisi. Kimi zaman mutluluğun, başucumuzda duran anahtarı. Kimi zaman, insanlığın yararına olacak bir fikri ortaya atmak için atılması gereken ilk adım.

Her şeyin başlangıç noktası. Belki de insanoğlu kendi kendine kurduğu bir hayalin parçası…

Hayal kurmak insanın görünmez kanatları…

İnsanoğlunun bulunduğu noktaya gelmesinin, bütün buluşlarının ilk aşaması kurduğu hayallerdir.

Hayal olmadan başarı da olmaz.

Hayal kurmak; bir gemiyi bir şişeye sığdırabilmektir.

gemiiiiiicamsiseee

 

Her yolculukta olduğu gibi girişimcilikte de başlamak için bir nedene ihtiyacınız vardır. “Neden” başarı için “Nasıl”dan daha önemlidir. Nedenlerimiz ise hayal ve hedeflerimizdir. Hayal ve hedeflerinizi belirlemek onlardan bahsetmek, onları yazmak ve hatta onları resmetmek onları diri tutacaktır. Sizi hedeflerinize ve hayallerinize yaklaştıracaktır. 

 

hayaleinstein

Hayalleriniz sizi daha dirayetli birine dönüştürecektir. Başarı yolculuğunda karşınıza çıkacak zorlukların üstesinden gelme gücünü ancak size bu hayal ve hedefleriniz verebilir. Bu hayatta yeterince nedeniniz varsa her şeyi başarabilirsiniz. Her ne olursa olsun hayal ve hedefleriniz yeterince büyükse mazeretler küçülür. Çünkü hayatta ya mazeretleriniz vardır ya da başarılarınız, ikisi bir arada olmaz.

 

“Bu kesinlikle yapılamaz!” denilen şeylerin yapılmasıdır hayal gücü.

En önemli hipotezler, reddedilen teoriler hayal gücü sayesinde ortaya atılmıştır.

Sana, “yapamazsın, başaramazsın, sen böylesin, sen şusun, sen hiçbir zaman o istediğin kişi olamayacaksın!” diyenlere bir başkaldırıdır. 

Olmak istediğin yerde olmak istediğin kişi olarak kendini görmeni sağlayacak şey hayal kurmaktır.

Kendine inanmanın başlangıcıdır.

Beyin Bişeylere Odaklanmadığında Otomatik Pilotta Hayal Kurar

Düşünmesini gerektirecek bir durum olmadığında beynimiz ne yapar? Sadece ihtiyaç olduğunda mı harekete geçerek düşünceleri oluşturur? Biliyoruz ki böyle bir durumda beynimizin boş durmuyor, birbiriyle ilişkili olmayan düşünceler oluşturup bir düşünceden diğerine atlayabiliyor. Yani, otomatik olarak hayal kuruyor. 

Aralarında Isaac Newton, Albert Einstein, Leo Szilard gibi birçok bilim insanının önemli bilimsel keşiflerini o konu üzerine yoğunlaşmadıkları zamanlarda yaptığı biliniyor. Örneğin Macar fizikçi Leo Szilard, 1933’te Ernest Rutherford’un atom çekirdeğindeki kütlenin enerjiye dönüştürülemeyeceğini söylediği meşhur konuşmasından kısa süre sonra bir gün yolda yürürken, atom çekirdeğinden enerji elde etmeyi sağlayabilecek zincirleme tepkimenin mekanizmasının nasıl olabileceği fikri aklına geldi. Daha sonra nükleer reaktörlerin ve atom bombasının geliştirilmesi bu fikir sayesinde olmuştur.

tumblr_m8riuubbmh1rymw15o1_500

Peki, uyanık olduğumuz sürenin yaklaşık yarısını işgal eden bu otomatik hayal kurma sürecinde beynimizde neler oluyor?

Hayal kurmanın bilimsel açıklamasıyla ilgili ilk bulgular 1990’lı yılların ortalarında elde edildi. Bu araştırmalar beynimizin hiçbir zaman mola vermediğini, düşünce oluşumunu gerektirecek bir dış uyarıcı bulunmadığı dinlenme durumunda da beynin bazı bölgelerinin etkin olduğunu gösteriyordu. Bu tür düşüncelerin ortaya çıktığı zaman aralıklarında etkinliklerinin artması nedeniyle beynin bu bölümlerinin hayal kurmayla ilişkili olduğu öngörülüyor. Ancak beynin normal düşüncelerin oluştuğu ve bilişsel etkinliklerin gerçekleştiği bölümleri ile hayal kurmadan sorumlu olduğu düşünülen bölümler aynı değil.

tumblr_nzz4e4RdpF1uc5xeho1_500

Beynin dinlenme durumunda neden etkin olduğuyla ilgili farklı görüşler ileri sürülüyor. Bazı bilim insanları düşünce oluşumuna ihtiyaç olmadığı durumlarda da beynin etkin olmasının, ileride ortaya çıkabilecek bir uyarıcıya karşı hazırlıklı olmasını sağladığını düşünüyor. Bu durum rölantideki bir otomobilin, motoru duran bir araca göre daha hızlı hareket etmeye başlamasına benzetilebilir.

Hayal kurmak algılama yeteneğimizi de etkiliyor. Araştırmalar dinlenme durumunda olduğu bu zaman aralığında beynin ilgili bölümlerinin etkinliğinin sabit olmadığını ve bu bölümlerin etkinliğinde sürekli olarak bir dalgalanma olduğunu gösteriyor. Duyusal verilerin beyinde değerlendirilmesiyle eş zamanlı olarak ortaya çıkan bu dalgalanmalar algılama yeteneğimizi etkiliyor.

Ozdeyis.net_resimli_ozlu_sozler_e-motivasyon.net_duslemek_hayal_etmek_sozleri_

Sonuçları PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada, insan yüzüne ya da vazoya benzetilebilecek bir şekil gösterilen katılımcılardan şekli yüz olarak algılayanların beyninde, yüzlerin tanımlanmasından sorumlu olan bölgenin şekle bakmadan önce etkin olduğu anlaşıldı. Yani arka planda çalışan beyin ileride karşılaşabileceği durumlara nasıl tepki vereceğini belirliyor.

Hayal kurmak genellikle tembellik ve dikkat dağınıklığı gibi olumsuz kavramlarla ilişkilendiriliyor. Ancak hayal kurduğumuz sırada beynin normal düşüncelerin oluştuğu ve bilişsel etkinliklerin gerçekleştiği bölümlerinin de etkin olduğunu gösteren araştırmalar var. Beynin hayal kurmadan sorumlu olduğu düşünülen bölümleri ile mantıksal düşüncelerin ortaya çıktığı bölümlerin eş zamanlı olarak etkin olması, hayal kurarken farkında olmasak da çok yönlü düşünme, karmaşık problemleri çözme gibi yeteneklerimizin işlevlerini devam ettirdiği anlamına geliyor.

Hayallerin ne kadar önemli olduğunu anlatan muhteşem bir hikaye dinlemek ister misiniz?

Öğretmen, öğrencilerinden büyüdükleri zaman ne  yapmak istedikleri konusunda bir kompozisyon yazmalarını ister.

Seyis çocuğu, bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazar. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlatarak 200 dönümlük çiftliğin krokisini çizer. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini  gösterir. Hatta 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekler.

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev tam kalbinin sesidir. İki gün sonra ödevi geri alır. Kâğıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0” ve “Dersten sonra beni gör” uyarısı vardır.

Çocuk; “Neden “0” aldım?” diye merakla hocasına sorar.

 

Hayalim-Dunyanin-En-Buyuk-sefi-Olmak-ascihaber-com

 

“Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayâl. Paran yok, gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok, at çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım, damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkânsız.”

“Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.”

Çocuk evine döner ve uzun uzun düşünür, babasına danışır.

Babası: “Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!” der.

 Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan hocasına geri götürerek,

“Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin ben de hayallerimi?” demiş.

Şimdi O öğrenci, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturuyor. Yıllar önce yazdığı ödev de şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı.

Etrafımıza baktığımızda hayalleri olanlar ile hayalleri olmayanları birbirinden kolayca ayırabiliriz. Çabamız, çalışmamız, ortaya koyduğumuz performans,ancak hayallerimiz kadardır.

 

Intel firması yaptığı araştırmada Türkiye’nin Hayal Haritasını çıkartmış. Malesef Türkiye hayal kurma konusunda sınıfta kalmış gözüküyor.

Siz kafanızı büyük hayallerle doldurmaya bakın. Kafanız sonradan cebinizi parayla dolduracaktır.

                                                                                           Benjamin Franklin

 

 

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*