Oruçluyken daha çok online alışveriş yapıyoruz..


image_pdfimage_print

Ramazan Online Alışverişleri arttırıyor.. 

Ramazan ayı e-ticaret sektörü için altın değerinde. Neden diye sorarsanız Ramazan’da online alışverişler oldukça artıyor ve satış patlaması yaşanıyor.
Yeniden hedefleme hizmeti ile dünyaca tanınan ünlü bir şirket bu konuda bir araştırma gerçekleştirmiş. Şirketin araştırmasına göre 2015 yılı Ramazan dönemi boyunca Türkiye’deki e-ticaret satışlarında %28 artış yaşandı. Aynı zamanda turizm sektöründe de %30’luk bir artış görüldü. Mobil satış ise her yıl olduğu gibi 2015 yılında da artmaya devam ederek Ramazan ayında %27’ye ulaştı.

Ayrıca yapılan araştırmadan öne çıkan bir diğer önemli veri de mobil ticaretin artan önemi. Mobil satışlar Ramazanda patlama yapıyor. Araştırmaya göre mobil satışlar Ramazan’dan önce %18’lerde seyrederken Ramazan’ın 4. haftasında %27’ye çıktı. Ramazan Bayramı boyunca da mobil satışların payı %30’a ulaştı. Bayram sonrası ise satışların tekrar düşerek eski haline döndüğü belirtiliyor. Araştırmada bir diğer öne çıkan kısım da online alışverişin Ramazan akşamlarında artış gösterdiği.

Peki neden Ramazan’da insanların online alışveriş eğilimi artıyor olabilir?


Bu sorunun cevabına da şöyle bir yanıt verebiliriz, insanlar oruç tuttukları için çok fazla dışarıda aktivitede bulunamıyor ve vakit geçirebilmek adına da internette daha fazla dolaşmaya başlıyor. Hal böyle olunca da internetteki alışveriş oranları da otomatikmen artmaya başlıyor. Aynı zamanda bayram hazırlığı ve bayram alışverişleri de işin içine girince bu ayda daha fazla alışveriş yapma eğilimi gösteriliyor.

Kullanıcıların Ramazan’daki bu eğilimleri dikkate alınarak izlenecek doğru politikalar ile büyük satış fırsatları elde edilebilir. Bu araştırma ile de e-ticaret firmaları için önemli veriler sunularak, bu verilerin doğru değerlendirilmesi ile önemli fırsatlar doğabileceğinin sinyalini veriliyor aslında.

 

eticaretramazandaartiyor

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*