Rubik Küp ustası olmak ister misiniz?


image_pdfimage_print

Rubik Küpü çözmek için strese girmeyin, bu yedi adımı izleyin

 

Rubik Küpü’nün icat edilişinin 40’ıncı yılı kutlanırken, bu ünlü küpün resmi web sitesi çözüme daha kolay ulaşmanın yedi adımını paylaşmıştı. 

1_d

Erno Rubik‘in 1974’de tasarlayıp geliştirdiği 3 boyutlu “Sihirli Küp” 41. yaşını doldurdu. Daha sonra yaratıcısının adıyla anılan Rubik küpü 80’li yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde çok popüler olmuştu.

Heykeltıraş ve mimar olan Rubik, küpü öğrencilerinin 3 boyutlu nesneleri öğrenmeleri için tasarlamış. Ancak küpü parçalarına ayırdıktan sonra eski haline getirmesi uzun zaman alınca, bir bulmaca ortaya çıkarttığını anlamış.

3_d

Rubik küpü’nün standart hali, her yüzün ayrı renkte olduğu 3x3x3’lük küp. Bu küp 8 adet 3 yüzü, 12 adet 2 yüzü ve 6 adet tek yüzü renkli olan 26 küpçükten oluşuyor; 27. olan en içteki küp yerinde küpün çevrilmesini sağlayan mekanizma var.

Bulmaca, verili konfigurasyondan küpün her yüzünün tek bir renkte olduğu hedef komfigurasyonuna ulaşmak. Ancak, küp o kadar farklı sayıda konfigürasyona sahip olabiliyor ki, hedef konfigurasyona ulaşmak, deneme yanılma ile değil ancak akıl yürütme ile mümkün.

Zira 3x3x3’lük küpün olası konfigürasyon sayısı 43,252,003,274,489,856,000 Rubik Küpü’nün çevrimleri ve bu çevrimlerin bileşkesi matematikte ‘grup‘ adı verilen yapıyı oluşturuyor. Küpün her bir konfigürasyonu (permütasyonu) da köşe küpçüklerin, kenar küpçüklerin durumu ile belirleniyor.

1. Küpünüzü tanıyın. Örneğin; beyaz sarının, turuncu kırmızının yeşil de mavinin karşısındadır. Merkez parçada yer alan renkler genelde birbirlerine karşı yönde bulunur.

2. Beyaz bölümü çözün. Küpün üst yüzünde beyaz bir haç (artı) oluşturmak bir sonraki aşamayı kolaylaştırır.

3. Beyaz köşeleri çözün. Köşe parçaları bir beyazın yanında iki tane diğer rengi içerecektir.

4. Orta katmanı çözün. Böylece alt iki katmanın renkleri birbirine uyacak.

Üst bölümde tek bir rengi toplayın

rubik1

5. Sıra üst bölümde… Küpünüzün üstünde sarı bir haç elde etmeye çalışın ve ardından tüm sarıları üst yüzeyde toplamaya çalışın.

6. Sarı köşeleri dikkatlice yerleştirin. Sarı olması gereken üst yüzeyi, en az iki köşe doğru noktaya gelene kadar döndürün.

7. Son olarak, merkez parçayı renge uygun bir şekilde denk getirin.

Zeka ya da Sabır Küpü oalrak da bilinen bu mekanik bulmaca, 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Ernõ Rubik tarafından icat edilmişti.

Robotlar da rekor peşinde

Rubik Küpü çözme rekoru, ‘The Cubestormer 3‘ adlı bir roboto ait. Robot, Mart ayında küpü 3.253 saniyede çözdü. Bu alanda bir insanın en iyi zamanı ise 5.5 saniyeyle Hollandalı Mats Valk’a ait. Valk, rekoru geçen yıl kırmıştı.

Feliks Zemdegs ise tek eliyle rubik küpü 9.03 saniyede çözerek bu alanda rekor kırmıştı.

kolaycozum

Parazan olarak bizde sizler için rubik küp bulmacasının daha zor versiyonu olan 5×5’in kolay çözümünü bulduk ve yayınlıyoruz 🙂 

 

13022256_1088275867877998_1786739879_n

İşte bu kadar  kolay 🙂 

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*