Daha Çok Para Kazanmak İçin Tek İhtiyacınız Enerjidir!


image_pdfimage_print

Daha Çok Para Kazanmak İçin Tek İhtiyacınız Enerjidir

 

Hatta Dahi Olmaya Bile Gerek Yok!

Hepimiz zor dönemlerden geçeriz. Bazen çok efor sarfetmemiz gerekebilir. Bu tür dönemlerde enerjinin değeri daha çok anlaşılır. Sizlerle “enerjinin nasıl paraya dönüştüğü” konusunda bilgi vererek farkındalığınızı arttırmaya çalışacağım.

Para kazanmak aslında kolay bir eylemdir. Çok çok para kazanmak ise basit eylemleri çok sık tekrar etmekle mümkün olabilir. Elbette daha az enerji ile çok daha fazla para kazanmak mümkün. Akıllı yatırımlar, akıllı ticaret hamleleri, akıllı pazarlama yöntemleri veya akıllıca işler, kaldıraç etkisi olan işler şeklinde uzayan bir sürü kavramlar üzerinde kafa patlatabiliriz. Fakat bizleri en çok yoran eylemin düşünmek olduğunu da unutmamalıyız. Düşünmek ve en iyisini bulana kadar düşünmeye devam etmek sırtınızda taş taşımaktan daha yorucu ve manasızdır. İnanın bana! Hatta bu yorucu işi sürekli yapmaya devam ederseniz belki 60’lı yaşlarınızda zengin olabilirsiniz. Hmm… Sanırım bu senaryo pek çekici değil. Öyleyse enerji=para konusunu ele alalım.

PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

“Para kazanma yöntemleri.” Ne kadar ucuz bir cümle. Çünkü bilinen tek bir yöntemi veya net bir rakamla ifade edilebilen birkaç yöntemi olsaydı muhtemelen hepimiz bu yöntemleri uyguluyor olurduk. Yeryüzünde yüzlerce sektör, binlerce iş kolu, milyonlarca gelir yöntemi olduğundan şüphem yok. Bir yenisini keşfetmek kazançlı olabilir fakat dediğim gibi: düşünmek bazen var olanı geliştirmekten daha yorucudur. Hayır hayır! Sizi asla tembelliğe teşvik etmiyorum. Makalemin sonunda bu durumu izah edeceğim.

Mevcut İşinizi Gözden Geçirin:

Daha verimli bir personel olmayı seçerek hızlıca terfi alabileceğiniz doğru mu? Aptalların yönettiği istisna firmaları bir kenara koyarsak hiçbir işverenin kaz gelen yerden tavuk esirgemeyeceğini çok net görebiliriz. Daha verimli olmak için daha iyi konsantre olmak, daha çok emek vermek ve daha istekli olmak gerekir. Gördünüz mü? Hep bir “daha” durumu söz konusu. Daha fazla emek, daha fazla istek… Tüm bunlar beraberinde daha fazla enerji gerektirir. Karşılığında terfi=daha fazla aylık ücret kaçınılmazdır. Bu dünyanın en basit yöntemidir.

Hobilerinizi Gözden Geçirin

Hobileriminizin dahi maddi bir karşılığı vardır. Yani hobilerimiz para ile ölçümlenebilir aktivitelerdir. Mesela balık tutmayı çok seviyor olabilirsiniz; balık satmak da bir o kadar eğlenceli olsa gerek. Peki ya balık avı videoları yayınlayarak dijital platformlarda hit almak? Reklam gösterimlerinden gelir elde etmek? Hepsi birbirinden etkileyici fikirler. Bu fikirleri ben keşfetmedim ama kim bulduysa sefasını bizler sürebiliriz.

Yazmayı seviyor olabilirsiniz. Şu an benim yaptığım gibi yazı yazmak sizin de hobiniz olabilir. Blog yazarlığından hatrı sayılır paralar kazanabileceğinizi söyleyebilirim. Şu anda TV karşısında göbeğimi kaşımak yerine sessiz ve loş odamda bu makaleyi yazıyorum. Sizler bu sayfadaki reklamlara tıklamasanız dahi dolaylı yollardan gelirime katkı sağlıyorsunuz. İlgi gören bir yazar olmak daha fazla reklam teklifi almak ile eşdeğer anlamlara gelebilir.Bunları size anlatırken para kazanacağımı bilmek güzel 🙂

kosmak3

Boş Vakitlerinizi Gözden Geçirin

Boş vakitlerinizde neler yapabilirsiniz? Örneğin çok iyi bir sürücü olabilirsiniz. Şimdi altını çizmek istediğim nokta ise: çok iyi olmanın muhakkak bir karşılığı olmasıdır. Bu her ne olursa olsun paraya dönüştürülebilir.

Kurumsal bir firmada çalışırken hafta sonları ek iş olarak valelik yapabilirsiniz. Emek ile elde edilen gelir için yaptığı işten gocunmayanlara bu tip ekstralar çok daha kolaydır. Bilirsiniz, ucuz mekanların önünde vale (park sorumlusu) olmaz. Dolayısıyla lüks mekanların hitap ettiği müşterilerde lüks otomobiller olacağını tahmin etmiş olmalısınız. Peki lüks (aynı zamanda pahalı) otomobiller çaylak sürücülere emanet edilebilir mi? Sanırım bu pek mantıklı olmamakla birlikte çok da maliyetli bir iş olur. Gördünüz mü? çok iyi araba kullanıyor olmanız birçok insanın küçümseyerek baktığı bir alanda size güzel para kazandırabilir. Mevcut işinizde bir ayda elde ettiğiniz geliri, ek işiniz olan valelikten sadece 4 hafta sonunuzu ayırarak çok net elde edebilirsiniz. Artık çift maaşlı birisiniz. Aylık 2.000 TL yerine 4.000 TL gelir sahibi olmak sizce de çekici değil mi? Evet ama bunun için izinli günlerinizde yatma eyleminden daha fazla enerjiyi gerektiren hareket eylemini seçmeniz gerekiyor. Hobiler kadar keyifli olmasa bile bu da bir yöntem. Dünyanın üçüncü en basit yöntemi = ek iş yapmak

Filozof Ruhunuzu Terk Edin

Buraya kadar okuduğunuz hiçbir yöntem yeni değildir. Belki de bu makaleyi okuyarak halen daha zaman kaybettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Eğer buraya kadar bir farkındalık oluşturmayı başaramadıysam son kez konuyu toparlamak istiyorum.

Daha iyi yaşam standartları için daha fazla gelir elde etmek zorunda hissediyorsanız eğer yapmanız gerekenler çok basittir. Kolay yoldan para kazanmak için günlerce düşünmekten vazgeçin. Eğer böyle bir yöntem bulacaksanız bu yöntemi çalışırken de düşünebilirsiniz. Hatta daha sağlıklı düşünürsünüz. “Yok hayır, ben kolay yoldan para kazanmayı değil de çok para kazandıracak o sihirli işi arıyorum, ne kadar yorucu olursa olsun onu zevkle yaparım” diyorsanız yine yanlış yolda olmadığınızı itiraf etmeliyim. Fakat düşünmek için yatmak zorunda olmadığınızı tekrar hatırlatmam gerekiyor.

Artık nasıl para kazanabilirim sorusunu bir kenara bırakmak gerekiyor. “Neler yapabileceğimi bilmiyorum” demek mazeretten daha fazlası değildir. Para kazanmak yağmurda şemsiye satmak kadar basittir aslında. “Binlerce yöntem arasından hangisini sıkılmadan sürdürebilirim” sorusuna cevap arayın. Enerjinizi paraya dönüştürdüğünüz her an kazanmaya devam ediyorsunuz demektir.

KRİTİK NOKTA:

Bizler bir proje veya fikir üzerine yoğunlaşıp düşündüğümüzde zaman ilerler. Zaman ilerledikçe sanki deneyip başaramamış gibi hissederiz. Yoruluruz. Hal bu ki asla denemediğimiz için yattığımız yerden yorulmuş ve bu süreçte hiçbir ek gelire sahip olamamışızdır. Peki neden aylarca veya yıllarca düşündüğümüzü gözden geçirelim: “Daha fazla para kazanmak için” düşünüyorduk.

Evet, şuanda o sihirli işi keşfetmiş de olabiliriz. Fakat bu güne kadar geçen süre zarfında para kazanmak yerine sadece düşünmeyi tercih ettiğimiz için kardan zarar ettiğimiz de ortada. Amerikayı yeniden keşfetmek karlı olabilir. Garantisi olmadığı için keşif gerçekleşene kadar yatarken değil koşarken düşünmemiz gerektiğini anlatmak istiyordum.

En iyisini bulana kadar düşünmek kazançlı değildir.
En iyisini bulmak kazançlıdır.
En iyisini bulana dek kazanmaya devam etmek daha kazançlıdır.

Koşarken düşünmeniz dileğiyle bol kazançlı günler dilerim.

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*