Evlere İçme suyu hattı kurma projesi


image_pdfimage_print

Değerli Girişimciler Merhaba, 

 

Bu fikir bir haberden ilham alınarak tarafımdan üretilmiştir. Girişimci yada kamu kuruluşları da bunu değerlendirip harekete geçip belki bu fikri hayata geçirebilirler.

 

9111

Öncelikle esinlendiğim haberle başlayalım.

Belçika’da her eve bira çeşmesi geliyor

Belçikalı bira firması fabrikasının 3 kilometre etrafına bira boru hattı döşüyor. Bölge halkı abone olursa musluktan istediği zaman bira içebilecek.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Belçika’nın Brugge kentinde De Halve Maan isimli bira üreticisi, evlere bira servis eden bir altyapı sistemi oluşturuyor. Yeni sistem sayesinde, bölge halkı evlerine ulaşan musluklarla istedikleri zaman bira içebilecek. 4 yıl önce başlayan altyapı çalışmasının bitmesine yalnızca iki hafta kaldı. Saatte 20 km’ye varan hızla 1.500 galon bira taşıyacak olan borular, Brugge’deki imalathaneden şehrin 3 km dışına kadar çıkabilme özelliğine sahip.

ERKEN KAYIT VAR

Firmanın sahibi Xavier Vanneste’nın şehirdeki bir altyapı çalışmasını görünce aklına gelen fikrin hayata geçmesi ise 4.5 milyon euroya (15 milyon TL) mal oldu. Bira altyapı hizmetine erken kayıt olmak isteyen bölge halkı ise toplamda 300 bin euroluk (1 milyon TL) bir katkı payı ödedi. Benzer bir sistem yılın bazı ayları Danimarka’nın Randers ve Almanya’nın Münih kentlerinde de kullanılıyor.

bira-cesmesi-shutterstock-880

Şimdi gelelim benim önerime;

Bira yerine, evlere “İçme suyu” hattı döşense nasıl olurdu? Diyeceksiniz ki arıtma cihazı takılır ne gerek var. Malesef, arıtma cihazı yöntemiyle suyun içinde bulunan mineraller ve faydalı kısımlar da elimine edilip, hemen hemen sadece saf su kalmakta. Pet şişeler de sağlıksız. Cam şişe bi nebze. Kaynaktan merkezde kurulacak depoya su taşınacak. Depodan evlere özel hat döşenecek. Evlere bu şekilde “içme suyu” abonelikleri veren bir firma çıkarsa köşe olur. Belediyeler siz de uyumayın bu yazıya odaklanıp bi çare bi hal düşünün 🙂

Bu yazının yanına bir bardak su iyi gider.

Afiyet olsun 🙂

cesmeden-lagim-akiyor-2012-05-25_m

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*