Ayda 12.000TL maaşla Çalışacak Seksör aranıyor!


image_pdfimage_print

Ayda 12.000 TL maaşla çalışacak Seksör aranıyor!

seksorrrr

Piliçlerin cinsiyetini belirtmek ve bundan ayda 12.000TL’nin üzerinde gelir elde etmek ister miydiniz? O halde farklı bir meslek olan seksörlüğe adım atmayı düşünebilirsiniz. Bu işte civcivlerin erkek mi, dişi mi olduğunu anlamak için bütün gün civcivlerin arka tarafına bakmanız gerekiyor.

Cinsiyet belirleme işleminde civcivin erkek olduğunu gösteren küçük çıkıntıyı kontrol etmek için civciv sıkılarak dışkısı çıkartılıyor ve temizleniyor. İşlemden de anlaşılacağı üzere bu işi yapmak isteyenlerin sayısı oldukça az ve tavuk çiftliği sahipleri bu pozisyonu doldurmak için eleman bulmakta zorlanıyor.

Basit bir iş gibi görünse de civciv seksörlüğü oldukça karmaşıktır ve ciddi anlamda beceri gerektirir. Bu sebeple çalışan elemanlar civcivlerin horoz mu yoksa tavuk olduğunu belirleyebilmek için civcivlerin cinsel organlarının  boyutlarındaki çok küçük farklılıkları nasıl ayırt edebileceklerine ilişkin eğitiliyorlar.

seksorrrrr

Aranan elemanlar ne şartlarda çalışacak?

Civciv seksörlerinden bir saat içinde %97- %98 doğrulukla 800 ila 1,200 arasında civcivin cinsiyetini belirlemesi beklenir. Bu da sadece üç saniyede bir civciv demek oluyor. “Civciv seksörlerinin civcivin cinsiyetini anlayacak hassasiyeti ve beceriyi kazanmasını için belli bir süre eğitim alması gerekiyor ve bu eğitim 1 seneden uzun sürebiliyor. Bütün gününüzü civcivlerin arka tarafına bakarak geçiriyorsunuz. O sebeple oldukça zor bir iş: büyük bir sabır ve sürekli dikkat istiyor.”

Civciv seksörlüğü henüz ülkemizde pek yaygın değil ve insanlar tarafından neredeyse hiç bilinmiyor. Türkiye’de bu işi yapan kişi sayısı 10-15 kişi kadar. Ancak Güney Kore’de bu ilginç meslek 100 yıllık bir maziye sahip ve yüksek statülü işler arasında yer alıyor.

 

tavuk-civciv-dogurdu-2012-04-23_m

Yabancı Seksör.

 

Türkiye’deki Seksör sayısı 17 Kişi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YhcVFpUqi38

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*