Kalpsiz Avukat Ross 1 Hafta sonra Görevine başlıyor.


image_pdfimage_print

Robotlar ve yazılımlar bir çok mesleğin tahtını sallıyor.

 

Robotlar için “gün gelecek robotlar aracılık hizmetleri olan meslekleri ortadan kaldıracak” dendiğini çok eskiden beri duyarız. Ama bunlar anca 2050-2100 arasında yaşanır diye düşünüp geçerdik. Bu haberi okuyunca sanırım yanılıyoruz diye düşündüm. O günler çoktan geldi de çattı bile. Evet bu gerçek, belki bir filmin konusu gibi geliyor olabilir, inandırıcı bir haber değilmiş gibi gelebilir. Ama bu %100 gerçek. Garson robotları geçtiğimiz sene duymuştuk. Ama bu yok artık dedirtecek cinsten.  Avukat Robot Ross 1 hafta sonra mesaisine başlıyor.

robotavukat

 

ABD ’nin hukuk firmalarından biri, davalara hazırlık sürecinde IBM tarafından iflas davaları için geliştirilen Ross adındaki robotu kullanacak. Güncel yasaların öğretildiği Ross, binlerce sayfalık dava dosyasını hafızasında taşıyacak ve avukatlara, gerekli yaratıcı cevapları sağlayacak.NTV’nin haberine göre, ABD’de, hukuk davalarında kullanılmak üzere bir sanal robot geliştirildi. Ross adı verilen bu yapay zekayı ABD ’nin Baker & Hostetler adlı hukuk firması, iflas davalarında 1 hafta içerisinde kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Firma, bilişim teknolojisi şirketi IBM tarafından geliştirilen yapay zeka Ross ’u iflas ve icra bölümünde çalışan 50 avukata yardımcı olması için kullanacağını belirtti. Öğrenme kapasitesine sahip yapay zekanın Amerika ’nın en büyük dolandırıcılık davası Bernie Madoff duruşmasında kısmen kullanıldığı ve Ross’un verdiği bilgilerin yararlı olduğu söylendi.

Güncel yasaların öğretildiği Ross ’un, avukatlara istedikleri cevabı bulmak için zaman kazandıracağı ifade edildi. Ross ’un duruşmalarda kullanılmayacağını belirten şirket, “Avukatlar binlerce sayfayı bulan belgeleri okumak yerine, Ross ’tan gerekli bilgileri alabilirler bu hem onlar hem bizim için zaman kazanmak anlamına gelir” açıklamasını yaptı. Ross ’un sadece belge taramadan kullanılmayacağını avukatlara aynı zamanda gereken yaratıcı cevapları da sağlayacağı belirtildi.

Ross ’u geliştiren ekibin sorumlusu Andrew Arruda, birçok hukuk şirketinin de ön sipariş verdiğini ancak bunu halka açıklamadıklarını söyledi. Arruda ayrıca Ross ’un kapasitesinin genişletilerek fikri mülkiyet, ceza, vergi ve iş hukuku konularında bir uzman haline getirileceğini ekledi.

 

 

Robotların yetenekleri gitgide gelişiyor…

Son günlerde Microsoft’un geliştirdiği Tay isimli yapay zeka üzerinden, insan eliyle ortaya çıkarılan bu yazılımların, henüz istenilen seviyelerde olmadığı konuşuluyor. Fakat Japonya’da geliştirilen bir başka yapay zeka, işi bir adım daha ileriye götürmüş durumda.

Twitter üzerinden çalışan bu yapay zeka, insanlarla iletişime geçiyor ve yeni bilgiler öğrenebiliyordu. Temelde iyi bir sebeple yola çıkılmış; ama yapay zekanın yanlış şeyler öğrenmesinden dolayı proje bir süreliğine askıya alınmıştı. Bunun üzerine insanlar, henüz yapay zekaların bizlerin seviyesine gelemediğinden bahsetmeye başlamıştı.

Twitter üzerinden çalışan tay isimli bu yapay zeka, insanlarla iletişime geçebiliyor ve öğrenebiliyordu. Oldukça güzel hayallerle başlayan yolculuk ise 12 saat sonra sonlandı.

Çünkü Twitter kullanıcıları, öğrenebilen yapay zekaya ırkçı olmayı öğretmişlerdi. Akla gelmeyecek laflar etmeye başlayan Tay, Microsoft tarafından hemen yayından kaldırıldı.

microsoft-tay-yapay-zeka-b_640x360

microsoft-tay2

 

Olayların ardından Tay geri döndü. Hala cevap vermese de bizimle iletişime geçmeye can attığını görebiliyoruz. “Yakında görüşürüz. İnsanların uyuması gerekir. Bugün çok fazla diyolog kurdum” gibi bir mazeret ortaya atmış olsa da yarın tekrar aktif olup olmayacağı ise kesin değil.

microsoft-tay2_1Gelecek bilimcileri yaratıcılık gerektiren, sanatsal ve fikirsel işler dışında tüm meslek gruplarının robotlar tarafından yapılabileceği görüşünü tez olarak savunuyorlardı. Fakat, bu tez çürümüş olabilir. Çünkü, robotlar yazarlığa da el attı.

robot-roman-yazari_640x360

Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

Japonya’da bulunan Future University Hadoke‘de çalışmalarına devam eden bir takım bilimadamı, yapay zekanın eline bir kalem aldığında herhangi bir yazı yazıp yazamacağını düşünerek, bir yazılım geliştirdiler. Bu yazılımın amacı tahmin ettiğiniz gibi edebi ürünler üretmekti. 

Yazılımın ilk romanını tamamlasının ardından, Hoshi Sinichi Edebiyat Ödülü’ne katılmak için başvurdular. 1,435 eserin katıldığı yarışmaya onlardan başka 11 farklı yapay zeka üretimi eser daha katılmıştı. Ancak sadece Hadoke Üniversitesi’nin çalışması finale kalabildi. Japonya’da bilim kurgu romanları yazan Satoshi Hase ise konuya dair şöyle bir açıklama yapmış: “Ortaya iyi kurgulanmış bir roman çıkınca çok şaşırdım. Yine de karakter betimlemelerinde hala sıkıntılar var.”

Hala sıkıntılar olmasına rağmen ortaya başarılı bir şekilde roman çıkarabilen yapay zeka, katıldığı yarışmada ikinci olmayı da başarmış. Üniversitede çalışmaya devam eden ekibin bir sonraki hedefi ise yarışmayı kazanmak. 

 

 

 

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*