Dolar Kan kaybediyor!


image_pdfimage_print

Dolar Kan kaybediyor…

Haftaya 2,84`ün üzerinde başlayan dolar ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek`in açıklamaları sonrası 2,83`ün altına indi.

Dolar, ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Merkez Bankası başkanlığına yönelik açıklamaları sonrası düştü.
Dolar/TL, Şimşek’in MB başkanının kurum içinden olacağını açıklamasının ardından 2,83’ün altına geriledi.

Dolar haftaya 2,84’ün üzerinde başlamıştı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 16 Nisan’da doluyor.

Geçen hafta siyasilerden gelen radikal faiz indirimi isteğine dair açıklamalar piyasadaki küresel iyimserliğin TL’de daha sınırlı görülmesine neden olmuş ve dolar/TL bu açıklamalarla 2.87’yi aşmıştı. Ancak kur gelişmekte olan ülkelere yönelik yaşanan ve petrol fiyatlarındaki yüzde 5’e yaklaşan yükselişin de etkilediği iyimserlik sayesinde haftayı 2.85’in hemen altında tamamlamıştı.

Geçen hafta Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın TCMB’nin faiz oranlarını “radikal” şekilde düşürmesi gerektiğini söylemesi ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem’in de benzer açıklamaları Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskının bir göstergesi olarak algılandı ve kuru baskı altında bıraktı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu’ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresi bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle göreve yeni dönemde kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Başçı’nın görev süresi ise 19 Nisan’da sona eriyor. Piyasalar enflasyon verilerinin de desteğiyle TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında yeni TCMB Başkanı kim olursa olsun 20 Nisan’da bir indirim olacağını öngörüyor.

Piyasada yakından izlenen kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise Türkiye’nin “negatif” görünüm ile Baa3 düzeyinde olan kredi notunu güncellemedi ve kredi notuna dair bir değerlendirme yayımlamadı.

t_dol3_229421474319

Comments

yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*