Katil Robotlara Karşı BM üssü!


image_pdfimage_print

Katil robotlara karşı BM üssü

Katil robotlara karşı BM üssü
Birleşmiş Milletler, Üçüncü Dünya Savaşı çıkarma ve milyonlarca kişiyi işsiz bırakma riskleri nedeniyle yapay zekâ teknolojisini incelemek için ilk kez bir merkez kurdu

Bilim ve teknoloji dünyasında uzun süredir büyük bir tartışma konusu olan yapay zekâya karşı Birleşmiş Milletler (BM) merkez kurma kararı aldı. Hollanda’nın Lahey kentinde faaliyete geçen Yapay Zekâ ve Robotlar isimli merkez, robotların insanlığa karşı geliştirebileceği tehditleri inceleyecek. Bilim dünyasındaki hâkim olan görüşe göre yapay zekâya sahip robotlar, yakın gelecekte kendi kendine karar alıp uygulama aşamasına gelecek. Birçok ülkenin de savunma alanında bu robotlara görev vereceğine dikkat çeken uzmanlar, “Katil robotlar” olarak adlandırılan bu teknolojinin insan hayatına çok ciddi bir tehdit oluşturacağını savunuyor. Üçüncü Dünya Savaşı’nın nedenlerinden biri olabileceği söylenilen yapay zekâ teknolojisinin ayrıca iş dünyasında da köklü değişikliklere neden olacağına kesin gözüyle bırakılıyor. Milyonlarca çalışanın robotlar yüzünden işlerini kaybetme olasılığı bulunuyor. İngiliz The Guardian gazetesindeki haberde de Lahey’de kurula BM üssünün, söz konusu tehditleri yakından inceleyeceği belirtildi. BM merkezi hakkında bilgi veren yetkililer, Lahey’deki üste hükümet görevlilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve iş hayatından isimlere de danışılacağını açıkladı. Haberde yapay zekâ teknolojisinin ilerleyişi hakkında teknoloji uzmanı Elon Musk’ın, “Yapay zekâ karşımızdaki en büyük varoluşsal tehlike olabilir” sözleri ile ünlü fizikçi Stephen Hawking’in “Yapay zekâ insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en kötü şey de” değerlendirmesine de yer verildi.

İNSAN BEYNİNİ TAKLİT EDEN MİKROÇİPLER
Bilgiyi işleme ve saklamada beyin gibi hareket eden bilgisar mikroçipleri geliştirildi. Oxford, Münster ve Exeter Üniversiteleri’nin işbirliğiyle üretilen mikroçiplerin, makinelerin insan beyni gibi çalışıp düşüneceği yeni bilgisayar çağının kapılarını açacağı belirtiliyor. Bilim insanları, beynin sinaps işleyişini taklit eden mikropçipin insan beyninden binlerce kat daha hızlı hareket ettiğinin altını çizdi. Science Advances bilim dergisinde yayımlanan çalışmanın, İngiltere Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi tarafından desteklendiği kaydedildi.

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*