TOPLU TAŞIMACILIKTA AYAKTAN YOLCU TAŞIMACILIĞINA SON VEREN SİSTEM İETT VE İBB DUYSUN


image_pdfimage_print

AYAKTA YOLCU TAŞINMASINA SON VE SOSYAL TAKSİ DURAKLARI PROJESİ 

Yasaklayıcı Tedbirler (Anayasa ve Yasa Değişikliği Gerekli) YAZAN VE GELİŞTİREN: Hasan BAŞAR hasanbasar1453@gmail.com

1-Dolmuşlar ve İETT belediye otobüsleri,tranvay,metro ve metrobüste kesinlikle ayakta yolcu almamalıdır. Ayakta yolcu aldığı, aldığı yolcuya hakaret ettiği, vb şekilde ilgili yönetmelikte belirtilecek kabahatleri işleyen şoförler, işletme sahipleri ve ayakta seyahat eden yolcuya 1 000 er TL idari para cezası kesilecektir.Bu para ilgili kişilerin su faturalarına yansıtılarak taksitler halinde tahsil edilecektir. İlgili kabahat fiiller engellilere ve bayanlara karşı işlendiğinde bu idari para cezası 5 000 TL olacaktır. Bu cezayı kesme konusunda belediye zabıtaları, sivil ve resmi polisler ile jandarma ekipleri ve fahri trafik müfettişleri yetkili olacaklardır. Bu durum ve ceza bildirimi masrafı ilgili firmadan veya Şoförler Odası Başkanından tahsil edilerek yerel basına ilan verilerek kamuoyuna duyurulacaktır. Kesilen idari para cezası SOSYAL HİZMET FONUNA aktarılacaktır. Bu kabahatin tekrarı halinde İLGİLİ ŞOFÖR süresiz olarak trafikten yasaklanacaktır.

2-Kabahatler Kanunu’nda belirtilen suçları üst üste 3 defa işleyenlerin zorla şehirden ihraç edilmeleri sağlanmalıdır. Başka şehirlerde oturup da, üst üste 2 defa yüz kızartıcı suç işlediği mahkeme kararı ile hükme bağlanan kişilerin; bu şehre çalışma-eğitim-seyahat,..vb şekillerde gelmesi yasaklanmalıdır. Sivrisineklerle mücadele edilirken önce bataklık kurutulmalıdır.

3-Boğaziçi köprüsündeki gişelere tamamen kaldırılmalıdır. Bunun yerine İstanbul’un giriş ve çıkış noktalarındaki gişelerdeki bedele ufak bir ilave sağlanmalı veya 34 PLAKALI araçlara özel ek bir vergi konmalı, bu şekilde 34 plakalı araçların İstanbul dışına çıkıp ta bu gişelerden geçtiklerinde OGS-KGS gibi ödeme yükümlülüğü kaldırılmalıdır. Bu OGS ve KGS ödemesini sadece 34 plakalı olmayan diğer araçlar yapmalıdır.Bu sisteminin uygulanmasındaki suistimalleri ortadan kaldırmak için 34 plaka araç almak isteyenlerin İstanbul ili sınırları içinde ikametgahı olması şartı istenmelidir.

4-2015 den itibaren İstanbul-Ankara ve İzmir de ikamet eden vatandaşlardan ehliyet almak için başvuru yapanlardan en az lise mezunu olma şartı aranmalıdır.

5-Vergi vermeyen insan devlete ve içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluk hissiyle hareket etmeyeceğinden çok daha fazla trafik hatası ve trafik kazası yapar.

Vergi mükellefi(gelir-kurumlar-basit usül, vb.gibi) olmayan özel araç sahiplerinin trafiğe çıkması engellenmelidir. Buna uymayıp trafiğe çıkanlara her sefer için 250 YTL ceza kesilmelidir. Üst üste 3. Sefer bu kuralı ihlal eden 2 yıl trafikten men edilmelidir. İki yıl sonra aynı şekilde ilk ihlalde bu kişi ömür boyu trafikten men edilip İstanbuldan da sürgün edilmelidir.
Vergi mükellefi(gelir-kurumlar-basit usul, vb.gibi) olmayan özel araç sahiplerinin trafiğe çıkması engellenmelidir. Buna uymayıp trafiğe çıkanlara her sefer için 250 YTL ceza kesilmelidir. Üst üste 3. Sefer bu kuralı ihlal eden bu kişi ömür boyu trafikten men edilerek İstanbuldan da sürgün edilmelidir.

6-Tek ve çift plaka uygulamasına geçilerek toplu taşıma araçları ile ticari taksiler, kamu araçları ve ambulanslar, kargo-nakliye ve lojistik araçları bu uygulamadan muaf tutulmalıdır. Bu yasağı ihlal eden şahıslara ihlal başına 500 YTL ceza kesilmelidir. Trafik sorunu çözülene dek bu uygulamaya devam edilmelidir.

7-İstanbul’a toplu taşıma araçları dışındaki araçların sayısı 2 000 000 da dondurularak 20 yaş üstü araçlar trafikten çekilmeli ve motor,egzos ve güvenlik sistemlerini modifiye etmeden trafiğe çıkmaları yasaklanmalıdır. Bunu ihlal eden ihlal başına 500 TL ceza kesilmelidir.

8-Tüm şoförler çok kapsamlı yazılı-sözlü ve uygulamalı trafik sınavından geçirilerek yetersiz görülenlerin ehliyetleri alınarak kendilerinin yeniden sürücü kursuna başlayarak ehliyet almaları sağlanmalıdır.65 Yaş üstü ehliyet sahibi vatandaşlar sağlık kuruluna yönlendirilerek araç kullanmasında sağlık şartları açısında sakınca yoktur ibareli rapor almaları istenmelidir.Bu raporu ibraz edemeyenlerin ehliyetleri iptal edilmelidir.

9- Sivrisineklerle mücadele edilirken önce bataklık kurutulmalıdır. Bu amaçla; İstanbul’a vize konularak her elini kolunu sallayanın bu tarihi ve kültürel mirasa sahip şehri kirletmelerine ve yozlaştırmalarına seyirci kalınmamalıdır. Çıkarılacak olan kanunda ve Kabahatler Kanununda belirtilen suçları üst üste 3 defa işleyenlerin şehirden ihraç edilerek mal varlıklarına devlet tarafından el konulması sağlanmalıdır. Üst üste 2 defa yüz kızartıcı suç işleyenlerin ve alkollü-uyuşturuculu araç kullandığı tespit edilenlerin bu şehre çalışma-eğitim-seyahat,..vb şekillerde gelmesi yasaklanmalıdır.

10-Taksi durakları aynı zamanda Belediye Meclis Üyeliği kapsamında muhtarlık binası olacaktır.Muhtar aynı zamanda taksi şoförlüğü de yapabilecektir.Taksi şoförlerinden ikisi de muhtarlık üyesi olacaktır.Böylelikle mahalle halkı muhtarlığı 7 gün 24 saat erişebilir olacaktır.Muhtarlık binasında fatura ödeme merkezi,halk ekmek,gazete bayiliği hizmeti de verilecektir.Buradaki kazanca taksi şoförlerinde kooperatif kapsamında ortak olacaklardır.

11-Taksilerini,dolmuşlarını,halk otobüslerini yenilemek isteyen toplu ulaşım sahipleri ÖTV den muaf olacaklardır.Ayrıca toplu ulaşım araçlarına modifiye yoluyla takılacak olan; hidrojen yakıtı,elektrik motoru,yakıt tasarrufu kitleri KDV den muaf olacaktır.Ancak bu durumda bu araçlar 5 yıldan önce ticari araç olmaktan çıkamayacaktır.

12-Kentsel Tasarım Projeleri kapsamında tüm ilçelerde yol kenarlarında arabaların park etmesine engel olunmalı akşamleyin araç sahiplerini araçlarını ticari-site veya apartman otoparklarına park etmeleri sağlanmalıdır. Projesinde otopark gösterip otopark yerine yapılmış olan daire-dükkan yapanlara 20 000 YTL den başlayan cezalar kesilerek biriken bu paralarla belediye-semt-site-apartman otoparkları yapılmalıdır.

13-Alkollü olarak araç kullandığı kamera kayıtlarıyla açıkça tespit edilen kişilere en az 1000 YTL ceza kesilmelidir. Tekrarı ve görevli memura sözlü hakaret edilmesi halinde arabasına el konulup araba satılarak bu para sigorta parası ile beraber hazineye devri sağlanmalıdır. Ayrıca bu kişiler ömür boyu trafikten men edilmelidir. Bu insan hakları ihlali değildir. İnsan olan çevresine karşı sorumlu ve saygılı olur, insanlıktan çıkıp insanların ölümüne kast eden şerefsiz yaratıkların insan haklarından bahsetmeye ve bunu talep etmeye hakları yoktur. Bu yaratıkların dağlardaki mağaralarda zorunlu ikameti sağlanmalıdır.

Bu ve bunun gibi tüm trafik cezaların kamerayla tespitini sağlayan ve alkollü şoförü adli makamlara teslim eden polis-jandarma-zabıta memurlarına kesilen ceza ücretinin ve arabanın satışından elde edilecek gelirin %10 u prim olarak en kısa zamanda ödenmelidir.

15-Yangın halinde itfaiye araçlarının geçişine, hayati durumlarda 112 ambulans araçlarının geçişine engel olduğu kamera kaydı ile tespit edilen araç sahiplerine 1 000 TL idari para cezası kesilerek parası belediye bütçesine aktarılacaktır.

16-Vali-Belediye başkanları, kaymakamlar il ve ilçe emniyet müdürleri il ve ilçe jandarma komutanları, rektörler ve müftüler dışındaki kamu görevlilerinin makam arabası saltanatına son verilmelidir.Bundan böyle kamu protokolü personel servisleri ile gidip geleceklerdir.

17-Tüm trafik ışıklarında yanıp sönme süresi saniye olarak gösterilmelidir.Trafik ışıklarında yayalar için butona basılmadığı sürece trafik ışığı araçlara hep yeşil yanacaktır.Trafik ışık ekipmanına lazer sensörlü apartlarlar konularak kavşaklarda çapraz yönlerde araç kırmızı ışıkta bekleyen araç sayısından az olmaya başladığı an bekleyen araçlara yeşil ışığın yanması sağlanacaktır.

18-Karayolları üzerinde yapılacak olan planlı kazılar TELEKOM-İGDAŞ-İSKİ tarafında aynı tarihlere denk getirilerek beraberce yapılmalıdır. Bu kazılar sırasında arızaları ve kaçakları algılayan elektronik sensörler yerleştirilmelidir. Böylelikle kazı maliyetinden tasarruf sağlanacağı gibi ayrı ayrı yapılacak kazılar ve arızalı hattı bulamak için gereksiz yere kazı yapılmayarak araçların trafikte bekleme süresi azaltılmalıdır.

19-Trafikteki araçların ve ehliyetli sürücülerin bir envanteri çıkarılmalıdır. Daha sonra bunlar kademeli şekilde belirlenen şekilde yazılı-sözlü ve uygulamalı sınavlara tabi tutulmalıdır. Elenenlerin ehliyetleri ellerinden alınarak yeniden kursa gönderilmelidir.
Servis Araçları ve Taksilerin Toplu Taşımaya Entegrasyonu

20-Uzun mesafeli hatlı taksi durakları anayoldaki duraklara entegre edilecektir. Ana durakların haricindeki taksi durakları mahalle aralarında konuşlandırılacaktır.Mahalle durakları yakın ve orta mesafelerde hizmet vereceklerdir.

21-Dolmuşlar ve taksiler genel olarak kısa mesafeli hatlara yönlendirilecektir. İhtiyaç fazlası dolmuşların ve taksilerin sırayla ve dönüşümlü olarak yolcu servisi-personel servisi ve öğrenci servisi hizmeti vermesi sağlanmalıdır.

22-Tüm şehirlerarası otobüs firmaları gidiş dönüşlü tek tip şehiriçi servis araçları kullanacaklardır. Bu servis araçlarında da ayakta yolcu taşımak yasaktır. Aynı zamanda servislere doğru yer ve zamanda ulaşım için 4 haneli cep telefonu mesaj sistemi üzerinden başvuru ve akabinde telefon destekli yönlendirme yapılacaktır.

23-Akıllı YERELKARTIN taksi ve dolmuşlarda kullanımı sağlanmalıdır. POS cihazının bankalarla iletişim mobil internet ve uydu üzerinden sağlanmalıdır.

24-16-www.ençabuknasılgiderim.com.tr alan adlı site hazırlanarak Bu site üzerinde Tüm İstanbul haritası sokak bazında intreraktif harita olarak sunulmalıdır. Bu site 444 nolu bir çağrı merkezi ile desteklenmelidir. Bu çağrı merkezine ilgili diğer birimlerden (Emniyet trafik, meteoroloji, İGDAŞ, gibi) online bilgi akışı sağlanarak kaza, buzlanma, yol çalışması gibi durumlar arayan müşterinin yolu üzerindeyse o anda bunlar kendisine söylenerek müşteri alternatif güzergahlara yönlendirilmelidir.
Bu site ve çağrı merkezine bulunulan yer ve gidilecek yer belirtilir. İnternet ortamında yazılı olarak çağrı merkezinde de sesli olarak Böylece gideceği yer üzerindeki güzergahı bilmeyenlerin akan trafik üzerindeki bulunma süreleri azalmış olur. Ayrıca sesli anlatım yoluyla görme engelli vatandaşların ulaşım ihtiyaçları kolayca karşılanmalıdır. Bu sistemle bağlantılı şekilde şehrin işlek duraklarına (Eminönü-Mecidiyeköy gibi) kiosk benzeri yol sorgulama otomatları yerleştirilmelidir. Buraya bulunulan yer ve gidilecek yer girilerek hangi araçlarla hangi yollar üzerinden gidileceği bilgisi görsel ve işitsel olarak sağlanmalıdır. Bunun tam olarak sağlanabilmesi için yıllardan beri yapılacağı söylenen fakat bir türlü yapılmayan KENT BİLGİ SİSTEMİ bir an evvel hayata geçirilmelidir.

25-Bundan böyle öğrenci ve personel servisleri İl Özel İdaresinin denetimine girecektir. Bu amaçla bir internet sitesi açılarak buraya öğrencinin-çalışanın adresi ve gideceği okul-işyeri bilgileri girilerek servis ihtiyacı olan öğrenci-çalışan veritabanı oluşturulacaktır. Böylelikle ev- ile okul- işyeri arasındaki mesafe kilometre olarak tam olarak hesaplanacaktır. Valilikçe belirlenecek taşımacılık fiyatları kilometre bazında değerlendirilerek kişi başına taşıma ücreti net olarak belirtilecektir.

Site üzerinde çalıştırılacak yazılım sayesinde EV ADRESİ-OKUL-İŞYERİ EŞLEŞTİRMESİ yapılarak servis aracının ev adresleri ile okulları ve işyerleri birbirlerine yakın öğrencileri-personeli taşıması sağlanarak daha kısa zamanda daha az masrafla taşımacılık yapmaları sağlanacaktır.

26-Personel ve öğrenci servis araçlarının servis ulaşım hizmeti dışındaki zamanlarında toplu taşımacılığı destek vermeleri sağlanmalıdır. Yani personel ve öğrenci servisleri dolmuş hatlarındaki arabalar servis dışı zamanlarında trafik koordinasyon merkezi tarafından güncel olarak belirlenen hatlarda şehir içi toplu taşımacılığına destek vermelidirler.arasında dönüşümlü olmalıdır.

27-Tüm işyerlerindeki çalışanların işe başlama bitiş saatleri işyeri ve ev adresleri veritabanı olarak işenerek toplu taşıma araçlarının hareket saatleri, güzergahları v hat üzerindeki faal araç sayısı bu bilgilere göre yeniden düzenlenmelidir. Bu Bilgiler 6 ayda bir internet ortamından veri girişi sağlanarak yeniden güncelleştirilmeli ve bu güncellemeler esas alınarak hatların durumları yeniden değerlendirilmelidir.

28-Taksi durakları kademeli olarak belediye sınırları içindeki mahallerin uygun sokaklarına çekilmelidir. Burada amaç taksileri dolmuş ve belediye otobüslerinin ulaşamadığı sokak aralarına hızlı ve kolay ulaşımını sağlamakla beraber taksi durakları üzerinden sosyal ve kamusal hizmet uygulamalarını başlatmaktır.Belli nüfus yoğunluğun geçmiş mahallerde oluşturulacak taksi duraklarına tüm bankaların banka kartlarından masrafsız para çekme imkanı sağlanmalıdır.

29-Taksi duraklarının mahalle aralarına çekilmeleri ile beraber tüm taksi şoförleri kademeli olarak eğitimden geçirilmelidir. Bu eğitim öncesi GENEL KÜLTÜR, İLK YARDIM, GENEL HUKUK, GÖRGÜ KURALLARI, İLETİŞİM VE YAZILI ANLATIM TEKNİKLERİ, KİŞİSEL GELİŞİM, MEDYA ANALİZİ, (Büyükşehir Belediyelerinde) YABANCI DİL, YAKIN VE UZAK DÖĞÜŞ TEKNİKLERİ sınavlarından geçirilmelidir.

30-MEB, Yerel Yönetim Bakanlığı, Trafik – Nakliyat Ve Gümrükler Bakanlığı, şoförler odaları ile beraber yürütülecek olan bu kurslarda şoförlere sınava girdikleri konular ilgili ayrıntılı ve uygulamalı bilgiler verilecektir. Kurs sonunda yazılı sınav yapılarak yetersiz görülenlerin bir yıl taksi, dolmuş ve otobüs şoförlüğü yapması yasaklanacaktır. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna gidip başarılı olurlarsa o zaman şoförlüğe başlayacaklardır.

31-Taksilerin UYDU SİNYALLERİ İLE TAKİBİ ve 444 0 134 gibi bir çağrı telefonuyla çağrılabilmesi SAĞLAMALIDIR. Bu amaçla her taksiye belli bilgileri içeren cipler yerleştirilmelidir. Bunun sayesinde

1-Korsan taksilerin tesbiti sağlanır.

2-Taksi güvenliği sağlanır.

3-GPS sistemli çağrı yönlendirmesi ile MÜŞTERİ>ÇAĞRI MERKEZİ PERSONELİ> Müşterinin Adresine En Yakın Taksi Durağının Yöneticisi> Boş Ve Hareket Halinde Olup Müşteri-Ye En Yakın Noktada Bulunan Ticari Taksinin şöförü arasında doğru ve hızlı iletişim sağlanmış olur.

32-Beş araçtan fazla araca sahip bulunan taksi duraklarında geceleyin sivil polisler bölge güvenliği ve istihbarat toplamak için şoför olarak görev yapacaklardır.

33-Sınavda başarı sağlamış tüm taksi şoförlerine adres bilgi sistemi destekLİ akıllı navigasyon cihazı, 9 mm.lik ruhsatlı silah, elektroşok cihazı, uydu telefonu, 12 mega piksel HD kayıt kamera, güneş enerjisi ile çalışan dizüstü bilgisayar toplu ihale yolu ile alınıp uygun taksit ve ödeme seçenekleri ile zimmetle teslim edilecektir. Sınavda üstün başarı gösterip insanca yaşama ücreti altında gelir sahibi olduğu tespit edilen şoförlere bunlar hediye edilecektir.

34-Mahalle halkı ve özelikle mahallerdeki çocuklar ile taksi şoförlerinin kaynaşması sağlanmalıdır. Mahalleye girip çıkan yabancı ve şüpheli araç ve şahısların dikkatli takibi bu taksi durakları aracılığı ile yapılacaktır. Çocuk kaçırma, gasp, cinayet, hırsızlık gibi asayiş olaylarında taksi şoförleri polisin bilgisi dahilinde hızlı ve etkili müdahale sağlanacaktır.

35-Mahallede bulunan yatalak ve yürüme zorluğu çeken hastaların hastaneye, markete, pazara yerlerine gidiş gelişlerinin sağlanmasında belediyelerin ve valiliklerin yazılı onayı gereğince; mahalledeki taksi duraklarından ulaşım hizmeti satın alınacaktır. Bu hizmetin sembolik bir bölümü gelir düzeyi ile orantılı şekilde hizmetten faydalanan hanenin su faturasına eklenecektir. Bu miktarın belirlenmesi ve kademelendirilmesi BELEDİYE MECLİSİ veya İL GENEL MECLİSİ kararı ile olacaktır.

36-Tüm taksi şoförleri ilk yardım eğitimi almış olacağından 112 çağrı merkezine gönderilen yardım çağrılarından teknik müdahale gerektirmeyen nitelikteki acil yardımla için; ilgili eve en yakın taksi durağına ilgilinin adres ve telefon bilgisi ve aciliyet durumu anında iletilecektir. Böylelikle zaman ve kaynak tasarrufu sağlanarak hızlı ve etkin müdahale sağlanmış olacaktır. Bu taksi şoförünün ulaşım gideri ile sağlık yardımı ücreti hastanın kayıtlı adresi ile en yakın acil destekli sağlık merkezi arasındaki mesafedeki tarifenin 5 katı olarak ödenecektir.112 yönlendirme ses kaydı ve acile hasta kabulü evrakı ile müracaatı halinde SGK Sağlık İşleri müdürlükleri tarafından en geç 1 hafta içinde ödenmesi sağlanmalıdır.

37-Uydu verileri ve kamera kayıtları esas alınarak; duraklarda inen-binen yolcu sayısı ile duraklarda bekleyen yolu sayısı ile trafikte seyir halindeki araçların ortalama hızı verileri bilgisayar ortamında koordine edilerek; trafik lambalarının yanıp sönme süreleri trafik yoğunluğuna bağlı olarak sürekli değiştirilir.

38-Gerekli zamanlarda araç takviyesi yapılarak duraklarda yolcu yığılmalarının ve gereksiz beklemelerin önüne geçilmiş olunur.(Bu sistem ODTÜ öğrencileri tarafında tasarlanmış olup şu anda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde fiilen uygulanmaktadır.)

39-Bu araçlarda zamana bağlı olarak üçlü tarife uygulanacaktır. Saat 07 30-09 00 saatleri arası normal tarifeden yüzde yirmi zamlı. Saat 09 01-15:59 arasında normal tarife, 16 00-19:30 arası yüzde yirmi zamlı.19:31-24 00 arası ise yüzde 30 indirimli tarife uygulanacaktır.O gün içinde ilk yapılan aktarmadan normal ücretin yüzde yirmisi kadar ücret alınacak, sonraki aktarmadan ücret alınmayacaktır.

40-Tüm Türkiye’deki; şehirlerarası otobüs firmaları için ayrı, belediye ulaşım araçları ve dolmuş durakları için ayrı, taksi durakları için ayrı olmak üzere üç ayrı 444 lü numara oluşturulacaktır. Bu numaralardan taksi durakları için olanı 7-24 esasına göre hizmet vereceklerdir. Diğerleri kendi aralarında ortak belirleyecekleri saatler arasında hizmet vereceklerdir.
İstanbulkart’ın Tektip Yerelkarta Dönüşümü İnteraktif ve Kapsamlı Hale Gelmesi

41-İBB, LCD ekranlı-cipli-kontörlü İSTANBUL-KART tasarımı yaptırmalıdır. Daha sonra bu kartın kontur yükleme ihalesini açmalıdır. İhaleyi kazanan firma (Türkcell-Telekom-Vodafone-Avea olabilir)nın bayisine giden vatandaş bu karta yükleme yapar. Bu kartı okuyacak cihazlar taksi-dolmuş ve halk otobüslerine yerleştirilerek kontörlerin para gibi kullanılması sağlanmalıdır. Bu kart ile ayrıca İSPARK (ve ülke çapında tüm otoparklar),
ankesörlü telefon konuşma ödemeleri, sinema ve maç bileti ödemelerinde, umumi tuvalet ödemelerinde,ilçeler ve şehirlerarası otobüs bileti ödemelerinde, lokantalarda yemek ödemelerinde, dolmuş ve taksilerde ödeme aracı olarak da kullanılmalıdır

42-Ulaşım tarifelendirmesi ve ücretlendirmesi temassız akıllı kartlar ile sağlanacaktır. Bunun için Büyükşehir belediyeleri ile diğer illerdeki belediyeler ile anlaşma sağlanarak ortak akıllı kart uygulamasına geçilmelidir. Ortak akıllı kartın adı YERELKART olacaktır.

43-Toplu taşıma araçlarının koltuklarına akıllı kartları okuyan kart okuyucular takılacaktır. O koltukta oturan yolcu karşı ekranda yazılı ve sözlü uyarı ile ineceği durağa yaklaştığında kartını önündeki koltuğun üstündeki kart sokulan yere takacaktır. Kart okuyucunun önündeki LCD ekrandan yazılı ve sesli uyarı ile kartın bakiyesi bildirilip kart çıkarılacak ve yolcu inecektir. Böylece yanlışlıkla düğmeye basılarak araçların gereksiz durmaları ve yolcuların yanlış yerlerde inmeleri önlenmiş olur.

44-Bu YERELKART’ın akıllı kartın biyometrik vesikalık resimli ve el ısısına duyarlı parmak izi tanımlı olması sağlanarak kart sahibinden başkasının kullanması önlenmelidir.Bu akıllı kart akıllı karta yüklenecek mobil ulaşım rehberi yazılımıyla senkronize etkileşimli olmalıdır.Bu durumda ilgili yazılımların yüklü olduğu akıllı cep telefonları ile temassız akıllı kart kullanır gibi ulaşım imkanı sağlanabilir.

45-Bilindiği üzere birçok banka temassız kredi kartı hizmeti vermektedir. Bu nedenli sistemin kuruluş ve işletim masraflarını üstlenmesi için ihale düzenlenerek bu işi bir bankanın üstlenmesi sağlanmalıdır.

46-Akıllı kartlarla akıllı telefonların veri etkileşimi,mobil ulaşım rezervasyon ve ödeme sistemleri ve ulaşım.vd.akıllı kart bağlantılı hizmetlerin kullanımına ilişkin olarak cep telefon operatörlerinin yazılım vd.destekleri de sağlanmalıdır.

47-İETT-İSTANBUL ULAŞIM ile anlaşmalı marketlerde,alışveriş marketlerinde,internet alışveriş sitelerinde İSTANBULKART (YERELKART) dolumu ile beraber 10 TL ve üzeri yapılan alışveriş miktarlarının İstanbulkartlara para olarak yüklenebilmesi sağlanmalıdır.Böylelikle insanlar marketlerde servis bekleme derdinden kurtulup alışveriş sonrası market yanlarına,alışveriş merkezlerine konuşlanmış taksilerle evlerine gidebilecekler.

Hatların-Durakların ve Ulaşım Araçlarının Yeniden Düzenlenmesi

48-Tüm taksi dolmuş-halk otobüsü ve normal dolmuşların şoför mahalline ve çıkış kapılarına kamera takılarak bu kamera kayıtları ilgili kurumlarca (BELEDİYE-EMN, MD,-JANDARMA-MALİYE) düzenli olarak takip edilmelidir.

49-Toplu taşıma araçlarına takılan bu kamera kayıtları ile günlük ve aylık olarak toplanan yolcu ücretleri üzerinden Maliye o dolmuş sahibinin yıllık gelir vergisini elektronik olarak tahakkuk ettirmelidir. Bu kayıtlar ile geçmiş yıllardaki beyanatlar arasında rakam uçurumları tespit edilerek en son yıldaki gelir esas alınarak beş yıl geriye dönük borçlandırma yapılıp bu borç yasal faizi ile beraber ilgili kişin banka hesabı üzerinden elektronik haciz yoluyla resen tahsil edilmelidir.

50-Toplu taşımacılığı konforlu hale getirip teşvik etmek için belediye halk otobüsleri ile belediye otobüslerinde yolcunun akıllı kartını ilgili sokete takarak 25 Kuruş gibi sembolik ücretle yol boyunca sınırsız internet erişimi sağlanmalıdır.

51-Uzun mesafe otobüsleri ekspres hale getirilip sadece yolcu yoğunluğuna göre belirlenmiş ana durakta durmalıdır.

52-Ana caddeler dışındaki semtlerde her tramvay-metro-metrobüs- Ana İETT durağına en yakın yoğun yerleşim biriminden kısa 10 kilometareye kadar mesafe taksi dolmuş hatları konmalı. Bunlar doldukça hareket etmeli ve ana duraklar haricinde yolcu indirmemelidir.

53-Dolmuş hatları kısaltılıp, disipline edilip, TAKSİ-DOLMUŞ gibi düzenlenirlerse ve TAKSİLERDE yukarıda anlatıldığı gibi disipline edilip sadece kısa ve orta mesafelere yönlendirilirse, toplu taşımacılığı tamamlayıcı işlev görebilirler.

54-Belediye otobüsü, dolmuş ve taksilere rezervasyon dört türlü olacaktır:

a-KENTİ BİLGİ SİSTEMİ OTOMATI İLE, b-İnternet üzerinden, c-444 lü telefon ile, d-Dört haneli abonelikli SMS mesaj yolu ile. Bu dört haneli mesaj no tüm belediyeler için tek numara olup, cep telefonunun baz istasyonunun kapsadığı belediye alanındaki ulaşım tarifelerini güncel olarak iletir.

55-Akıllı kavşak sistemi kademeli olarak tüm şehir trafik noktalarında hayata geçirilir.Mevcut EDS sistemi ile Yeşil Dalga Otomatik ve Optimize Trafik Sinyalizasyon sistemi birleştirilir. Uydu sinyalleri üzerinden Kent Bilgi Sistemi ile trafik sinyalizasyonda yeşil dalga hareketi beraberce uygulanarak trafik ışıklarının araçların ortak hızlarına ve yoğunlukları ile bekleyen yayaların sayısına bağlı olarak yanma süresi değişkenliğinin senkronize bir şekilde optimize edilmesi sağlanmalıdır.Böylelikle ak

56-İETT Duraklarının sayısı azaltılarak aralardaki mesafeler taksiler ve dolmuşlarla desteklenmelidir.

57-Ankara Büyükşehir belediyesinin yaptığı gibi, Esenler Otogarında ve Harem otogarında bulunan şehirlerarası otobüs firmalarının şehir içi servisleri tüm şehirlerarası ulaşım firmalarını kapsayacak şekilde tek tip haline getirilmelidir.Bu servis araçları yüklü eşyası olan yolcuların valizlerini ve yüklerini yerleştirebilecek şekilde geniş olarak tasarlanmalıdır. Bu amaçla koltuklardan bazıları iptal edilerek yükler buralara konulmalıdır.Bu araçlar ayakta yolcu kalmayacak şekilde doldukça hareke etmelidir.

Bu araçlar ekspres olarak yalnızca belli merkezlerde durmalıdır. Mesela Otogar-Beylikdüzü istikametine gidecek olan otobüs yalnızca mesela sadece; Topkapı-Şirinevler-Küçükçemece Avcılar-duraklarında durarak Beylikdüzü’ne ulaşmalıdır.

Mevcut ve devam edecek olan tramvay ve metro çalışmalarında duraklarla bu hatlardaki durakların eşleştirilmesine özen gösterilmelidir.

58-Ana caddeler üzerindeki işlek durakların hemen yanlarına taksi durakları için yer yapılarak bu durakların yanlarına bankamatikler yerleştirilir. Bu duraklar 24 saat açık olacağından dolaylı olarak bankamatik güvenliği de sağlanmış olur. Parası olmayan veya az olan yolcularda buradan para çekerek taksiye binebilirler.

Trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde buradaki taksi duraklarına bağlı bir görevli çığırtkanlık yaparak o hat üzerindeki orta ve uzak mesafe semtlerine gidecek olan yolcuları 4 erli gruplar halinde taksilere yönlendirir.

Trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde belediye zabıtaları,ispark görevlileri,trafik polisleri (ihtiyaç durumuna göre dönüşümlü ve birbirlerini destekleyecek şeklide)yolcuların yanına gelerek öncelikle onların gidecekleri yerlere ve inecekleri duraklar belirlemelidirler.Bu yolcuların kimlikleri kontrol edilerek TC nolarını cep bilgisayarlarına kayıt ederler.Buna göre yolcuları durak sırasına göre gruplandırmalıdırlar.

Sonrasında yoldan geçen binek ve minibüs tarzındaki özel araçları durdurarak hangi yöne gittikleri sormalıdırlar.Gittikleri yolda durakta bekleyen gruplanmış yolcuların inecekleri durak varsa tc noları alınmış yolcuları boş koltuk sayısına göre bu araçlara bindirirler.Bu aracın plaka numarası cep bilgisayarına kayıt edilir.Şoföre birde güvenlik amaçlı çipli destek çubuğu verilir.Şoföre bu çubuğu yolcuları indirdiği ana duraktaki İSPARK görevlisine,trafik polisine veya belediye zabıtasına teslim etmesi söylenir.Durakta bunlar yoksa durak içinde bulunan özel yapılmış çipli çubuk toplama kutusuna atması söylenir.

Yolcu başına bilet ücreti kadar ücret bu taşıma işini yapan özel araç sahibinin yıllık motorlu taşıt vergisinden düşürülür.

Böylelikle

a-İşine veya evine gitmek üzere bekleyen yolcular çabucak,güvenlikli konforlu ve makul ücretle ulaşım hizmeti satın alırlar.

b-Otobüslerde ve metro-tramvay gibi araçlarda yığılma ve sıkışmalar azalmış olur.

59-Ayrıca önceden ayakta seyahat eden yolcuların bulunduğu bölüme küçük bir büfe eklenerek yolcuların akıllı kart bakiyeleri ile yiyecek,içecek,kişisel temizlik malzemeleri gibi ürünleri satın almaları sağlanmalıdır.Oturan yolculara servis hizmeti desteği için bir adet personel istihdam edilir.

Servis hizmeti gören toplu taşıma personeli aynı zamanda muavin gibi destek hizmeti sağlayarak yaşlıların,engellilerin,hamile ve çocuklu bayanların,yardıma ihtiyaç duyan herkese araçtan inerken ve binerek (ihtiyaç halinde)yardımcı olur.

Yolcular İETT,özel halk otobüsü,dolmuş ve taksilerde YERELKART dolumu,telefon operatörlerinin kontür dolumunu yapabileceklerdir.

60-Şoför arkası bölüm ve otobüsün orta bölümün olmak üzere iki ayrı yerde gelinen ve gidilecek durakları gösterir interaktif ekran panosu olacaktır.Bu panoya belli zaman periyotlarında gösterilmek üzere reklam alınacaktır.Bu reklamlardan halk otobüsü firması sahibinin de sözleşmede anlaşılan oranda ücret alması sağlanmalıdır.

61-Otobüs ve midibüs tarzındaki toplu taşıma araçlarında ulaşım destek personeli(muavin)bulundurulması yasal zorunluluk haline getirilmelidir.Muavin (yukarıda anlatıldığı şekilde)yolcuların iniş-biniş durumlarında gerektiğinde yardım eder.Yolcuların yol ve durak ile ilgili sorularını cevaplar.Ayrıca trafik koordinasyon merkezi ile sürekli irtibat halinde olarak yol durumu ve yolcu durumu hakkında güncel gelişmeleri değerlendirerek gerektiğinde şoförü,araçtaki yolcuları,rezervasyon yaptırıp araca binmeye hazırlanan yolcuları yönlendirir.Bu amaçla muavinin oturma koltuğuna müşteri rezervasyon-durak takip yazılımı, merkezi trafik koordinasyon destekli navigasyon yazılımı yüklü bir bilgisayar bulundurulmalıdır.
Ulaşımın Finansmanı-İmar Planı Düzenlemeleri ve Devlet Kaynak Getirici Girişimler

62-Bu uygulamaya destek olması bakımından eşzamanı olarak toplu taşıma araçlarının ve taksilerin kullandıkları akaryakıttın vergisinde yüzde 50 indirim yapılacaktır. Bunun için yasal düzenleme ile beraber Belediye Meclis kararı alınmalıdır.

63-Yukarıda anlatıldığı şeklide %50 yakıt indirimi,yerekart ve kontür satışı,yerel kart kullanımına bağlı günlük sefer ve yolcu sayısında artış gibi ek kazanç imkanlarıyla teşvik edilmiş dolmuş ve taksilerin YERELKART ‘ın İstanbul da pilot il olarak kullanımına karşı çıkmamaları gerekir.

Yine de inat ederlerse taksi ve dolmuşların geriye dönük 10 yıllık plaka ve hat değerleri ile taksilerin ve doluşların son 10 yılda ödedikleri vergilerin miktar ve oran olarak karşılaştırılması sağlanmalıdır.Aradaki belgelenemeyen farkın parası kadar cezalar taksi ve dolmuş sahiplerine yasal faizi ile rücu edilerek icra yoluyla ivedi tahsili sağlanmalıdır.

64-Ayaktan yolcu taşımacılığına son vermekle beraber uzun mesafeli otobüslerden başlanarak otobüslerde 50 kuruşa haftalık hazırlanan bulmaca,genel kültür,pratik bilgi,yerel ve ulusal haber dergileri satılmalıdır.Bu dergilerdeki bulmacalardaki anahtar kelimeyi bulanlar sms ile İETT ye gönderirler.Gönderiliş sırasına göre sıra numarası verilerek bu numara kişinin cep telefonuna yönlendirilir.Her hafta sonu noter huzurunda bilgisayar kurası ile yapılan çekilişte kazanan numaraların cep telefonlarına otomatik olarak mesaj yönlendirmesi yapılır. Bu mesajda gelen kodu en yakın istanbulkart bürosunda ilgili görevliye göstermek suretiyle kazanan kişilerin kartlarına 20 şer TL yüklenir.
Bulmaca soruları İSTANBUL KÜLTÜR SANAT A.Ş. organizatörlüğünde oluşturulan kurul tarafından oluşturulur.Soru konuları ve sorular;dini temel bilgiler,görgü kuralları bilgileri,sağlık temel bilgileri,hukuk ve tüketici hukuku genel bilgileri,trafik kuralları bilgileri,tarih-coğrafya ve genel kültür bilgileri,Türkçe anlatım ve dilbilgisi genel bilgileri,…gibi günlük hayatta herkes tarafından her zaman bilinmesi gereken bilgiler içinden seçilir.
65-Her bir otobüs ve dolmuş durağına bir konturlu sabit telefon, güvenlik kamerası konulmalıdır. Ana duraklara ise bunlara ilaveten kent haritasını ve rehberini içeren akıllı kart ile çalışan KENT BİLGİ REHBERİ konulmalıdır. Kenti Bilgi Rehberi hizmeti kapsamında her sorgu için temassız karttan 10 kuruş tahsil edilecektir. Yanlış kullanımın önüne geçmek için rehber sorgusundan önce TC kimlik no girişi şartı getirilmelidir.

66-Durakta bekleyen yolcu akıllı kart kutusuna kartını sokarak gitmek istediği yeri ekrandaki haritadan görüp üzerine parmağı ile hafifçe dokunur. Ekrana o adrese giden toplu taşıma araçlarının semt bilgisi ve araç numara bilgisi yansır. Aynı yönden geçen birden fazla araç varsa kişi bunlardan birini parmağı ile dokunup tercih eder. Bu bilgi o yöne doğru gitmek üzere durağa gelmekte olana ilgili araca elektronik ortamda iletilir.

67-Taşımacılık ihalesini alan firma ve bankanın, 4 haneli SMS numarası mesajıyla; araç talep etme, aracın bekleyeceği durak konumunu bildirme, gelen aracın o anda nerede olduğu, tahminen ne zaman o durağa geleceği ve kaç kişilik boş yer olduğu bilgisi,oturan yolcunun erkek-bayan olduğu bilgisi, aynı güzergahtaki sonraki aracın ne zaman geleceği bilgisi öğrenilebilir. Bu bilgiler, akılı kart okutularak KENT BİLGİ REHBERİ kutusundan ve internetten de öğrenilebilir.

Müşteri boş olan koltuklardan birini seçip onaylar. Onaya binaen ücret tahsil edilir. Kart sahibi sosyal ve kamu abonman kart sahibi ise belirlenen tarife kadar sembolik ücret tahsil edilir.

Müşteri aracın durağa geldiği saatte yolcu durakta hazır olmazsa araç yolcuyu beklemez yolcunun rezervasyonu iptal edilerek ücreti ULAŞIM FONU HAVUZUNA atılır.Yolcu 24 saat içinde yeni rezevasyon talebinde bulunursa ücreti havuzdaki bakiyesinden tahsil edilir.24 Saat içinde rezervasyon yapılmazsa havuzda bekletilen para doğrudan havuza aktarılır.Yolcu bu parayı geçerli mazeretini belgelemek koşuluyla bir ay içinde bulunduğu şehrin belediyesinin ulaşım biriminden tahsilini talep edebilir.

Telefon üzerinden rezervasyon yaptıran kişi araç durağa geldiğinde kartını dolmuş veya belediye otobüsüne tekrar okutur.Bu okumadan ücret kesilmez.Kart okunduğu anda rezerve edilen koltuk numarası ışıklı ve sesli uyarı ile müşteriye bildirilir.Böylece özellikle engelli vatandaşlar için koltuk arama derdi olmaz.

68-Yukarıda anlatılan akıllı durakların enerji ihtiyacı için durağın tavanına güneş enerjisi paneli ve rüzgâr türbini konulacaktır.

69-Engelliler, yaşlılar Aylık 10 TL sosyal abonman ,PTT dağıtıcıları, basın mensupları polislerin,askerler aylık 20 TL kamu abonman, gibi sabit ödeme ile sınırsız olarak faydalanacaklardır. Bu kişiler KENT BİLGİ KUTUSUNDAKİ sorgularını ücretsiz yapacaklardır.

70-Engelli ve yaşlılar için dolmuşlarda en az iki kişilik sosyal abonman kontenjanı kamu abonman için 1 yolcu kontenjanı olacaktır.Kontenjanı geçen sayıdaki sosyal ve abonman kart sahibi yolcular yarı bilet öğrenci ücreti ödeyecektir.Sosyal abonman kart sahiplerinin her dolmuş kullanımında 50 kuruş dolmuş sahibine her hafta pazartesi günü ödenecektir.Böylelikle bu kişiler toplu taşıma araçları şoförleri tarafından bedavacı olarak nitelendirilemeyecektir.

71-Bireysel olarak insanca yaşama ücreti altında ücret alan engellilerin,yaşlıların,öğrencilerin aylık abonman bakiyeleri tükendiğinde internet ve çağrı merkezi sorgusu yoluyla aylık gelir sorguları yapılıp gelir yetersizlikleri teyit edildiğinde kartlarına SOSYAL HİZMET FONUNDAN yeniden 10 ar TL yüklenir.

72-Semt pazarları kademeli olarak kaldırılmalıdır.Bu pazaryeri sahiplerine belediyeler sabit birer dükkan yerleri göstererek bu sabit yerlerde satış yapmaları sağlanmalıdır. Böylelikle kayıtdışı ekonominin bir bölümü kayıt altına alınarak ek vergi geliri sağlandığı gibi belli günlerde şehrin belli noktalarında oluşan trafik sıkışıklıkları, acil yardım ambulanslarının gecikmesi, itfaiyenin yangına geç kalması gibi soranlar önemli ölçüde azalacaktır.

73–Marmara Denizi ve Boğazlar üzerinden vapur ve deniz otobüsü hareket noktaları(iskeleleri) ve seferleri arttırılmalıdır.

73-Trafik polislerinin kestikleri İstanbul’da kesilen trafik cezalarının %20 si,İSPARK gelirlerinin %20 si, 34 plakalı araçların motorlu taşıt vergisinin %50 si,il özel idaresinden uygun görülen miktarda bütçe ULAŞIM HİZMET FONUNA aktarılır.Ayaktan yolcu taşınmasına son vermeye yönelik ek maliyet gerektiren düzenlemelerin parası buradan karşılanır.

Çalışma Düzeni ile İlgili Ek Düzenlemeler

74-Kamu ve özelden evden çalışma düzeni ve yarım gün çalışma düzeni teşvik edilmelidir.

75-Okula devam zorunluluğu kaldırılarak ikili eğitime son verilip tekli eğitime geçilmelidir.Bununla bağlantılı olarak okul servis saatlerin işe başlama ve bitiş saat saatleriyle çakışmaması sağlanmalıdır.

Sistemin Uygulanmasında Muhtemel Sorunlar Ve Öneriler

1-İstanbul’a vize uygulaması sadece trafiğin değil, susuzluk, kaçak ve kontrolsüz yapılaşma, altyapı yatırımları ile kentteki asayiş ve terör suçlarının azalmasında önemli rol oynayacaktır. Anayasa da kamu yararı doğrultusunda seyahat özgürlüğünün kısıtlanabileceğine ilişkin açık hüküm vardır. Bakınız: Anayasa Madde 23.- Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak; amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir. (Değişik: 03/10/2001 – 4709/8 md.)Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, vatandaşlık ödevi ya da ceza soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabilir.

2- Bu konu yeni sivil anayasa paketi içerisinde kapsamlı ve net ifadelerle yer alırsa yasal düzenleme daha rahat yapılabilecektir. Bununla birlikte kamuoyuna bu vi-zenin gerekçeleri, kapsamı ve içeriği tüm detaylarıyla ulusal bir kampanya dahilinde anlatılmalıdır.

3-Tek çift plaka uygulamasına itirazlar gelebilir. Ancak benzer sistem Ankara’da bir zamanlar uygulanmıştı.Şimdi Ankara trafiği son derece rahattır. Bu uygulamanın kolay benimsenmesi için bir hafta tek diğer hafta çift plaka yasağı konarak insanların yasağa alışması sağlanır.

4-Toplu taşımacılıkta otobüsler ön plana çıkarılıp, tramvay ve metro ihmal edilmiş gibi gözükmektedir. Raylı sistem yatırımı oldukça maliyetli olduğundan tahminimce İBB Ulaşım Yetkilileri İETT ve ÖHO yoluyla sorunu çözmeye çalışmaktadırlar. Benim bu konuda önerim İETT’nin özelleştirme ihalesinde TRAMVAY VE METRO hatlarına entegrasyonu sağlayacak hat düzenlemeleri olmazsa olmaz şart olarak ihale şartnamesine konmalıdır.

5-İşyerlerine yakın yerlerdeki otopark ücretleri mesai saatleri yüksek tutularak trafiğin yoğun yaşandığı merkezlerdeki özel araç trafiği azaltılabilir. Akşam dönüşü özel araç sahipleri taksi tutarak otoparka giderek oradan özel araçlarıyla evlerine giderler.

6-Anadolu Yakasında Pendik-Kartal-Kadıköy-Üsküdar-Ümraniye Avrupa Yakasında Fatih-Zeytinburnu-Bakırköy-Avcılar-Gaziosmanpaşa-Beşiktaş gibi ana merkezlerde havuz otobüs ve dolmuş araçları hazır halde bulundurulacaktır.Yolcu yoğunluğuna göre o anda ihtiyaç duyulan tüm hatlara yeterli sayıda araç takviyesi yapılacaktır.Bu araçların takip ve koordinasyonu İSTKOM tarafından sağlanacaktır.

7-Metro-Tranvay ve Marmaray daki vagonlar ile hızlı tren banliyö vagonlarının manyetik sistem ile takviye edilip raylara değmeden daha hızlı hareket etmeleri sağlanmalıdır.Böylelikle artan hız ve artan araç sayısı ile ayakta yolcu almadan etkin ve verimli ulaşım hizmeti sağlanabilinecektir.

Uygulamayı Etkili Ve Çabuk Kılacak Önlemler Ve Trafiğin Azalmasına Etki Oranı
1-Tek-çift plaka uygulaması (%25)
2-Dolmuşların-personel ve öğrenci servislerinin İSTKOM (İstanbul Trafik Koordinasyon Merkezi) kapsamında hizmet vermesi sağlanması (%20)
3-Sosyal taksi durakları projesi (%10)
4-Yeşil dalga akılı kavşaklar sisteminin yaygın ve etkin hale gelmesi (%10)
5-E-devlet,internet bankacılığı ve mobil imza uygulamalarının erişilebilir (ucuz ve pratik),kapsamlı ve yaygın olması (%10)
6-YERELKARTIN; İSPARK’ta, taksilerde ve dolmuşlarda kullanımına BAŞLANMASI (%5)
7-Semt pazarlarının kaldırılması (%5)
8-Uzun mesafeli tüm hatların ekspres olması (durakların oldukça azaltılması) (%5)
AYAKTA YOLCU TAŞINMASININ ZARARLARI
1-Şoförler daha çok kişi yükleyerek ve daha çok dur kalk yaparak daha çok yakıt harcarlar.Bu aynı zamanda milli ekonomiye de zarardır.
2-Araçların artan yükleri nedeniyle yakıt giderleri artar.
3-Bel fıtığı,şeker hastalığı,tansiyon hastalığı gibi kronik hastalıkları olanlar uzun süre ayakta yolculuk yaptıklarında hastalıkların şiddeti ve kendilerine olan zararı artar.Bu durum işgücü kayıplarına yol açtığı gibi SGK harcamalarını arttırarak milli ekonomiye yük olur.
4-İnsanlarımız kalabalık içinde ayakta gitmek zorunda kalarak hayat kalitelerini düşürülür.Bu durum insanlarımızın psikolojisini,moral ve motivasyonlarını bozarak aile içi şiddetli tartışmalara,iş yerinde verimsizliğe ve iş kazalarına neden olur.
5-Topu ulaşım araçlarında ayakta duran bayan yolculara yönel cinsel tacizler yaygınlaşıp neredeyse meşru hale gelmiştir.
6-Toplu ulaşım araçlarındaki ayaktan bekleyen yolculara yönelik hırsızlık riski mevcuttur.

AYAKTAN YOLCU TAŞINMASINA SON VERİLMESİNİN YARARLARI
1-Şoförler daha az kişi taşıyarak ve daha az dur kalk yaparak daha az yakıt harcarlar.
2-Araçların azalan yükleri nedeniyle yakıt giderleri azalır.
3-Bel fıtığı,şeker hastalığı,tansiyon hastalığı gibi kronik hastalıkları olanlar uzun süre ayakta yolculuk yapmaktan kurtulacaklardır.Böylelikle bu hastalıkların kişiye olan etkileri ile şiddeti ve kişinin ve ülkemizin bütçesine zararı azalır.Bu durum işgücü kayıplarına yol açtığı gibi SGK harcamalarını azaltarak milli ekonomiye katkı sağlar.
4-İnsanlarımız kalabalık içinde ayakta gitmek zorunda kalarak hayat kalitelerini düşürülür.Bu durum insanlarımızın psikolojisini,moral ve motivasyonlarını bozarak aile içi şiddetli tartışmalara,iş yerinde verimsizliğe ve iş kazalarına neden olur.
5-Toplu ulaşım araçlarında ayakta duran bayan yolculara yönel cinsel tacizler tamamen ortadan kalkacaktır.
6-Toplu ulaşım araçlarındaki ayaktan bekleyen yolculara yönelik hırsızlık riski en aza inecektir.
7-İstanbul’da 2006 yılı hesabıyla yaklaşık 2 400 000 adet karayolu taşıtı olduğu ifade edilmektedir. Yukarıdaki önerilerim hayata geçirildiğinde bu araçların önemli bir bölümü trafikte olmayacağı gibi trafik yaklaşık %80 rahatlayacaktır. Bunun yakıt tasarrufu-çevre kirliliği azalması- işgücü kaybı azalması-sağlık harcamaları azalması,…gibi kalemler bazında ülkemiz ekonomisine sağlayacağı yıllık kazanç en az 3 milyar dolar olacaktır.
8-Yeni şoförler,muavinler,trafik koordinatörleri,çağrı merkezi operatörleri alımları ile yaklaşık 50 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacaktır.

TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ
1-Başta İstanbul olmak üzere tüm büyükşehir belediyelerinde vali ve belediye başkanı aynı kişi olmalı,valilik ve belediye tüzel kişilikleri birleştirilmelidir.İstanbul’un ulaşımı tek merkezden 7-24 esasına göre ve interaktif olarak yönetilmelidir.Bunun için İETT,ÖHO,İstanbul Ulaşım,İstanbul Otobüs gibi şirketler birleştirilerek tek şirket haline getirilmelidir.
2-İstanbul Trafik Koordinasyon Merkezi (İSTKOM) oluşturulmalıdır.Burada İETT-İSTANBUL ULAŞIM-ŞEHİR HATLARI VAPURLARI VE FERİBOT HATLARI-DOLMUŞLAR VE TAKSİLER için entegre ve etkileşimli ulaşım hizmeti yönetimi sağlanmalıdır.
3-Bütün otobüs-dolmuş,taksi durakları ile kalabalık saatlerde yolcuların çok olduğu metro ve tranvay istasyonları için; İstanbul BŞB ne ait bir şirket olan; İSTKOM’a bağlı olarak hizmet verecek yeterli sayıda araç ve yolcu yönlendirme oparatörü (Ulaşım kordinatörü)istihdam edilecektir.Dolmuş ve taksi duraklarında kahyalık tarzında hizmet vermekte olan personelden standartlara uygun olanları İSTKOM bünyesinde istihdam edileceklerdir.
4-Ulaşım koordinatörleri 6 şar saatten üç vardiyeyle, 18 saat hizmet vereceklerdir. Ulaşım koordinatörlerinin en az bir tana yabancı dil bilmesi,telsiz kullanabilmesi,bilgisayarı ve akıllı telefonları çok iyi kullanabilmesi, ehliyeti olması,yüz kızartıcı suçlardan mahkumiyeti olmaması,askerliğini yapmış olması,evli ve çocuklu olması,beden dili ve etkili iletişim teknikleri üzerine eğitim gördüğünü belgelemiş olması istemelidir.
5-EDS ana yollardaki trafiğin akışı hızını denetler. İşlek ara sokaklara konulan sitemi MOBESE genelde güvenlik için kullanılmaktadır.Yazılım güncellemesi yapılarak EDS ve MOBESE sistemlerinin İSTKOM üzerinden veri entegrasyonu sağlanarak cadde ve sokaklardaki trafik hızı,yolu tıkayan araçların durumu ve tespiti,duraklarda bekleyen yolcu sayısı,gibi verilerin ışığında akıllı kavşaklar ve akıllı duraklar yoluyla trafiğin hızlı akışı sağlanır.Ayrıca yolcuların akıllı duraklar,akıllı mobil cep uygulamaları,7/18 sesli yanıt sistemi üzerinde otobüs,dolmuş,taksi,vapur,rezervasyonları sağlanır.Ayrıca İSTKOM üzerinden sesli yanıt ve mobil uygulamalarla destek olan yolcuların; ana aktarma araçları olan metro ve tranvaylara yönlendirilmesi sağlanır.
6-Metro ve tranvaylara bekleme istasyonlu ve araç içi kamera etkileşimleri özel bir yazılımla birleştirilerek koltuklar dolduğu anda kapılar kapatılır.Kalan yolcular sonraki aracı beklerler.
7-Metro ve tranvaylarda hizmet veren ulaşım koordinatörleri,yaşlı,engelli,çocuklu ve hamile yolcuları ön tarafa aldırarak onların öncelikle araca binmelerini sağlar,ayrıca yolcuları sarı çizgiyi geçmemeleri konusunda uyarır.Yine indiği durakta gideceği yeri sorup öğrenmek isteyen yolculara kısa cevaplarla yardımcı olmaya çalışır.
8-Otobüs ve dolmuş duraklarındaki ulaşım koordinatörleri durakta bekleyen dolmuşların halihazırdaki yolcuların sayısı ile mobil uygulama ve sesli yanıt sistemi üzerinden rezervasyon yapan yolcuların sayısını akıllı cep telefonu üzerinden takip eder.Aracın güzergah üzerindeki yakıt ve işletme giderini amorti eder sayıdaki yolcu sayına bir yolcu daha eklenince düdük çalarak aracı yola çıkartır.Düdük çaldığı halde durakta bekleyen araca para cezası keser.
9-Öğrenci servisi ve personel servisi araçlarının çalıştıkları güzergah yönündeki dolmuş duraklarında günde azami iki sefer yolcu alma hakları vardır.Bu servis araçları asli hizmet verdikleri saatlerin dışında güzergahları yönünde rezerve araç olarak hizmet vermek üzere ilgili duraklarda bekleyeceklerdir.Dolmuş duraklarındaki araçlar yetersiz kalıp durakta bekleyen yolcuların sayısı arttığında ulaşım koordinatörleri bu araçları sıraya alarak yolcuları hemen bindirip göndedirler.Bu servis aracı ulaşım hizmeti sunarken kaza yaparsa veya trafik sıkışıklığı gibi nedenlerle servis saatinde hazır bulunamazsa ilgili durağın ulaşım koordinatörü duraktan bir dolmuşu servis hizmeti için ilgili yere yönlendirir.

SİSTEM GÜVENLİĞİ
1-YEREL KART alt bileşenleri olan; ASGARİ ABONMAN KART-SOSYAL KART- ÖĞRENCİ KART-KAMU KART(ADALET-GÜVENLİK-BASIN-SAĞLIK-EĞİTİM ücretsiz diğer alanlar %50 indirimli)-VİP KART- gibi ulaşım kartları TC no bilgisi içerdiğinden kişinin kim olduğunu da içermektedir.Bu bakımdan vapur ve deniz otobüsü,metro ve tranvay istasyonlarında bu kartları okuyan okuyucu cihazların bulunduğu alanlarda elektronik güvenlik koruma kalkanı oluşturulmalıdır.Aynı koruma kalkanı belediye ve halk otobüsleri,dolmuşlar ve taksilerdeki YERELKART okuma panelleri içinde sağlanmalıdır.
2-Bu güvenlik sisteminin kontrolü ve koordinasyonu İSTKOM üzerinden sağlanmalıdır.
3-YEREKARTLAR hak sahibi kişiye özel parmak izi tanımlı olacaktır.Bu nedenle bu kartı hak sahibi olmayan kişi kullanmaya kalktığında kart kendini korumaya alarak kullanım dışı kalacaktır.Bu durum haksız kart kullanımının önüne geçeceği gibi başta İETT belediye ve halk otobüsleri olmak üzere,İSTANBUL ULAŞIM metro-tranvay-vapurlardaki haksız kart kullanımı kaynaklı zararların önüne geçilecektir.
4-YEREL KART verilirken kart sahibinin ikametgah ve nüfus bilgileri MERNİS sistemi ile irtibata geçilerek kişinin yaşayıp yaşamadığının bilgisi teyit edilecektir.Böylelikle haksız kart alımlarının ve kullanımlarının önüne geçilecektir.

HİZMET SERVİSLİ ULAŞIM HİZMETİ
Bilindiği üzere özellikle sabah vakitlerinde öğrencilerin ve çalışılanların sabah trafiğinde okula ve işe yetişme telaşları vardır.Hatta mesafenin durumuna göre bazıları evden kahvaltı bile edemeden çıkarlar.Kahvaltılarını okul kantininde veya işyerinde fırsat bulabilirlerse yaparlar.Oysa yarım saat ile iki saat arası değişen yolculuk süresi içinde İETT otobüslerinde kahvaltı servisi şu şeklide sağlanabilir:
1-Öncelikle bu hat otobüslerine kesinlikle ayaktan yolcu alınmamalı ve (mesafeye bakılmaksızın) çift bilet uygulaması sağlanmalıdır.Sosyal kart (engelli-yaşlı,gazi gibi) ve kamu kart sahiplerinden öğrenci tarifesi tahsil edilmelidir.
2-Yolcuların sorularına ve sorunlarına hizmet veren bir yardımcı şöför(muavin) ile birlikte BELTUR personeli kahvaltı hizmeti için araçta bulunmalıdır.
3-Tüm kahvaltı ürünlerinin organik ve helal sertifikalı olmasına özen gösterilmelidir.
4-Otobüsün orta yerinde istanbulkart ödemesi ile çalışan bir içecek otomatı ve bir yiyecek otomatı ile servis personeli bankosu bulunur.Şoförün arka sağ tarafındaki koltukta yol ve trafik durumu ile telefon destekli yolcu rezervasyonu işlemlerine bakan yardımcı şoför=muavin bulunur.Yolcuların adres,durak,zaman,….gibi rutin sorularını bu personel yanıtlar.
5-Bir büyük bardak içecek bilet karşılığı sunulur.Sonraki içecek talepleri ücretlendirilir. Yiyecekler belirlenen tarifeye göre ücretlendirilir.Yiyeceklerin ve fazla içeceklerin ödemesi istanbulkart üzerinden sağlanır.
6-Sabah kahvaltısından kaynaklı işgücü kaybı önlendiği gibi muavin ve hizmet personeli istihdamı ile yolcu memnuniyeti bu projenin kazanımlarıdır.

İETT ENGELLİ VE YAŞLILAR İÇİN AKILLI TELEFON DESTEĞİ ERİŞİLEBİLİRLİK
Büyükşehir Engelli merkezleri ile önemli metro,metrobüs merkezlerinde büyükşehire bağlı engelli ve yaşlı kişilerin akıllı telefonlarını internete erişime açılması,formatlanıp,rehberiyle beraber yeniden yüklenmesi mobiett ve gerekli diğer yazılımların yüklenmesi hizmetlerini yürütecek personel ve araç gereç temin edilmelidir.Ayrıca marka ve model bağımsız akıllı telefon kullanım videoları cep telefonlarına yüklenir.Böylelikle engellilerin ve yaşlıların akıllı telefonlarla ulaşım hizmetlerinden doğru ve etkili faydalanması imkanı sağlanır.

İETT İNOVASYON AKILLI DURAKLAR VE TAKSİ DURAKLARI İNOVASYONU
Ana yollar üzerindeki akıllı durakların yanına taksi durakları konularak duraklara destek olarak İstanbul halk ekmek işletmeciliği yapmaları da sağlanmalıdır.bankaların sponsorluğu sağlanarak akıllı durakların yanına tüm bankların komisyonsuz para çekilebileceği bankamatik konulmalıdır.bankamatiklerden istanbulkarta para yüklenebilmelidir.
Evden çıkarken en yakın ana durağa gelen araca yetişmek isteyen yolcunun akıllı durağın yanındaki taksi durağına çağrı bırakarak yolcunun akıllı durağa yetişmesi sağlanmalıdır.

İETT İNOVASYON İSTANBULKARTA CEP VE İNTERNETTEN ERİŞİM VE ETKİLEŞİM
istanbullarta bakiye kontrolü,yetersiz bakiye durumunda,kredi kart,banka kartı ve fatura hatlı mobil ödeme üzerinden ödeme takviyesi özelliklerinin acilen kazandırılması gerekir.İzmir belediyesi bu konuda benzer çalışmaları üç yıl önce başarmış iken iktidarda olan İBB neden bu konuda yetersiz.
İETT ÖDÜLLÜ İNOVASYON ve BİLGİ YARIŞMASI
Sponsor firmaların katılım desteği ile üç ayda bir küçük çapta bilgi yarışması ile yılda bir defa büyük çapta olacak şeklide iett inovasyon yarışması düzenlenir.ÖDÜLLER 3+1 DAİRE,otomatik vitesli-hibrit elektrik motorlu akıllı araba,50 000 TL,20 000 TL,5 000 TL para ödülleri,5 yıldızlı tatil ödülü,kitap ödülleri,tamamlayıcı sağlık sigortası ödülü,özel sağlık sigortası ödülü,…..gibi ödüller olmalıdır.

İETT ÖZEL HALK MİNİBÜSLERİ
İstanbul’un asıl ulaşım yükünü minibüsler yani dolmuşlar çekmektedir.Çünkü belli saatlerden sonra İETT ve Halk otobüsleri seferlerden çekildiğinden vatandaşın ulaşım ihtiyacı genelde dolmuşlar yoluyla karşılanmaktadır.
Dolmuşlar İETT Özel Halk Minibüslerine dönüşsün.İstanbulkart minibüslerde geçsin. İETT aktarmaları özel halk minibüslerinde de geçsin.İnternetten istanbulkart ve cep tel mobil ödeme entegrasyonu ile hat durakları arası belirtilerek boş koltuk rezevrasyonu yapılsın.Binen yolcu kapı girişinin yanındaki kart okuyucuya istabulkartı okutsun.
Muavin koltuğunda trafik takip ve yolcu rezervasyon paneli ile adres bilgilendirme hizmeti için lazer yazıcı olsun.
Vatandaşlardan talep üzerine flaş disk üzerinden çıktı almak isteyenlerin çıktıları 50 kuruş üzerinden alınsın.Ödeme istanbulkart ile yapılsın.

Devlet yolcu başına özel halk minibüslerine aylık 500 TL civarında destek ödemesi yapsın.
Özel halk minibüslerinin yakıt giderlerine ödedikleri vergilerle orantılı bir şekilde fatura karşılığı %50 yakıt masrafı geri ödemesi yapılsın.
Minibüs ücretlerine %50 zam yapılsın.
Ayrıntılı ve grafikli adres çıktısı ücreti 1 TL olarak istanbulkarttan tahsil edilerek vatandaşa verilebilsin.
Minibüslerde istanbulkart yolcu yüklemesi,telefon kontur yüklemesi,araçta yer alan su,içerecek,kahvaltılık otomatı,üzerinden istanbulkat üzerinden satış yapılabilsin.Bu hizmetleri minibüs muavini sağlasın.
Muavinlerin sigorta ücretleri bir yıl boyunca devlet tarafından ödensin.
Ayaktan yolcu alınmasın.Her minibüste istanbulkart dolumu,adres ve yol tarifi yapan,duraklarda inecek yolculara hatırlatma yapan,vd hizmetleri yürütecek yardımcı şoför (muavin)bulunsun.
Yolcu boş koltuğa oturunca önündeki panelden (internetten veya cepten rezervasyon yaptırmadıysa)güzergah durakları menüsünü seçip ineceği durağı parmağı ile onaylar.Bu onay muavinin duraklarda inecek yolcu listesinde görülür.

Muavin bir sonraki durağa varmadan önce inmesi gerekenlere durağın adını belirterek haber verir.Bu kişilerin ekranında ve cep telefonlarında bir sonraki durakta inecekleri bilgisi yazılı ve sesli olarak ekrana gelir.
Her minibüs ana durağında halkminibüsleri havuz sistemine göre sıra beklerler.Her hatta peşpeşe üç halk minibüsü bekler.Sıradaki minibüs durakta bekleyenlerle birlikte cep telefonundan ve çağrı merkezinden rezervasyon ödemesi yapanlarla beraber tam olarak dolunca hareket eder.Yerine hemen sıradaki halkminibüsü gelir.
Havuzdaki bekleyen minibüslerin tamamında ana duraktan gidilen tüm semtlere yönelik güzergah bilgilerini içeren gelişmiş navigasyon sistemi vardır.
Yolcu ve talep yoğunluğuna göre havuzda bekleyen halk minibüsleri sayısı belirlenen bir rakamın altına düşünce ana duraklara yakın yerlerde ikamet eden ve araç donanımı yeterli olan; öğrenci veya personel servis arabalarından ihtiyaç sayısı kadarının durağa gelmeleri istenir.Bu talep ve yönlendirmeleri her durakta oluşturulacak durak baş koordinatörü=hareket amirliği yapar.

NİTELİKLİ ATIK TESLİMİNDE İSTANBULKARTA PARA YÜKLENMESİ
İstanbul’da nitelikli atık diyebileceğimiz elektronik atık,beyaz eşya atığı,giysi ve aksesuar atıkları,mobilya atıkları,kitap ve dergi atıkları gibi nitelikli atıkların ilçe ve büyükşehir belediyelerinin teslim noktalarında kameralar ve bağımsız gözlemcilerin nezaretinde teslim alınması ve karşılığında İstanbulkarta para yüklenmesi sağlanmalıdır.
Kitaplar ve dergiler düzenlenip gözden geçirilerek ihtiyacı olan okullara,köylere ve sosyal mekanlara okunmak üzere konmalıdır.
Nitelikli mobilyalar,giysiler ve aksesuarlar (çantalar ve ayakkabılar gibi) belediyelerin sosyal yardım kuruluşlarınca anlaşmalı KOBİler tarafından tamir edilip yenilenerek ihtiyaç sahibi fakir ailelere teslim edilebilir.
Aynı kapsamda mavi kapak,kapaksız pet şişe,cam şişe,atık pil tesliminde de belirlenen miktarlara göre sembolik para miktarları istanbulkarta yüklenmelidir.
Büyükşehir Belediyesinin kültürel etkinliklerine ve İSMEK kurslarına katılımda katılım giriş ve çıkış saatlerini kamera kaydıyla imzayla onaylama karşılığında bağımsız denetçiler denetiminde belirlenen miktarlar kadar istanbulkarta para puan eklenir.
METRO VE METROBÜSLERDE ASANSÖR SORUNU
Metro ve metrobüslerdeki asansörler engelliler için tasarlandığı halde uygulamada genel olarak engelli olmayan kişiler faydalanmaktadır.Bu hizmetin amacına uygun olması ve ulaşıma kaynak sağlanması için istanbulkart ile çalışması sağlanmalıdır.Asansöre binen her kişi asansörün uygun yerine konan okuyucuya kartını okutturur.Her okumadan 50 kuruş kesilir.Engellilerden,hamilelerden,küçük çocuklu ebeveynlerden,gazilerden ve 65 yaş üzeri olan vatandaşlardan ücret alınmaz.Kart suiistimalleri asansörün yanına konan yüksek çözünürlüklü kamera kayıtları ile kontrol altına alınır.

MARMARAY-DA-METROBÜSTE-METRODA VE TRANVAYDA KOLTUK SAYISI KADAR YOLCU
Metrobüste koltuk sayısı kadar yolcu oturulunca kapılar kendiliğinden kapanır.Ayakta kalan yolcu olursa inmeleri ikaz edilir.5 saniye içinde inmezlerse metrobüs-metro-tranvay-marmaray kamerası bunları zomlar.Resimler o duraktaki güvenlik personelinin cep telefonlarına ve İETT çağrı merkezine eş zamanlı olarak iletilir.Resimler İETT çağrı merkezi üzerinden Emniyet Müdürlüğü istihbarat birimine iletilerek kimlik tespiti yapılır.Bu kişilerin TC noları üzerinden kayıtlı oldukları ikametgahtaki su sayacına işletilmek üzere kişiye 1000 TL ceza yüklenir.Bu ceza 10 eşit taksitte tahsil edilir.Ceza borcu bitene kadar kişinin İSTANBULKART dolumları %10 zamlı tahsil edilir.
MARMARAY-METRO-TRANVAY-METROBÜSLERİN SEFER SAYILARI-SÜRELERİ VE YÖNLENDİRME
Taksi hariç tüm ulaşım araçlarındaki güzergah tabanlı akıllı ve ön ödemeli rezervasyonlar ana merkezden takip edilir.Ayrıca marmaray-metrro-tranvay-metrobüs gişe girişleri 15 şer saniyelik periyotlarla güncellenir.Gişe girişleri ve akıllı rezervasyon girişleri duraklara göre birleştirilir.Akıllı rezevasyon yaptıranların yaklaşık yetişme süreleri hesaplanır.Bu süreç sonunda her 30 saniyede bir her durak başında bekleyen yolcu sayısı kesin olarak hesaplanır.Bu yolcu sayılarına göre yeterli sayıda araç depodan sefere çıkartılır.
AYLIK 10 TL SABİT ÜCRETLE İETT DEN 7-24 WATSAP KONUM BİLGİSİYLE ULAŞIM VE ADRES YÖNLENDİRME HİZMETİ

ULAŞIM ARAÇLAINA VİZE KONSUN 2016
İstanbula Vize konularak kabahatler kanunları kapsamında ceza almış,yüz kızartıcı suçlardan ve terör suçlarından hüküm giymiş,uyuşturucu bağımlısı olduğu tespit edilmiş,AİDS VE BULAŞICI HASTALIK TEŞHİSİ KONUMUŞ kişilerin METRO-TRANVAY,İETT,HALK OTOBÜSÜ KULLANIMI ENGELLENMİS ADALTE BAKANLIĞI VE SAĞLIK BAKANLIĞI İLE VERİ ENTEGRASYONU SAĞLANSIN
İstanbulda taksi ve dolmuş plaka satışları İETT ye devredilsin tıpkı İSPARK yoluyla park mafyası yok edildiği gibi plaka mafyası yok edilsin.

WHATSAPP KONUM BİLDİRİMİ VE ÇAĞRI MERKEZİ DESTEKLİ MOBİETT
TESPİT TARİHİ:26-07-2016
1-Kişi evinde veya işyerindeyken bulunduğu ve gitmek istediği yer ve yerleri yakından uzağa doğru mesaj olarak sıralayarak watsap veya sms yoluyla İETT çağrı merkezine bildirir.İETT kişiye özel tanımlanmış mobiett yazılımına en uygun güzergah seçeneklerini yükleyerek iletir.
2-Kişi en uygun gördüğü güzergahı seçerek o güzergah üzerindeki seyir halindeki veya beklemedeki tüm araçlara tahmini varış zamanlarına göre otomatik rezervasyonlar; etkileşimli MOBİETT yazılımı üzerinden yapılır.Rezervasyonların Ödemesi mobil ödeme ile İSTANBULKART üzerinden tahsil edilir.
3-Kişi watsap üzerinden mobieet ile İETT çağrı merkezini arayarak bulunduğu yere taksi yönlendirmesini sağlayabilir.Evinden anayoldaki İETT durağına taksi ile ulaşarak araç kaçırma sorununu çözmüş olur.Bu durumda taksiler toplu ulaşımın servis araçları gibi bir yardımcı hizmet görmüş olurlar. (v

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*