Eticaret durdurulamaz şekilde büyüyor.


image_pdfimage_print

Eticaret Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye’de nüfusun %45’i, yani yaklaşık 39 milyon kişi internet kullanıyor ve bu sayı her geçen gün hızla artarak e-ticaret pazarın büyümesini sağlıyor. Peki Türkiye 2015 e-ticaret pazarı büyüklüğü nedir?

Türkiye dahil 7 Ülkede hizmet veren Saleduck pazar arabasından kargo takip numarasına, online mağazadan sanal marketlere Türkiye e-ticaret perakende pazar büyüklüğünü araştırdı ve sonuçları segmentlere ayrılan bir infografikle özetledi.

.

Türkiye’de e-ticaret yeni gelişiyor ve e-ticaret sitelerinin rekabet etmekten çok pazarı birlikte büyütmeye odaklanması gerekiyor. Türkiye’de online satışların toplam perakende satışları içerisindeki payında dünya ortalamasının oldukça gerisinde. Gelişmekte olan ülkelerde %4,5; gelişmiş ülkelerde %6,5 olan bu oran, ülkemizde %1,6; yani büyümemiz ne kadar hızlı olursa olsun, henüz istenilen seviyede değiliz. En büyük avantajımız ise büyümeyi yavaşlatacak bir sebep olmaması.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-3

HEPSİBURADA.COM SATIŞ HACMİNDE LİDER

Her gün yeni bir internet mağazasının açıldığı ülkemizde en büyük e-ticaret sitesi %15’lik pazar payı ile Hepsiburada.com. Sabancı Holding’in e-ticaret girişimi Kliksa.com ise son yıllarda en hızlı büyüme kaydeden internet sitesi.

PAZARIN YÜKÜNÜ ELEKTRONİK ÇEKİYOR

Kategorilere bakıldığında internet perakendeciliğinde başı %40 Pazar payı ile elektronik mağazaları çekiyor. Hazır giyim sektörü %16 ile ikinci sırada.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Bu soruyu müşterilerin düşünceleri, alışveriş yapmalarının veya yapmamalarının sebepleri neler şeklinde de sorabiliriz. Mağazanın ucuzluğu ve güvenilirliği en önemli etken, ama son zamanlarda servis ve teslimat kalitesi gibi hizmet parametreleri de önem kazandı. Bu yüzden büyük şirketlerin “Aynı gün teslimat” gibi kampanyaları çokça görmeye başladık.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-4

E-TİCARET PERAKENDE YILDA YÜZDE 12 BÜYÜYOR

Türkiye internet perakendeciliğinin yılda ortalama %12 büyüme ile 2019’a kadar 77% büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-1-

Dilerseniz siz de bu büyüyen eticaret pastasından pay alabilir ve kazanç elde etmeye hemen başlayabilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki yazımızın bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Kendi Sanal Mağazanı nasıl açarsın?

unnamed

Comments

yorumlar

Eticaret durdurulamaz şekilde büyüyor.” için 3 yorum

    1. Mağaza dükkan elektrik işçi çalıştırma gibi masraflar düşülecek ve alacaklarınız daha uyguna geliyor olacak faydaları büyük yazıyı dikkatli okuyun bi daha emrah hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*