Gizemli Para girişi


image_pdfimage_print

t_dolar12_196186811185
Kaynağı belirsiz döviz girişini gösteren ve `gizemli para` olarak bilinen net hata noksan kalemi ise Şubat`ta 2,88 milyar dolar fazla verdi.

Geçen yıl şubat ayında rekora imza atan kaynağı belirsiz para girişlerini ifade eden net hata noksan kalemi bu yılın aynı ayında da 2.88 milyar dolar fazla verdi.

NET HATA NOKSAN’DA RİSK ETKİSİ

Alan Menkul Değerler Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Burçak Gezgin, net hata noksan kalemine ilişkin UZMANPARA’ya yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bugün açıklanan cari açık verilerine göre Şubat ayında cari açık 1.78 Milyar Dolar olurken, net hata noksan kalemi 2,9 Milyar Dolar fazla geldi. Özellikle net hata noksan kalemi yani Türkiye’ye giriş yapan ancak kaynağı belirlenemeyen 2.8 Milyar’lık bir meblağ görüyoruz. Geçen sene Şubat ayında da net hata noksan kaleminin 4.1 Milyar Dolar ile rekor seviyede fazla verdiği görülmüştü.

Özellikle kaynağı belirlenemeyen bu para Türkiye ekonomisi için önemli gelir kalemlerinden olan turizm ve bavul ticaretinden kaynaklı olabilir. Bu iki alandaki gelir hesaplamalarındaki hata ve uyuşmazlıklar net hata noksan kaleminde aylık bazda dahi ciddi farklar oluşmasında etkili olabilir. Bununla birlikte, net hata noksan kalemine baktığımızda, Ocak ayında yüksek risk algısıyla Türkiye’den çıkışlar olduğunu görmüştük. Ancak Şubat ayının ikinci yarısıyla birlikte TL varlıklarda görülen pozitiflik yurt içi piyasalara döviz akışını desteklemiş olabilir. Özellikle bu fon akışı kaynağı belirlenemeyen para girişini oluşturmuş olabilir. Gelişmekte olan ülkelerdeki pozitiflik devam ettiği sürece, net hata noksan kalemimizdeki pozitifliğin Mart ayında da devam etmesini bekleyebiliriz.”

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*