SosyalEticaret Nedir?


image_pdfimage_print

SosyalEticaret devrim niteliğinde bir kavramdır. Sizlerin alışveriş yaparken para kazanmasına, alışveriş yaptırırken de para kazanabilmesine olanak sağlayabilecek bir devrimdir. Bu devrim bizlerin demokratik bi şekilde maddi özgürlüğümüze kavuşmasını sağlamak üzere kurgulanmış bir alt yapıya sahiptir. Sermayesiz bir şekilde akıllıca çok çalışarak para kazanmanın mümkün olabileceğini bizlere ispatlamış bir devrimdir.

 

alisverislogo

 

İnternernetten alışveriş yapmaya mesafeli yaklaşan, bir e-ticaret sitesinden nasıl alışveriş yapacağını bilmeyen  ve bu yüzden hayatında hiç internetten alışveriş yapmayan o kadar çok kişi var ki; size bunu sayılarla ifade ettiğimde biliyorum ki çok şaşıracaksınız. Eminim ki bu şaşkınlığınız çok kısa sürecek çünkü hemen yakınınızdaki insanların bu anlattığım tanıma bire bir uyduğunu farkedeceksiniz.

 

İnternetten alışveriş yapmada önemli faktörler yaş ve kişi karakteri; eğitimse ikinci planda. Kilit sözcük dijital okuryazarlık.

İnternetten hiç alışveriş yapmadığını söyleyen yakınlarınız, arkadaşlarınız olduğunda göreceksiniz. İlk anda eğitim seviyesine göre bu yakınlarınızın hala nasıl e-ticaret ile tanışmadığına bir cevap bulamayacaksınız belki de. O zaman söyleyeyim bu durumun eğitim ile o kadar da fazla ilgisi yok! Öğretmen, doktor veya mühendis olan bir yakınınızın internetten alışveriş etme alışkanlığını kazanamamış ve bu konuda soru işaretleri olduğunu görmeniz çok olası. Bana göre araştırmaların aksine internetten alışveriş etmek tamamen yaş (jenerasyon) ve karakter işi. Gençlerin internetten alışveriş etmeyi daha çok tercih ettiğini biliyoruz. Evde çocuklarının yönlendirmesiyle internetten alışveriş eden anne ve babaların da varlığından haberdarız. Bunun dışında henüz 35-45 yaş aralığında olup, çocuklarının internetten tek başına alışveriş yapamayacak kadar küçük yaşta olduğu ailelerde eğitimli anne ve/veya babanın internetten alışveriş etme alışkanlığı yakalayamadığı çok örneğe şahit oldum.

 

Eğitim veya meslekten ziyade dijital okuryazarlık bilinci online alışveriş yapma alışkanlığını anlamada kilit sözcük. Dijitali bilmek, yaşamak, dijital içeriğin ne olduğu hakkında fikir yürütebilmek, içerik üretmek ve dijital dünyanın jargonuna hakim olmak online dünyaya uyum sağlamak için olmazsa olmaz. Dijital okuryazarlık bilincine sahip olmayı bir e-ticaret kullanıcısı açısından ele aldığımızda ise şu davranışlar aklımıza gelmeli:

Bir ürün almadan önce onu internette araştırmak,

Bloglar veya sözlüklerden ürün ve marka hakkında bilgi almak,

Fiyat karşılaştırma sitelerinde gezinmek…

Bu gibi online dünyaya hakim e-ticaret kullanıcı davranışlarına sahip olmak dijital okuryazarlık dereceniz hakkında önemli belirtiler veriyor.

Yeterli bilgi sahibi olunamadığı halde internetten alışveriş etme bilincine ulaşmış, bunu alışkanlık haline getirebilmiş kişilerde gözlemlediğim bazı karakteristik özellikler var:

Yeniliklere açık ve kolay uyum sağlayabilen, denemekten korkmayan ve paraya gereğinden fazla değer vermeyen kişilerin internetten alışveriş etmeye daha yatkın olduğunu görüyorum. Oysa biz biliyoruz ki internetten alışveriş etmek mağazalardan alışveriş etmekten çok daha kolay, güvenli ve çok daha avantajlı.

aaaaaa1

 

IAB Türkiye’nin yapmış olduğu araştırmaya göre internetten alışveriş yapan kitle büyüyor.

Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmayı bilmemek ve gereksiz güvensizlik kaygısı sorununa takılıp kalmayın

 

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerininin verileceği bilgisi ve sonrasında bu bilgilerin kötü amaçlı kişilerce ele geçireleceği korkusu yüzünden büyük çoğunluk hala internetten alışverişin avantalarını ve kolaylığını yaşayamıyor.

Aslında bu tamamen bir bilgi eksikliğinin doğurduğu sonuç. Nasıl mı?

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi e-ticaret sitesi üzerinden girdiğinizde bu bilgiler doğrudan sanal poslar üzerinden doğrudan bankaya transfer olur. Sanal poslar ile doğrulanan bilgilerinizden sonra işlem tamamlanır. Bu esnada kredi kartı bilgileriniz üst düzey güvenlik alt yapısı ile korunur ve bankanız tarafından da sizin güvenliğiniz için gerektiğinde alışverişiniz size sorularak onaylanır.

Bir cafede ödeme yapmak için uzattığınız kredi kartınız daha güvensiz!

Bir de şu açıdan bakın, bir cafede yemek yediniz ve servis görvelisine hesabı ödemesi için kredi kartınızı uzattınız. O esnada görevlinin kredi kartınız üzerinde adınızı ve kart bilgilerinizi görme ihtimali çok büyük bir olasılıktır. Bir de cafedeki güvenlik kameralarının o kartın üzerindeki bilgileri görüntüleyebileceğini düşünürsek, onlineda çok ama çok daha güvende olduğunuzu söyleyebiliriz. İnternetten alışveriş ederken dikkat etmeniz gereken temel şey yasal bir e-ticaret sitelerinden alışveriş etmeniz.

İnternetten alışveriş yapmaya alışmaya başlasanız çok iyi olur çünkü zaman geçtikçe bu konuda geri kaldığınızı görecek ve dijital dünyada sunulan avantajları ıskaladığınızı görebilirsiniz. [:)

 

 

Comments

yorumlar

SosyalEticaret Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*